Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy
Autor Wiadomość
PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-05-22, 21:33   Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy

Kolejna książka z serii "przestępcy z początków ubiegłego wieku".

Inny czas i inne środowisko niż w poprzednio przeze mnie omawianych.
Jest to pamiętnik żydowskiego złodzieja napisany w 1930 roku ale opowiada o jego życiu do 11 listopada 1918 roku.
Nie zdradzę wiele (bo jest to napisane w wikipedii), że autor był wysłany do szkół aby zostać rabinem a skończył jako pospolity złodziejaszek. Podobno szanowany w środowisku aczkolwiek, po przeczytaniu książki, stwierdziłem, że gość by mógł być bohaterem powieści o największym pechowcu wśród złodziei.
Nie jest to książka przygodowa. Ale, dzięki temu, że została napisana w tamtych czasach, dostarcza dużo informacji o tym jak wyglądało życie w małych miasteczkach z większością żydowską (Wizna), jak ludzie myśleli, jak postępowali w różnych sytuacjach.

Z ciekawostek już w oparciu o Internet - autor książki (Urke Nachalnik to jego pseudonim) w 1939 mieszkał w Otwocku z żoną i synem. W październiku wyniósł razem z sąsiadem z płonącej synagogi Torę i zakopał w lesie. Doniesiono na niego i 11 listopada 1939 został rozstrzelany.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2018-06-08, 20:24   

Druga część pamiętnika - Żywe grobowce, to już trochę inna książka. Sporo filozoficznych rozważań ale nadal bardzo ciekawe opisy życia, tym razem bardzo krótko w więzieniu w Łomży, prawie cały wyrok w więzieniu mokotowskim oraz próby powrotu zwolnionego z więzienia autora do świata "frajerów". Tak jak i pierwsza część, bardzo specyficzna książka ale warto było przeczytać.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2018-06-08, 20:30   

"Gdyby nie kobiety" to już powieść fabularna z 1938 roku. Historia z przestępczego światka przedwojennej Warszawy. Z tego co mnie zaciekawiło to kierunki emigracji warszawskich mafiozów - Stany, Argentyna i Japonia, Ciekawi mnie na ile jest to zgodne z rzeczywistości i na ile Grzegorz Kalinowski wykorzystał te motywy (Stany i Japonia) w swoich książkach a na ile jest to przypadek.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-09, 08:25   Re: Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy

PawelK napisał/a:
Kolejna książka z serii "przestępcy z początków ubiegłego wieku".

Nie znam tej serii i w internecie też nic o niej nie znalazłem. Jacy są inni przestępcy w tej serii ?

PawelK
Moderator

Wysłany: 2018-06-09, 08:56   

TomaszK napisał/a:
Jacy są inni przestępcy w tej serii ?

Nie jest to seria w sensie formalnym. Nawiązałem do wpisów dotyczących książki Grzegorza Kalinowskiego "Śmierć frajerom".

Odpowiedz do tematu