My Heritage

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Dziękuję PawelK też poszukuję informacji o losach członków mojej rodziny. Jeden z nich wiem że też był w KL Dachau i niestety nie wrócił. Już wypełniłem wniosek na tej stronie. Mam pytanie przy ostatnim adresie zamieszkania podałeś nazwy województwa i powiatu przedwojenne czy obecne bo w moim przypadku są różne? Zobaczymy co z tego będzie jestem dobrej myśli.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:Mam pytanie przy ostatnim adresie zamieszkania podałeś nazwy województwa i powiatu przedwojenne czy obecne bo w moim przypadku są różne?
Nie podawaliśmy bo nie znaliśmy.

Wrzuć sobie tutaj https://stevemorse.org/dachau/dachau.html imię i nazwisko. Teraz znalazłem dane dziadka Ani. Dotychczas szukaliśmy w Mauthausen i nic nie mogliśmy znaleźć, dopiero jak wrzuciłem Dachau to coś wyszukałem. Według informacji z tego indeksu dziadek Ani był w Dachau miesiac (od 19 kwietnia 1940 do 25 maja), później został przeniesiony do Mauthausen. Z innych źródeł wynika, że w grudniu 1941 trafił na Majdanek, był jednym z pierwszych więźniów, z numerem obozowym dwucyfrowym.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:Zobaczymy co z tego będzie jestem dobrej myśli.
Musisz się uzbroić w cierpliwość. My czekaliśmy 2 lata. Podobnie, prawie rok czekałem na informację zwrotną z naszej ambasady w Teheranie, gdzie wysłałem zapytanie o grób ojca chrzestnego mojego taty. Teraz już wiem, że nie mogli nic znaleźć, bo zginął i został pochowany w Iraku na cmentarz w Khanaqin.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Wrzuć sobie tutaj https://stevemorse.org/dachau/dachau.html imię i nazwisko.
Tę stronę znałem i znalazłem brata babci. Trafił do Dachau w 1940 i ma zaznaczone disposition Mauthausen. Ale tam nie trafił bo kiedyś napisałem do nich i odpowiedzieli że w ich bazie nie ma. Później okazało się że ma grób przy obozie w Dachau, co znaczy że przeżył wyzwolenie obozu ale umarł zaraz potem.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2017, 20:27 przez Barabasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:
Wrzuć sobie tutaj https://stevemorse.org/dachau/dachau.html imię i nazwisko.
Tę stronę znałem i znalazłem brata babci. Trafił do Dachau w 1940 i ma zaznaczone disposition Mauthausen. Ale tam nie trafił bo kiedyś napisałem do nich i odpowiedzieli że w ich bazie nie ma. Później okazało się że ma grób przy obozie w Dachau, co znaczy że przeżył wyzwolenie obozu ale umarł zaraz potem.
Nie jestem "dobry" w temacie obozów koncentracyjnych, bo moi nie do nich nie trafili. Moi obaj dziadkowie "tylko" siedzieli w więzieniach, jeden za Państwo Podziemne drugi za pomoc Żydom ale dzięki Bogu udało im się przeżyć. Aczkolwiek jeden o włos minął się ze śmiercią, bo był przez Niemców skazany na śmierć i w nocy przed dniem egzekucji weszła Armia Czerwona. Dziadek przypłacił to osiwieniem przez tę noc, od zawsze pamiętam to, że miał włosy białe (nie siwe, szpakowate tylko białe). Poza tym brat mojego dziadka był w paru obozach jenieckich w części radzieckiej, podobno jakieś dokumenty są w Rembertowie ale CAW nie jest bardzo przyjazne w temacie pomocy w szukaniu - wnioski, umawianie się itd. powodują, że zawsze mam milion ważniejszych rzeczy.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

To mamy podobną historię.
Mój dziadek został aresztowany za kolportaż podziemnych gazet (ktoś na niego doniósł) został przewieziony do Oświęcimia, potem do Flosenburga, pod koniec wojny piesza ewakuacja, Amerykanie odbili ich, gdzies pod szwajcarską granicą. Wracał pieszo, pies w tym dniu zerwał się z łańcucha i pobiegł po niego. Z muzeum w Oswiecimiu dostałem jego zdjęcia.
Dziadek był bezcennym źródłem informacji o poprzednich pokoleniach naszej rodziny.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

PawelK, być może pamiętasz coś mniej więcej (już trochę pomagałeś), o tym że ja również poszukuję informacji o swoim dziadku. Ponieważ jesteś biegły w tym temacie to zapytam Ciebie czy wiesz gdzie mogę napisać w sprawie mojego dziadka? Jestem prawie pewna co do imienia, urodził się w Hamburgu w 1942 roku. Chciałam się dowiedzieć czemu akurat w Hamburgu i kim byli jego rodzice.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Milady pisze:PawelK, być może pamiętasz coś mniej więcej (już trochę pomagałeś), o tym że ja również poszukuję informacji o swoim dziadku. Ponieważ jesteś biegły w tym temacie to zapytam Ciebie czy wiesz gdzie mogę napisać w sprawie mojego dziadka? Jestem prawie pewna co do imienia, urodził się w Hamburgu w 1942 roku. Chciałam się dowiedzieć czemu akurat w Hamburgu i kim byli jego rodzice.
Milady, pamiętam, ale ze względu na Twoje nazwisko poszukiwania internetowe są utrudnione (mam to samo z rodziną mojej babci, tylko w innym języku), bo tematów pojawia się mnóstwo. Możesz spróbować napisać również tam gdzie my pisaliśmy, bo jeśli Twoi pradziadkowie byli wywiezieni np. do obozu pracy, to tam też mogą mieć jakieś dokumenty. To nie kosztuje, tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

PawelK pisze: Milady, pamiętam, ale ze względu na Twoje nazwisko poszukiwania internetowe są utrudnione
Dokładnie, szukaliśmy chyba dwa lata temu.
Chodzi o ten formularz? https://www.its-arolsen.org/pl/
PawelK pisze: formularz z prośbą o wyszukanie takowych w International Tracing Service (www.its-arolsen.org).
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Milady pisze: Chodzi o ten formularz? https://www.its-arolsen.org/pl/
PawelK pisze: formularz z prośbą o wyszukanie takowych w International Tracing Service (www.its-arolsen.org).
Tak, myślałem o tym formularzu.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Jeśli podejrzewacie, że mieliście rodzinę w Brygadzie Strzelców Karpackich i ktoś z nich mógł wyemigrować po IIWś do Australii/Tasmanii to tutaj http://www.ssasturias.net/polishmigration.html#a1 jest lista żołnierzy, którzy dopłynęli tam na SS Asturias w 1948 roku. Polecam odczytywać tylko listę (Names of 591...), ponieważ dostęp do skanu oryginalnej listy pasażerów jest płatny.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Pisałem niedawno na forum, że do końca roku 2017, mój Zakład musi opróżnić magazyny w starych garażach, które pójdą do rozbiórki. Tak wygląda jeden z magazynów:

Obrazek

Kilkaset zabytkowych preparatów w formalinie znalazło nowy dom, część w muzeum we Fromborku, część w bratnim Zakładzie we Wrocławiu. Teraz opróżniamy to co jeszcze zostało. A jak się opróżnia magazyn stuletniej instytucji, w którym sprzęty były gromadzone od kilkudziesięciu lat, to można znaleźć rzeczy naprawdę ciekawe. Dzisiaj znalazłem właśnie coś niezwykłego, ale nie mam zdjęć, wstawię jutro. Szkoda, że to nie u mnie na strychu.
Post napisałem, żeby wzbudzić ciekawość.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5284
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

TomaszK pisze:Post napisałem, żeby wzbudzić ciekawość.
:027:

No to Ci się udało.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11649
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Mysikrólik pisze:
TomaszK pisze:Post napisałem, żeby wzbudzić ciekawość.
:027:

No to Ci się udało.
W rzeczy samej!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze: Post napisałem, żeby wzbudzić ciekawość.
No i teraz nie zasnę dzisiaj TomaszKu :shock: Znalazłeś mapę z miejscem ukrycia złotego pociągu czy bursztynowej komnaty?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Barabasz pisze:
TomaszK pisze: Post napisałem, żeby wzbudzić ciekawość.
No i teraz nie zasnę dzisiaj TomaszKu :shock: Znalazłeś mapę z miejscem ukrycia złotego pociągu czy bursztynowej komnaty?
Nie, to niewielki przedmiot, jak sprawdzili moi młodsi koledzy, na aukcjach internetowych osiąga cenę kilku tysięcy złotych. Teraz spoczął w muzeum, a był przeznaczony do utylizacji.
To nie jest najlepsza rzecz znaleziona w czasie kolejnych remontów, a co było najlepsze wiedzą tylko ci z Was, którzy odwiedzili nasze muzeum. To zresztą informacja zastrzeżona i udzielam jej tylko zaufanym zwiedzającym. Zapraszam w długi weekend czerwcowy. ;-)
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

TomaszK pisze:... Zapraszam w długi weekend czerwcowy. ;-)
Główkuję i robię co mogę, żeby przyjechać...ale na razie to sprawa niepewna
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Jak pisałem, do końca roku mieliśmy opróżnić rozwalający się magazyn, w którym przez kilkadziesiąt lat lądowały różnego rodzaju rupiecie skreślone z ewidencji. Wczoraj zrobiłem pobieżny przegląd tego co zostało po wyniesieniu preparatów formalinowych. Jest tam m.in. kilkanaście starych pudeł, w większości zawierających zdezelowane mikroskopy i inny niepełnowartościowy sprzęt naukowy, z lat 70-tych i 80-tych. To pudło wyglądało gorzej niż inne i było potwornie zakurzone. Stało tam chyba kilkadziesiąt lat.

Obrazek

Ale zawartość mnie zmroziła. Już na pierwszy rzut oka wyglądało to na coś bardzo starego, chociażby z uwagi na materiał z którego było wykonane, tzn. drewno, jak również ładne wykończenie

Obrazek

Tak to wygląda po wyjęciu z pudła

Obrazek

A tak po całkowitym rozłożeniu

Obrazek
Obrazek

Jak się okazało, jest to drewniany aparat fotograficzny, mieszkowy, na szklane negatywy. W komplecie były jeszcze dwie drewniane kasety, którymi wkładało się negatywy do aparatu po ustawieniu celu i sprawdzeniu go na matowej szybce.

Obrazek

Mamy w Zakładzie kilkaset takich szklanych negatywów, dokumentujących to co się u nas robi, najstarsze z ostatnich lat XIX wieku. Ale ten aparat jest późniejszy, poza tym wygląda jakby nie był nigdy używany.
Ciekawe co jeszcze znajdziemy. Za ciężką szafą widziałem obraz w grubej ramie, odwrócony twarzą do ściany, na razie nie dało się do niego dostać. Może to zaginiony „Portret młodzieńca” Rafaela ?
zbychowiec pisze:Aż boję się myśleć co to było :-D
Takie rzeczy też znalazłem, a nawet planuję napisać publikację historyczną, ale to raczej nie na nasze forum ;-)
Ostatnio zmieniony 10 sty 2018, 18:47 przez TomaszK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16406
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 389 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze: Jak się okazało, jest to drewniany aparat fotograficzny, mieszkowy, na szklane negatywy. W komplecie były jeszcze dwie drewniane kasety, którymi wkładało się negatywy do aparatu po ustawieniu celu i sprawdzeniu go na matowej szybce.
Fiu, fiu, fiu, TomaszKu, jak to się stało, że tak cenny skarb przez tyle czasu był w ukryciu? :shock:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13017
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Za ciężką szafą widziałem obraz w grubej ramie, odwrócony twarzą do ściany, na razie nie dało się do niego dostać. Może to zaginiony „Portret młodzieńca” Rafaela ?
No to byłby hit!
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11649
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ale cacko! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

To początek nowej przygody.......
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Zgłaszam się na przejęcie niektórych śmieci. Po za tymi w formalnie. :-D
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3888
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Piękne odkrycie !!!! Jest jakaś tabliczka znamionowa, co to za firma i który rok?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Noc cóż, miałem nadzieję, że nikt o to nie spyta. Tabliczka psuje cały efekt, bo pokazuje, że aparat jest powojenny.


Obrazek
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Nawet jako powojenny aparat to świetne znalezisko!

Będziecie sprzedawać tego typu przedmioty, czy planujecie ich inne zagospodarowanie?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Ten już trafił do oszklonej gabloty. Jeżeli znajdzie się jeszcze coś ciekawego, też tam trafi. Do rozdania będą chyba kasety drewniane po tym sprzęcie mikroskopowym, bo te rzeczy pójdą do utylizacji. Są bardzo ładne, tylko co w nich trzymać ?
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5284
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Wyprodukowany ok. 1960 r , ale wygląda na dużo starszy. Pierwsze wyprodukowano w 1930 r.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Mysikrólik pisze:Pierwsze wyprodukowano w 1930 r.
I chyba przez cały czas produkowano według tego samego wzoru. To zresztą tłumaczy, dlaczego nasz aparat nie okazuje cech użytkowania: bo w czasie kiedy do nas trafił, był przestarzały. Podejrzewam, że szklanych negatywów nie było już w sprzedaży.
Ale mamy np. cieplarkę do badań krwi sprzed I wojny światowej, dwa XIX-wieczne mikroskopy, zestaw odczynników z tegoż okresu, a także inne rzeczy o których tu nie mogę napisać. Chcesz zobaczyć ?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2018, 21:22 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5284
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

TomaszK pisze:Chcesz zobaczyć ?
No ba. :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”