Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: Czesio1 »

Jak ktoś ma jakieś stare monety to radzę uważać:
Poszukiwacz skarbów ujęty
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

Niezła kolekcja :-)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

zbychowiec pisze:
PawelK pisze:Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.
To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...
Chyba nie mam jeszcze obowiązku trzymania swoich rzeczy w swoim domu. Moja siostra np. trzyma opony zimowe w garażu u rodziców.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

zbychowiec pisze:
PawelK pisze:Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.
To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...
No właśnie, kiedyś kupiłem zabytkowy niemiecki zegarek na allegro, ale nie brałem paragonu.
Zegarek włożyłem do grobu ojca, który jako dziecko był wywieziony na roboty do Rzeszy, tak przez sentyment, bo często opisywał chwile, które tam przeszedł. Spotykał się głównie z dobrocią starszych (bo młodzi w wieku poborowym poszli na front) rolników u których pracował. Oni zresztą pracowali tak samo ciężko jak i on. Dlatego miał sentyment do czasów z młodości i tamtych ludzi, i gdy zobaczyłem ten zegarek na aukcji postanowiłem go kupić dla Niego. Niestety, zmarł zanim mu go przekazałem i teraz leży w grobie, przy nim.
Na pewno jest gdzieś w archiwach allegro, że nabyłem (bez stosownego zezwolenia do posiadania nie rodzinnych przedmiotów zabytkowych) - nie wiem, czy włożenie do grobu będzie uznane za utrudnianie śledztwa ?
Może to, że nabyłem go w "dobrej wierze" będzie czynnikiem łagodzącym wyrok ??? A fakt, że do tej pory nie byłem karany spowoduje może, że postępowanie zostanie umorzone. W ostateczności, sąd może jeszcze odstąpić, ze względu na dotychczas nieposzlakowaną opinię, od wykonania już nałożonej kary ???
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5278
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

chkaplan pisze:Może to, że nabyłem go w "dobrej wierze" będzie czynnikiem łagodzącym wyrok ??? A fakt, że do tej pory nie byłem karany spowoduje może, że postępowanie zostanie umorzone. W ostateczności, sąd może jeszcze odstąpić, ze względu na dotychczas nieposzlakowaną opinię, od wykonania już nałożonej kary ???
Jak sam się zgłosisz, to może dostaniesz "zawiasy" tylko.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

zbychowiec pisze:..... Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...
Tak, już właściwie nikt nie pisze, że coś wykopał lub znalazł w lesie czy na łące, ale że są to "wykrywki" u dziadka na strychu, czy u babci w zasieku, komorze lub kufrze, a wiec pamiątki po bezpośrednich przodkach...
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Bez przesady, skazują tylko za przedmioty mające dużą wartość finansową lub historyczną.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:Bez przesady, skazują tylko za przedmioty mające dużą wartość finansową lub historyczną.
Pytania są dwa:
1. Czy ustawa dokładnie precyzuje dużą wartość finansową lub historyczną?
2. Kto i na podstawie czego ocenia dużą wartość finansową lub historyczną?

Podejrzewam, że niestety nie jest to precyzyjne, co oznacza, że faktycznie można skazać każdego. Czyli jest to kolejny przepis wpisujący się w opresyjność współczesnej Polski.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 19:57 przez PawelK, łącznie zmieniany 1 raz.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

PawelK pisze:
zbychowiec pisze:
PawelK pisze:Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.
To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...
Chyba nie mam jeszcze obowiązku trzymania swoich rzeczy w swoim domu. Moja siostra np. trzyma opony zimowe w garażu u rodziców.
Ale tylko bardzo stare.
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

zbychowiec pisze:Proponuję ustalić, jak naprawdę jest, a nie jak powinno być. Jest jasne, że przepisy powinny być znacznie bardziej liberalne. Są jednak, jakie są a nasze uczucia w tym względzie mało się liczą :) . Doszły mnie słuchy, że nawet ludzie z pozwoleniami od WKZ i od właściciela terenu mogą zostać zatrzymani i przetrzepani (pełne
przetrzepanie, konfiskata wykrywki, komputera itp., razem z aresztem). Nie mówiąc już o poszukiwaczach meteorytów, obrączek itp. - tacy z miejsca są brani na przetrzepanie, nawet jak nic
podejrzanego (np. monet) przy sobie nie mają.
Generalnie zrobił się chaos i chyba chwilę zajmie, zanim to wszystko jakoś okrzepnie, organy wyrobią sobie jakąś praktykę postępowania i procedury. Po drodze kilku poszukiwaczy zostanie złożonych na
ołtarzu postępu.
Zbychowiec zgadzam się z tobą. Przepisy powinny być znacznie bardziej liberalne.
Awatar użytkownika
Budrys
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 74
Rejestracja: 03 cze 2021, 14:18
Miejscowość: Macioła wielka
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re:

Post autor: Budrys »

Winnetou pisze: 21 gru 2017, 10:13
zbychowiec pisze:
PawelK pisze:Wystarczy nie trzymać narzędzi zbrodni w domu, żeby znacząco utrudnić proces dowodowy. Kupując stary kawałek blaszki na bazarze nie muszę mieć rachunków.
To prawda... Ale jak już wyjdzie, nie daj Boże, że celowo utrudniałeś śledztwo i zacierałeś ślady, to może być ciężej się wybronić. Chyba jednak większość woli nie ryzykować. Widzę ostatnio wysyp ofert sprzedaży wykrywki...
No właśnie, kiedyś kupiłem zabytkowy niemiecki zegarek na allegro, ale nie brałem paragonu.
Zegarek włożyłem do grobu ojca, który jako dziecko był wywieziony na roboty do Rzeszy, tak przez sentyment, bo często opisywał chwile, które tam przeszedł. Spotykał się głównie z dobrocią starszych (bo młodzi w wieku poborowym poszli na front) rolników u których pracował. Oni zresztą pracowali tak samo ciężko jak i on. Dlatego miał sentyment do czasów z młodości i tamtych ludzi, i gdy zobaczyłem ten zegarek na aukcji postanowiłem go kupić dla Niego. Niestety, zmarł zanim mu go przekazałem i teraz leży w grobie, przy nim.
Na pewno jest gdzieś w archiwach allegro, że nabyłem (bez stosownego zezwolenia do posiadania nie rodzinnych przedmiotów zabytkowych) - nie wiem, czy włożenie do grobu będzie uznane za utrudnianie śledztwa ?
Może to, że nabyłem go w "dobrej wierze" będzie czynnikiem łagodzącym wyrok ??? A fakt, że do tej pory nie byłem karany spowoduje może, że postępowanie zostanie umorzone. W ostateczności, sąd może jeszcze odstąpić, ze względu na dotychczas nieposzlakowaną opinię, od wykonania już nałożonej kary ???


 
Nie łudź się że w naszym dziwnym kraju unikniesz kary, zwykły szary ludek nie ma szans w starciu z systemem niesprawiedliwości (wymiarem sprawiedliwości). To tak samo jakbyś wpadł pod pędzący pociąg, czyli praktycznie żadnych szans. Wygląda na to że samo posiadanie zabytkowych przedmiotów jest karalne, a jak jeszcze dojdą do pochodzenia tychże to lepiej byłoby witać się z diabłem w piekle niż z sędzią na rozprawie.
 
Imago animi vultus est.
Nemo patiens, nisi sapiens.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: PawelK »

Budrys pisze: 04 cze 2021, 08:35 Nie łudź się że w naszym dziwnym kraju unikniesz kary, zwykły szary ludek nie ma szans w starciu z systemem niesprawiedliwości (wymiarem sprawiedliwości). To tak samo jakbyś wpadł pod pędzący pociąg, czyli praktycznie żadnych szans. Wygląda na to że samo posiadanie zabytkowych przedmiotów jest karalne, a jak jeszcze dojdą do pochodzenia tychże to lepiej byłoby witać się z diabłem w piekle niż z sędzią na rozprawie.

 
 Pewnie nie zwróciłeś uwagi, że dyskusja toczyła się w 2017 roku czyli przed wprowadzeniem tych idiotycznych przepisów, na podstawie których karze się ludzi za posiadanie pamiątek rodzinnych i w imieniu prawa się je im zabiera.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Budrys
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 74
Rejestracja: 03 cze 2021, 14:18
Miejscowość: Macioła wielka
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: Budrys »

Prawo jest nadal idiotyczne i nieżyciowe więc trzeba uważać. Jest tak tworzone że nie zgadza się z konstytucją.
Imago animi vultus est.
Nemo patiens, nisi sapiens.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Re: Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: PawelK »

Budrys pisze: 04 cze 2021, 08:57 Prawo jest nadal idiotyczne i nieżyciowe więc trzeba uważać. Jest tak tworzone że nie zgadza się z konstytucją.

 
Chodziło mi o to, że teraz jest bardziej represyjne niż było 4 lata temu.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Firmanty
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2021, 19:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: Firmanty »

Ciekawe w jaki sposób ten poszukiwacz wpadł. Pewnie za bardzo chwalił się swoją kolekcją i ktoś życzliwy doniósł do odpowiedniej instytucji. Nie można chwalić się zabytkami i posiadanym sprzętem bo można zostać zszokowanym postępowaniem karnym.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Re: Poszukiwacz skarbów zatrzymany

Post autor: TomaszK »

Można też poszukiwać małych skarbów. Ci dwaj poszkiwacze byli zachwyceni znalezionym numizmatem. To obrazki z polskiej plaży, sprzed kilku tygodni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”