Literatura rosyjska

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Literatura rosyjska

Post autor: Yvonne »

Jakiś czas temu kolega, znając moje zamiłowanie do literatury rosyjskiej i absurdalnego, groteskowego humoru rodem z "Mistrza i Małgorzaty", pożyczył mi (uśmiechając się przy tym szelmowsko) książkę pod tytułem "12 krzeseł".

Obrazek

Zabrałam ją na wakacje i muszę przyznać, że chwile przy niej spędzone należą do najweselszych w czasie całego urlopu.
Książka "12 krzeseł" napisana została przez dwóch autorów rosyjskich: Ilję Ilfa oraz Eugeniusza Pietrowa, a przetłumaczona przez Jana Brzechwę i Tadeusza Żeromskiego.

Już po przeczytaniu pierwszego zdania, wiedziałam, że ubawię się tak, jak lubię:

"W powiatowym miasteczku N. była tak wielka ilość zakładów fryzjerskich i przedsiębiorstw pogrzebowych, iż mogło się wydawać, że mieszkańcy miasteczka rodzą się jedynie po to, aby się ogolić, ostrzyc, skropić włosy weżetalem i natychmiast umrzeć ..."

Kilka słów o fabule.
Akcja dzieje się w Rosji w latach 20 XX wieku.
Główny bohater książki jest dawnym marszałkiem szlachty, posiadającym ongiś wspaniały pałac z bogatym wyposażeniem. Pałac ów wraz z umeblowaniem został mu zagrabiony podczas rewolucji. W chwili, kiedy zaczyna się akcja książki, żyje sobie spokojnie w małym prowincjonalnym miasteczku i pracuje jako urzędnik. Pewnego dnia dowiaduje się od swojej teściowej, znajdującej się na łożu śmierci, że zdążyła ona ukryć wszystkie swoje klejnoty, brylanty, perły i diamenty tuż przed wypędzeniem ich z pałacu w jednym z dwunastu pięknych, zabytkowych krzeseł ...
Cóż robi bohater? Oczywiście niezwłocznie wyrusza na poszukiwanie tychże krzeseł :-)
Na drodze swojej spotka oczywiście sporo nietuzinkowych osób i przeżyje wiele zabawnych przygód.

Wszystko to jest wspaniale opisane i fantastycznie zilustrowane. Książkę czyta się jednym tchem i należy ona do gatunku tych, które mogłyby się nigdy nie skończyć.

Polecam :-)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2015, 22:07 przez Yvonne, łącznie zmieniany 2 razy.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Książki nie znam, ale, zdaje się, w latach 80-tych nasza TV puszczała radziecką komedię pod tym samym tytułem. Zapewne była to ekranizacja tej książki.
Swoją drogą - ciekawe, jak by się dzisiaj oglądało kino radzieckie z tamtego okresu (ze słynna czołówką z obracającym się pomniczkiem kobiety i mężczyzny dzierżących w wyciągniętych rękach sierp i młot). To chyba była wytwórnia Mosfilm...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Był też polski film przedwojenny z Adolfem Dymszą, oparty na tej książce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”