Sztuki teatralne

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Sztuki teatralne

Post autor: PawelK »

Czy ktoś już gdzieś kiedyś wspominał, że Nienacki 4 lipca 1961 roku zajął 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Wydział Kultury Prezydium Rady Narodowej m. Krakowa na sztukę teatralną o tematyce współczesnej?
Pierwszego miejsca nie przyznano, dwa drugie miejsca to Jerzy Broszkiewicz i Stanisława Fleszarowa-Muskat. Nienacki ze sztuką "Termitiera" zajął miejsce trzecie wspólnie z Edmundem Pietrykiem. Nagrodą materialną było 8 tysięcy złotych.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Na XII zlocie mieliśmy okazje obejrzeć na żywo sztukę Nekropolis Nienackiego. Całkiem ciekawy utwór świetnie zagrany i wyreżyserowany. Szkoda tylko, że w sztuce nie zagrał nasz najbardziej utalentowany aktor czyli Irycki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Jeżeli kogoś interesuje to jedną ze sztuk Nienackiego "Styks" w wykonaniu amatorskiego Teatru Sześciu można zobaczyć w internecie.

„Styks” to historia sześciu osób, które po śmierci trafiają do chatki mitycznego przewoźnika Charona. Niespodziewany obrót sprawie nadaje umieszczony w chatce automat telefoniczny. Zamiast „transportu” na drugi brzeg bohaterowie mogą wykorzystać swojego jedynego obola i skontaktować się ze światem żywych . Co wybiorą? Jak potoczą się ich losy?

Ostatnio zmieniony 12 maja 2017, 12:30 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze:„Styks” to historia sześciu osób, które po śmierci trafiają do chatki mitycznego przewoźnika Charona. Niespodziewany obrót sprawie nadaje umieszczony w chatce automat telefoniczny. Zamiast „transportu” na drugi brzeg bohaterowie mogą wykorzystać swojego jedynego obola i skontaktować się ze światem żywych . Co wybiorą? Jak potoczą się ich losy?
Ależ to ciekawie brzmi :-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze: „Styks” to historia sześciu osób, które po śmierci trafiają do chatki mitycznego przewoźnika Charona. Niespodziewany obrót sprawie nadaje umieszczony w chatce automat telefoniczny. Zamiast „transportu” na drugi brzeg bohaterowie mogą wykorzystać swojego jedynego obola i skontaktować się ze światem żywych . Co wybiorą? Jak potoczą się ich losy?
Może dowiemy się o tym przy okazji jakiegoś kolejnego naszego zlotu? :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Właśnie wczoraj skończyłam "Styks". Milady mi pożyczyła.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Właśnie wczoraj skończyłam "Styks".
Napisz jak wrażenia. :-)
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

"Styks" mi się podobał, "Nekropolis" też. Właściwie od czasu szkoły średniej nie czytałam żadnej sztuki (chyba), dramatów się raczej w dorosłym życiu nie czytuje. Może to brak wyrobienia, trochę też nie mam porównania, nie do końca potrafię ocenić sztukę teatralną. Ale myślę, że "Styks" ma jakiś potencjał. Muszę w wolnej chwili obejrzeć przedstawienie, które wrzucił Barabasz
Czytam dalej sztuki Nienackiego, teraz mam na tapecie "Na Kasjopei zaraza". Warunki niestety nie sprzyjają skupionej lekturze.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Jestem ciekawa Twojej opinii co do ogółu. Według mnie najlepsze sztuki Nienackiego to właśnie "Nekropolis" i "Styks". Ale ja też już dawno nie czytałam żadnych innych sztuk teatralnych. Z książki zawierającej sztuki ZN poza wymienionymi pozostałe mnie raczej nudziły, ale być może nie znam się.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”