Zamek Książ

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Zamek Książ

Post autor: johny »

To nie była co prawda wyprawa ale zaledwie wyprawka ale i tak było super! Trzy lata temu był Zamek Czocha, w tym roku Książ. Październik to data nieprzypadkowa bo w ten sposób świętujemy z moją Anulą kolejny rok wspólnych "męczarni". W tym roku chyba nie było tak źle po Pan Bóg zesłał nam niemal letnią pogodę, co w połaczeniu z jesiennymi kolorami dawało fenomenalny efekt.
Po samym przyjeździe jednak do Zamku Książ niebo było nieco zachmurzone.
[Brak obrazka tinypic]
Nie omieszkaliśmy jednak z marszu szczelić rodzinnej pamiątkowej fotki.
[Brak obrazka tinypic]
Mnie osobiście zamek ujął. Jest po prostu cudny! Chcieliśmy zajrzeć w każdy kąt ale niestety było to nie do końca możliwe bo już o 17 zamykano zamkowe tarasy.
[Brak obrazka tinypic]
Nad wejściem dumnie wisiał herb Hochbergów - wieloletnich włascicieli Książa i włości wokół niego.
[Brak obrazka tinypic]
Nieopodal zamku znajduje się wspaniały punkt widokowy,gdzie minutami można rozkoszować się takim pięknym, pocztówkoywym obrazem!
[Brak obrazka tinypic]
Z platformy widokowej przeszliśmy do olbrzymiej zamkowej stajni, gdzie do dzisiaj znajduje się ośrodek jeździecki.
[Brak obrazka tinypic]
Po krótkim odpoczynku, wyszliśmy podziwiać zamek by night.
[Brak obrazka tinypic]
Sobotni poranek przywitał już nas cudownym słońcem. Po wyjściu z naszego hotelu...
[Brak obrazka tinypic]
... mieliśmy taki oto pejzaż.
[Brak obrazka tinypic]
Czym prędzej poszliśmy odebrać gratisowe bilety i ze spokojem czekaliśmy na przewodnika. W międzyczasie weszlismy do tarasów, które nie były dostępne w poprzednim dniu.
[Brak obrazka tinypic]
Od tej strony zamczysko robi jeszcze większe wrażenie!!! Pamiątkowa fotka i idziemy dalej.
[Brak obrazka tinypic]
Tutaj ogród u podnóża. Niestety na jesieni nieczynne są fontanny.
[Brak obrazka tinypic]
Samo zwiedzanie trwało ok 1,5. Przewodnik nie przynudzał i zobaczyliśmy dużo, choć wszystkiego i tak się nie da. Cały obiekt to ma ok 400 pomieszczeń! Nie robiłem zbyt duzo zdjęć bo po prostu słuchałem tego co jest dla nas do przekazania, choć te kilka fotek obrazuje piekno wnętrz
[Brak obrazka tinypic]
Co ciekawe w tym domu mieszkało 5 domowników, ktorzy mieli ok 300 służby. Sama Księżniczka Daisy miała 3 służące, które przez całą noc czuwały przy jej łożu i okrywały ją kołdrą...
Z Książa pojechaliśmy do świdnicy zobaczyć Kościół Pokoju. Ale przed tem zobaczylismy na rynku coś takiego:
[Brak obrazka tinypic]
Kościół Pokoju, to zabytek klasy 0 wpisany na listę UNESCO. Dla mnie absolutne cudo, wspaniały kunszt i maestria w każdym calu.
[Brak obrazka tinypic]
w świdnicy nie zdążyliśmy obejrzeć wspanialej katedry z uwagi na najmłodszą latorośl, która była już mocno zmęczona eskapadą jaką zafundowali jej rodzice dlatego wróciliśmy do hotelu.
Następnego dnia trzeba było niestety wracać do domu. Ostatnie spojrzenie i mówimy Dolnemu śląskowi do widzenia.
[Brak obrazka tinypic]
Wiem, że wrócę tam na dłużej!
Ostatnio zmieniony 22 lip 2015, 11:15 przez johny, łącznie zmieniany 1 raz.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Byłem kilka lat temu. Widzę, że dużo ładniej jest obecnie.
Dzięki za foto granitowego Dużego Fiata :) Replika rekordzisty z 73 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Super pogoda, super wyprawa johny!
A przy okazji gratulacje z okazji kolejnego roku "męczarni"!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Fajna wyprawa, lubię takie weekendowe spontony. Gratulację johnny cierpliwość i tolerancja to najlepsza z cech człowieka :-D
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Roch pisze:Byłem kilka lat temu. Widzę, że dużo ładniej jest obecnie.
Dzięki za foto granitowego Dużego Fiata :) Replika rekordzisty z 73 roku.
Oryginał jest wawie na filtowej i jeszcze kilka ciekawych okazów
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Wstyd powiedzieć, ale ciągle jeszcze nie byłem w Książu. Nie można by tam jakiegoś kolejnego zlotu zorganizować ?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Nie można by tam jakiegoś kolejnego zlotu zorganizować ?
Czemu nie, ale w tym regionie jest dużo o wiele piękniejszych miejsc :-)

Może to dziwne, ale mi się Zamek Książ bardzo nie podoba :-/
Nie podoba mi się z zewnątrz, jego bryła jest chaotyczna i niespójna i jakoś dziwnie mnie razi.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne pisze:
Czemu nie, ale w tym regionie jest dużo o wiele piękniejszych miejsc :-)

Może to dziwne, ale mi się Zamek Książ bardzo nie podoba :-/
Podpisuje się x 2 :)
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A mi się podobał, bardziej od Czochy! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:A mi się podobał, bardziej od Czochy!
Ale żartujesz teraz?

Zamek Czocha jest o wiele piękniejszy i malowniczy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Nie żaruje, powaga! Byliśmy tam 3 lata temu, nocowaliśmy w nim. Mam porównanie. Ale de gustibus non est disputandum :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne, mamy inne wyobrażenie na temat zamków, bo u nas w miastach takie były lub są, a w Łodzi? ;) :D :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Roch pisze:Yvonne, mamy inne wyobrażenie na temat zamków, bo u nas w miastach takie były lub są
No właśnie - były :-/

Bydgoski to nawet nawałnicy szwedzkiej nie przetrwał ...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Jak większość w Polsce. Toruński sami mieszczanie zniszczyli. Trzeba jednak przyznać, że bydgoski był jednym z ładniejszych jakie znam. Bardzo dobrze przemyślany. Podobnie wcześniejsze grodzisko podkowiaste. A znasz rowy i wały słowiańskie przed Fordonem?
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Roch pisze:Trzeba jednak przyznać, że bydgoski był jednym z ładniejszych jakie znam. Bardzo dobrze przemyślany
Ha!

Czy johny to przeczytał? :-)
Roch pisze:A znasz rowy słowiańskie przed Fordonem?
Nie :oops:
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Mało osób o tym słyszało a jeszcze mniej widziało. Będzie kiedyś okazja to się można wybrać i połączyć to z rycerskimi imprezami upamiętniającymi średniowieczny Wyszogród.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Jak zwykle opinie są podzielone, znam mnóstwo osób którym Książ się bardziej podobał od Czochy (np. mój ojciec) i na odwrót. To jest właśnie fajne, jeździmy, zwiedzamy i wymieniamy się wrażeniami. Może warto postawić pytanie dlaczego tak uważacie? Obydwa obiekty skrywają tajemnicę i kręcone były w nich filmy.
Moim zdaniem Czocha jest super, Książ od wielu, wielu lat jest w moich planach, zawsze nie po drodze, na razie na 1 miejscu w moim rankingu mimo wszystko jest Łańcut.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Wstyd powiedzieć, ale ciągle jeszcze nie byłem w Książu. Nie można by tam jakiegoś kolejnego zlotu zorganizować ?
Jak dobrze kojarzę, są to twoje rejony.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

van de loro pisze:Może warto postawić pytanie dlaczego tak uważacie?
Nie wiem, może dlatego, że pogoda w Ksiązu była super a w Czosze słabiutka. Może przestrzeń wokół, Zamek Czocha generalnie za duży nie jest. W Książu czuje się tę przestrzeń, no i te ogrody zamkowe. Z tamtej perspektywy zamek przytłacza swoim gromem. Nie ma się co dziwić, że Książ to konglomerat stylów, skoro wielokrotnie był przebudowywany, ostatni raz na przełomie XIX i XX w.

Tu dla porównania Czocha
[timg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 643060.jpg medium= group=glr18030][/timg]

Generalnie Dolny śląsk to wspaniałe miejsce na wszelakiego rodzaju wycieczki, zwiedzanie. Ilość ciekawych miejsc przytłacza.
Cieszmy się, że przejściowo jest pod Polską okupacją*

* - taka mała prowokacja ale po tym co widziałem bardzo zasadna
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Warto odwiedzić Książ w maju. kiedy kwitną azalie i rododendrony. Mosznę również polecam z tego samego powodu w maju, to nie daleko.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Oj pięknie... Nie byłam nigdy! Rochu! A zamek w Wisniczu? Wiesz coś? Odremontowana?
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

johny pisze: Książ to konglomerat stylów, skoro wielokrotnie był przebudowywany, ostatni raz na przełomie XIX i XX w.
To tak jak z naszym Poznańskim. Kiedy architekt zapytał Izraela Poznańskiego w jakim stylu ma być jego pałac, odpowiedział: mnie stać na wszystkie style i tak już zostało.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

www.zamekwisnicz.pl

Dla mnie, wychowanym wśród gotyku, zamki nowożytne klasują się niżej ;) Trzeba brać poprawkę na to czy to ma być zamek, w domyśle typowo obronny, czy rezydencja.
Najbardziej i tak lubię grodziska :D
Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Rochu! Kurcze! Ale mi sprawiles ńiespodzianke tym odnosnikiem do zamku wisnickiego.... Nawet ne wiesz! Otwieram a na zdjęciach znajomi...nie spodziewałem sie! W Wisniczu spędziłam 5 lat. Wtedy jeszcze zamek był w remoncie. Można było wejść na baszty, przejsc sie dookola niczym duch krolowej Bony, ktory tam rzecz jasna straszyl, baszty ,które ńie mały barierek!!😃😃😃😃😃 poważnie. Schody tez trzeba było z rozwagą wybierać, tj , a który stanąć.... Tak, tak... Piękne wspomnienia. Pamietam taki piękny, zachowany w całości niemal kartusz przy bramie wjazdwej.. Jaks w pamięci mi został.
A teraz? Zamek taki piękny odrestaurowany... A w nim ? Starzy znajomi :-D :-D tamte czasy to cos jakbym w innym filmie grała :-D zrobiłeś mi wielka niespodziankę. Zaraz kontaktuje ie z tymi znajomymi. Jakos ich odnajdą. Przez zamek moze właśnie! Muszę sie z nimi w Polsce spotkać tez!
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Brunhilda pisze:Rochu! Kurcze! Ale mi sprawiles ńiespodzianke tym odnosnikiem do zamku wisnickiego.... Nawet ne wiesz! Otwieram a na zdjęciach znajomi...nie spodziewałem sie! W Wisniczu spędziłam 5 lat. Wtedy jeszcze zamek był w remoncie. Można było wejść na baszty, przejsc sie dookola niczym duch krolowej Bony, ktory tam rzecz jasna straszyl, baszty ,które ńie mały barierek!!😃😃😃😃😃 poważnie. Schody tez trzeba było z rozwagą wybierać, tj , a który stanąć.... Tak, tak... Piękne wspomnienia. Pamietam taki piękny, zachowany w całości niemal kartusz przy bramie wjazdwej.. Jaks w pamięci mi został.
A teraz? Zamek taki piękny odrestaurowany... A w nim ? Starzy znajomi :-D :-D tamte czasy to cos jakbym w innym filmie grała :-D zrobiłeś mi wielka niespodziankę. Zaraz kontaktuje ie z tymi znajomymi. Jakos ich odnajdą. Przez zamek moze właśnie! Muszę sie z nimi w Polsce spotkać tez!
Bruniu, z Krakowa do Nowego Wiśnicza jest rzut beretem więc może przy okazji styczniowego zlotu tam również byśmy się zebrali?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Johny miałeś szczęście, widziałeś zamek przed pożarem.
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

van de loro pisze:Johny miałeś szczęście, widziałeś zamek przed pożarem.
Ja w Książu byłam nawet na nocnym zwiedzaniu. :-) Bardzo lubię to miejsce, ładne i tajemnicze. Chciałabym się kiedyś dostać w podziemia, gdzie urzędują sobie sejsmolodzy.
W ogóle z tego co słyszałam to ponoć zamek można zwiedzać, pożar nie uszkodził sal i większych strat poza samym dachem na jednej z części zamkowych nie ma.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”