Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kryminały z PRLu
Autor Wiadomość
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-09-20, 11:15   

Znalazłem coś takiego, może to to:
"Ostatni dzień lipca" Bartłomieja Rychtera

Recenzja tu

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-20, 11:24   

Barabasz napisał/a:
"Ostatni dzień lipca" Bartłomieja Rychtera

Popatrzyłem w opis, to nie. To jest klasyczna Agata - podwórko, kamienice, ktoś jest zły i go szukamy a co jakiś czas ktoś ginie.
Ostatnio zmieniony przez PawelK 2016-09-20, 11:24, w całości zmieniany 1 raz  

Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Użytkownik chwilowo nieaktywny

Wysłany: 2016-09-20, 11:27   

No to może byśmy usystematyzowali nazewnictwo? Jeśli potraktujemy powieść milicyjną jak podzbiór kryminałów z PRL'u to Alex jak najbardziej się w tym temacie łapie - podzbiór kryminałów z bohaterem i tłem zagranicznym. Co do Joe Alexa to dla mnie bezapelacyjnym faworytem jest Śmierć mówi w moim imieniu.
Abstrahując również Nienacki łapie się w tym temacie nie tylko z Laseczką i Tajemnicą ale i z Samochodzikami i prequelami. :-)

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-20, 14:31   

Znajomi Johniego z Londynu, Gaba i Paweł polecili mi peerelowskie kryminały Ćwirleja. Kos czytał z Was? Niestety, ani w Empiku ani w tej drugiej księgarni w shoppingach, zapomniałam jak sie nazywa, nie było. Tzn szukałam audiobooków.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-09-20, 14:43   

Brunhilda napisał/a:
Znajomi Johniego z Londynu, Gaba i Paweł polecili mi peerelowskie kryminały Ćwirleja. Kos czytał z Was?

Jeszcze nie, ale mam wypożyczoną "Błyskawiczną wypłatę" tego autora i jak tylko skończę "Pentagram" Nesbo, to zacznę ją czytać.
Tylko, że książki Ćwirleja są napisane współcześnie i opisują rzeczywistość w PRL, więc są tak zwanymi kryminałami "retro".
Nie wiem, czy to się kwalifikuje do tego działu.
Myślę, że Pawłowi chodziło o typowe PRL-owskie kryminały napisane w tamtym okresie.

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-20, 14:55   

Yvonne napisał/a:
Myślę, że Pawłowi chodziło o typowe PRL-owskie kryminały napisane w tamtym okresie.

Tak, o tym myślałem.

Ja najbardziej lubię te, w których pojawia się element rozliczenia z okresem wojny. Mój ulubiony to "To ja, Herr Stolz" Czesława Czerniawskiego. Ciekawa fabuła, fajne opisy, pokazujące trochę powojenne relacje.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-09-20, 15:05   

Brunhilda napisał/a:
Znajomi Johniego z Londynu, Gaba i Paweł polecili mi peerelowskie kryminały Ćwirleja. Kos czytał z Was?.

Brunhildo odnośnie Ćwirleja, poczytaj ten wątek .
Myślę, że znajdziesz ciekawe propozycje.
Mi osobiście Ręczna robota bardzo się podobała.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-09-20, 15:07   

Barabasz napisał/a:
Mi osobiście Ręczna robota bardzo się podobała.

A czytałeś "Błyskawiczną wypłatę"?

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-09-20, 15:09   

Yvonne napisał/a:
A czytałeś "Błyskawiczną wypłatę"?

Nie tylko tę jedyną pozycję i nie mam porównania do jego innych książek. Ponadto nie czytałem tylko słuchałem słuchowisko, które było naprawdę dobre.

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-20, 15:12   

A! Dzieki! Nie widziałam tego wątku.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-09-20, 15:26   

Brunhilda napisał/a:
Niestety, ani w Empiku ani w tej drugiej księgarni w shoppingach, zapomniałam jak sie nazywa, nie było. Tzn szukałam audiobooków.

Brunhildo, zauważyłem, że tutaj jakieś pozycje Ćwirleja są do zdobycia, ale tylko ebooki, a tutaj jest audiobook
Ostatnio zmieniony przez Barabasz 2016-09-20, 15:28, w całości zmieniany 2 razy  

Brunhilda
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-20, 15:55   

O dzieki! Jest jeden audiobook! Szkoda, ze nie był dostępny jak byłam w Polsce! No. Ic. Zamówię coś jeszcze moze. Chociaz przywiozła, pol. Walizki audiobooków! Bo lubie słuchać po polsku :-)

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-20, 20:54   

irycki napisał/a:

A podałbyś tytuł?

Maruta, Kazimierz Korkozowicz

irycki
Żądny przygód
Pan Motocyklik

Wysłany: 2016-09-21, 08:14   

Dzięx! :)

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-09-21, 09:57   

PawelK napisał/a:
Maruta, Kazimierz Korkozowicz

No popatrz, ja go do tej pory kojarzyłam wyłącznie z powieściami historycznymi, takimi jak "Przyłbice i kaptury".
Nie wiedziałam, że pisał też kryminały.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-21, 11:16   

Yvonne napisał/a:
Nie wiedziałam, że pisał też kryminały.

wiki twierdzi, że pisał też kryminały i rzeczywiście w bibliografii jest tego trochę.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-21, 11:26   

zbychowiec napisał/a:
W związku z tym mam prośbę do Was: czy moglibyście mi podać jakieś rekomendacje na początek? Np. swój ulubiony kryminał z okresu PRL-u,

Dla mnie topowy jest ten, o którym wspominałem "To ja, Herr Stolz". Nie jest to typowy kryminał milicyjny (spółdzielnia pracy, małomiasteczkowy komisariat, itp.). To książka o gościu tropiącym oficera Gestapo. Rzecz się dzieje głównie na Pomorzu Zachodnim po wojnie.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-09-21, 11:46   

PawelK napisał/a:
Dla mnie topowy jest ten, o którym wspominałem "To ja, Herr Stolz". Nie jest to typowy kryminał milicyjny (spółdzielnia pracy, małomiasteczkowy komisariat, itp.). To książka o gościu tropiącym oficera Gestapo. Rzecz się dzieje głównie na Pomorzu Zachodnim po wojnie.

Brzmi fajnie i na allegro można kupić za złotówkę + przesyłka.

To kto pierwszy zamawia, Zbychowiec? ;-)

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-21, 12:02   

PawelK napisał/a:
zbychowiec napisał/a:
W związku z tym mam prośbę do Was: czy moglibyście mi podać jakieś rekomendacje na początek? Np. swój ulubiony kryminał z okresu PRL-u,

Bardzo interesujące!
XIII VII III I V XVIII XIV 1

panna Monika
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-22, 18:51   

Osobom zainteresowanym gatunkiem polecam stronę Klubu MORD. To taki klub miłośników powieści milicyjnej. Chyba już nie są aktywni, ale można czytać wpisy archiwalne. My się zastanawiamy co to kryminał z PRL, a oni rozważają, między innymi, czy "Wyspa złoczyńców" i inne Samochodziki to też powieść milicyjna (http://www.archiwum.klubmord.com/Recenzje/nienacki-zbigniew-wyspa-zloczyncow-nj.html).

Nie wiem jak wyglądałoby moje życie gdyby nie MORD, bo pewnego dnia z ich strony "przerzuciło" mnie na nasze forum, o którego istnieniu wcześniej nie wiedziałam. Tak wiele zawdzięczam powieści milicyjnej...

misia
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-23, 21:25   

Ot, nigdy nie wiadomo co nas w życiu spotka g;)

"Praw­da leży pośrod­ku - może dla­tego wszys­tkim za­wadza" - Arystoteles

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2016-09-23, 21:28   

panna Monika napisał/a:

Nie wiem jak wyglądałoby moje życie gdyby nie MORD, bo pewnego dnia z ich strony "przerzuciło" mnie na nasze forum, o którego istnieniu wcześniej nie wiedziałam. Tak wiele zawdzięczam powieści milicyjnej...

Ja myślę panno Moniko, że prędzej czy później i tak byś do nas trafiła. Pokrewne dusze przecież się przyciągają. :-)

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

panna Monika
Zlotowicz

Wysłany: 2016-09-23, 21:59   

Czesio1 napisał/a:
panna Monika napisał/a:

Ja myślę panno Moniko, że prędzej czy później i tak byś do nas trafiła. Pokrewne dusze przecież się przyciągają. :-)

A jakby się te dusze nie przyciągnęły na czas? Nie trafiłabym na zlot w Tumie, może nie zdecydowała się jechać na inny zlot? Aż się boję pomyśleć o tej alternatywnej wersji mojego życia. Raz jeszcze zachęcam do czytania powieści milicyjnej ;-)

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 10:13   

zbychowiec napisał/a:
Myślę, że rokuje to dobrze dla mojej kryminalnej przyszłości.

Pojadę moryniowym Robertem, he, he, he... :-D

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 10:15   

johny napisał/a:

zbychowiec napisał/a:
Myślę, że rokuje to dobrze dla mojej kryminalnej przyszłości.

Pojadę moryniowym Robertem, he, he, he...

Od zlotu w Moryniu minęło już trochę czasu, a ten osobnik pozostaje wciąż humorystycznym numerem jeden w moich zlotowych wspomnieniach :-D

zbychowiec napisał/a:
Z ostatnich wieści: właśnie w weekend (dzięki pomocy johny'ego) stałem się szczęśliwym posiadaczem pełnej kolekcji (wszystkie 146 książeczek) "Ewa wzywa 07".

Świetnie! Będzie od kogo pożyczyć ;-)
Daj znać, jak zaczniesz czytać, jak wrażenia z lektury.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-09-26, 10:15, w całości zmieniany 2 razy  

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 10:18   

zbychowiec napisał/a:
stałem się szczęśliwym posiadaczem pełnej kolekcji (wszystkie 146 książeczek) "Ewa wzywa 07"

No to niezły zakup. Można wiedzieć ile Cię to kosztowało? Niektóre części, wydaje się, że są tak jak z PS, drogie.

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 10:18   

Yvonne napisał/a:
Daj znać, jak zaczniesz czytać, jak wrażenia z lektury.

Na razie to ja zacznę czytać! Z przekazaniem zbychowcowi książeczek może być mały problem bo pudełko waży ca. 10 kg. :-)

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2016-09-26, 10:43   

johny napisał/a:

Na razie to ja zacznę czytać! Z przekazaniem zbychowcowi książeczek może być mały problem bo pudełko waży ca. 10 kg. :-)

Nic się nie chwaliłeś johny, że rozprowadzasz serię "Ewa wzywa 07". Ja bym chętnie uzupełnił brakujące części. :-)

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 10:51   

Czesio1 napisał/a:
Nic się nie chwaliłeś johny, że rozprowadzasz serię "Ewa wzywa 07"

Ja nic nie rozprowadzam. Za kuriera w niedzielę robiłem! :-D zbychowiec wynalazł gdzieś gościa z cała seria do sprzedania. A że to blisko mnie to pomogłem mu w tej kwestii. :-)

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-09-26, 11:30   

zbychowiec napisał/a:
Nawet jeśli przepłaciłem, to poszło na wzniosły cel

Bez przesady, 3,5 zeta za sztukę to nie jest przepłacenie. Taki komplet jest na allegro za 1500, a są pojedyncze sztuki po 15 zeta.

Odpowiedz do tematu