Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2016-09-29, 21:29
Warszawa2Muzea 2016
Autor Wiadomość
PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-01-31, 23:31   Warszawa2Muzea 2016

Czyli wizyta johnego z Mateuszem w Warszawie.

W tempie ekspresowym odwiedziliśmy dwa muzea - Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego.
Jakże różne zarówno w sposobie organizacji jak i dbałości o ekspozycję.

Niestety na niekorzyść MPW. Odniosłem wrażenie, że ktoś doszedł do wniosku, że Powstanie Warszawskie jest samograjem i nie trzeba się starać. Ekspozycja jest byle jaka, mimo wielu eksponatów nie można poczuć atmosfery tego muzeum, tych ekspozycji. Ot tak, ogląda się eksponaty, ale nie potrafiłem tam znaleźć ciągłości. To chyba to czego mi brakowało najbardziej - ciągłości historycznej - od decyzji o powstaniu, poprzez wybuch, kolejne etapy, upadek i ewakuację mieszkańców.

Film 3D pokazujący przelot samolotu nad Warszawą w 1945 roku... słabiutki. Miasto ruin, tak, ale w związku z tym wartościowe by były informacje co widzimy, a tak generalnie wszyscy zaczynają się orientować wtedy gdy samolot wlatuje nad skarpę, na której stał Zamek Królewski, tyle że to jest już 2/3 filmu, który za chwilę się kończy (trwa kilka minut).
Poza tym wszystkie 'dodatki' mnie rozwaliły - zarówno ekspozycja radzieckiej propagandy jak i coś co jest tam zupełnie z d...y czyli pokaz uzbrojenia Gromu.

Ot taka niezadbana komercja. Nie polecam.
MWP to zupełnie inne miejsce.
Wpierw ekspozycja zewnętrzna, która w MPW jest pomijana przez zwiedzających, ale jednocześnie uboga (oprócz tego, że można tam zobaczyć Kubusia),

w MWP bogata - szeroki zakres samolotów bojowych, czołgi, działa, co kogo interesuje.
W środku 3 piętra. Zaczynamy od najstarszego uzbrojenia. Tutaj znajdujemy makietę grodziska w Tumie. I po kolei przechodzimy do końca II WŚ. Dodatkowo udało się nam trafić na ekspozycję pt. "Bitwa o Anglię".

No i panie w salach w MWP nie podpierają ścian. Dowiedzieliśmy się o wiele więcej rzeczy z rozmów z nimi, niż można przeczytać na tabliczkach stojących przy eksponatach.
Polecam.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 08:06   

PawelK napisał/a:
No i panie w salach w MWP nie podpierają ścian. Dowiedzieliśmy się o wiele więcej rzeczy z rozmów z nimi, niż można przeczytać na tabliczkach stojących przy eksponatach.
Polecam.

Świetna wyprawa, Panowie!

My z chłopcami ograniczyliśmy się jedynie do Muzeum Powstania.
Mamy zatem sporo do nadrobienia, bo to, co piszesz o Muzeum Wojska Polskiego brzmi interesująco :-)

Edit: Nie wiem czemu, ale na początku myślałam, że to post johny'ego :-D

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2016-02-01, 09:10, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 09:09   

Podpisuję się pod tym co napisał Paweł! Muzeum Wojska Polskiego świetne! Dzięki za mile spędzony dzień. Po południu wrzucę kilka zdjęć
XIII VII III I V XVIII XIV 1

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2016-02-01, 11:01   Re: Warszawa2Muzea 2016

PawelK napisał/a:
Niestety na niekorzyść MPW. Odniosłem wrażenie, że ktoś doszedł do wniosku, że Powstanie Warszawskie jest samograjem i nie trzeba się starać. Ekspozycja jest byle jaka, mimo wielu eksponatów nie można poczuć atmosfery tego muzeum, tych ekspozycji. Ot tak, ogląda się eksponaty, ale nie potrafiłem tam znaleźć ciągłości. To chyba to czego mi brakowało najbardziej - ciągłości historycznej - od decyzji o powstaniu, poprzez wybuch, kolejne etapy, upadek i ewakuację mieszkańców.

Zaskoczyła mnie twoja wypowiedz na temat MPW. Nie spotkałem się jeszcze z taką opinią. Do tej pory słyszałem raczej pozytywne opinie.
Wiosną planuję wypad do Warszawy w planie jest Muzeum Kolejnictwa i MPW oraz jak czasu starczy to jeszcze Polin.

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2016-02-01, 11:16   

johny napisał/a:
Podpisuję się pod tym co napisał Paweł! Muzeum Wojska Polskiego świetne!

Zgadzam się również polecam !

johny
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 11:23   Re: Warszawa2Muzea 2016

VdL napisał/a:
PawelK napisał/a:

Zaskoczyła mnie twoja wypowiedz na temat MPW. Nie spotkałem się jeszcze z taką opinią. Do tej pory słyszałem raczej pozytywne opinie.
Wiosną planuję wypad do Warszawy w planie jest Muzeum Kolejnictwa i MPW oraz jak czasu starczy to jeszcze Polin.

To nie jest tak do końca. Konspekt muzeum i eksponaty sa fajne. Mnie za pierwszym razem się podobało. Ale brakuje właśnie tego co napisał Paweł. Jakiejś usystematyzowanej chronologii wydarzeń. Wszystko jest rozstrzelone.No i zupełnie niepotrzebne, nie mające nic wspólnego z PW komunistyczna propaganda - tania zagrywka polityczna w mojej opinii i część poświęcona misjom i GROM-owi - w zamyśle miał to być chyba odnośnik do tego, że to są następcy naszych chłopców tak pięknie ginących w powstaniu. Zupełnie nie to miejsce. Muzeum WP, czy muzeum Weterana zdecydowanie lepiej się do tego nadaje.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-02-01, 15:40   

Obydwa te muzea odwiedziłem w listopadzie i muszę się zgodzić z Pawłem. Muzeum Powstania Warszawskiego, to nie tyle muzeum, co wystawa. Wystawa wstrząsająca i obowiązkowa dla każdego, ale nie można używać słowa "muzeum" dla określenia miejsca gdzie prezentowane są głównie kopie broni i dokumentów, reprodukcje zdjęć, rekonstrukcje miejsc. Wybierając się do muzeum oczekuję kontaktu z przedmiotami, które są świadkami historii, były używane w tamtych czasach, są rzadkością i dlatego można je zobaczyć tylko w muzeum. Coś takiego miałem w jednej z sal Muzeum Wojska Polskiego, gdzie można zobaczyć wszystkie rodzaje uzbrojenia używane przez powstańców, autentyczne mundury i inne pamiątki, szeroką gamę broni używanej przez Niemców i broni zrzucanej powstańcom przez Anglików.
Moje podejście do tego tematu, jest raczej odosobnione, bo do Muzeum Powstania Warszawskiego stało się w długiej kolejce, a w Muzeum Wojska Polskiego były pustki.

PawelK
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 16:52   

TomaszK napisał/a:
Moje podejście do tego tematu, jest raczej odosobnione, bo do Muzeum Powstania Warszawskiego stało się w długiej kolejce, a w Muzeum Wojska Polskiego były pustki.

W Muzeum Wojska Polskiego już wszyscy byli, to raz, dwa to MPW jest bardziej medialne - tam trzeba iść, bo trzeba. Jest jeszcze jedna rzecz, która przyciąga do Muzeum Powstania - jest to miejsce gdzie jest mnóstwo działań skierowanych do dzieci. Nie wiem czy to dobrze, czy źle ale tak jest.

BTW spotkaliśmy w Muzeum Powstania współczesnego Dudusia Fąferskiego - na oko 10-latek z ciocią, żujący gumę, z selfie-stickiem i dużym telefonem wpiętym w to coś, którym robił zdjęcia wcale nie sobie tylko wszystkiemu wokół. Brakowało tylko walizki z cielęcej skóry z nalepkami z całego świata.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-02-01, 17:41   

Beata nie dała rady zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. W jednej z pierwszych sal, poświęconej chyba hitlerowskim więzieniom i egzekucjom, powiedziała , że to nie na jej nerwy i wyszła. Ja z kolei nie dałem rady przejść przez kanał, chociaż lubię wszelkie podziemia, ale tam było za ciasno. Filmu niestety nie obejrzałem, bo była tasiemcowa kolejka. Ku mojemu zdziwieniu, muzeum zwiedzało wielu obcokrajowców. To chyba jakiś szerszy trend. Niedawno zwiedzałem podobne muzeum w Krakowie (Fabryka Schindlera, też podobnie zorganizowane), tam zwiedzajacymi byli głównie obcokrajowcy. Wbrew pozorom wcale nie Żydzi, chyba młodzież studencka.

johny
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 18:27   

Paweł wrzucił większość fajnych zdjęć ja dodam parę.

Siedziba muzeum

My przed wejściem na seans:

Siedziba Muzeum Wojska Polskiego

My na tle Jaka - 40

Jeden z najpiękniejszych samolotów myśliwskich świata MiG - 29

Mój idol jeżeli chodzi o dialog z muzułmanami :-D

Wspólne zdjęcie na końcu wycieczki.

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2016-02-01, 19:06   

Pawle, co to za mysza z Tobą przyszła? ;)

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-02-01, 21:13   

Korzystając z okazji, że został poruszony temat Muzeum Wojska Polskiego, chciałem też wrzucić jedno zdjęcie.

Prawdę mówiąc wymusiłem na rodzinie zwiedzenie muzeum, żeby zobaczyć i dotknąć tego pocisku. To jest pocisk do największego działa w historii ludzkości – Schwerer Gustaw, przejawu megalomanii Hitlera, o kalibrze 800mm. Zostało wyprodukowane w jednym egzemplarzu, a z uwagi na rozmiary mogło być przewożone tylko koleją i to w częściach. Montaż na miejscu walki trwał 6 tygodni, do montażu i obsługi potrzebne było 1,5 tys. żołnierzy. Tu można je zobaczyć w całej okazałości.
https://www.youtube.com/watch?v=Hf3fgfHoTOc
Pocisk przechowywany w Muzeum, został znaleziony po wojnie w Darłowie, samo działo zniknęło pod koniec wojny. Mam cichą nadzieję, że „złoty pociąg”, okaże się właśnie działem Schwerer Gustaw, ukrytym przez Niemców przed Rosjanami. Drugi pocisk widoczny na zdjęciu, pochodzi z moździerza oblężniczego Karl Gerat 600mm, używanego przez Niemców przy tłumieniu Powstania Warszawskiego.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 22:48   

TomaszK napisał/a:
Korzystając z okazji, że został poruszony temat Muzeum Wojska Polskiego, chciałem też wrzucić jedno zdjęcie.

Tomaszku, ale to jest właśnie w muzeum w Warszawie?
Czy w Krakowie?

Nie znałam historii tego pocisku-olbrzyma, a przecież znaleziony został w miasteczku, które jest mi bliskie wakacyjnie :-)

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 22:49   

TomaszK napisał/a:
Ja z kolei nie dałem rady przejść przez kanał

Ja również nie.

Odpowiedz do tematu