Dagome Iudex

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
Darek
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2014, 14:36
Miejscowość: Rumia
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Dagome Iudex

Post autor: Darek »

Trafiłem na tą stronę po raz pierwszy, sporo ciekawych informacji. Mam nadzieję że nie jest ona poświęcona jedynie "Samochodzikom". Ja także dawno temu zaczynałem swoje zainteresowanie od tej serii, dopiero później "odkryłem" inne Jego dzieła. Chciałbym zainteresować forowiczów pozycją z tematu (dostępną jest także pod innym tytułem "Historia sekretna"), która zdaniem p. Nienackiego była jego najlepszą powieścią. Jest ona dla dorosłych czytelników.
Bardzo dużo informacji o naszym autorze jest także na stronie: nienacki.art.pl.

Pozdrowienia
Darek
Ostatnio zmieniony 07 maja 2017, 17:07 przez Darek, łącznie zmieniany 2 razy.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7148
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Czy dobrze rozumiem, ze Historia Sekretna to to samo co Dagome?
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Brunhilda pisze:Czy dobrze rozumiem, ze Historia Sekretna to to samo co Dagome?
Tak Bruniu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Nawet jeżeli Nienacki uznał tę książkę za swoją najlepszą powieść, to czytelnicy byli innego zdania. Próbowałem ją przeczytać ale poległem mniej więcej po 1/3. Książka jest tak przeładowana informacjami o charakterze historycznym, mitologicznym, psychologicznym, socjologicznym (i miejscami seksuologicznym), że ginie w tym fabuła. W przeciwieństwie do innych książek Nienackiego, akcja nie wciąga.
Darek
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2014, 14:36
Miejscowość: Rumia
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Darek »

Wg mnie powieść ta jest prawie nieznana z powodu braku jakiejkolwiek jej promocji. Sięgnąłem po nią parę lat temu dopiero po przeczytaniu rekomendacji któregoś z forowiczów na innej stronie poświęconej Nienackiemu. Mnie się to studium władzy bardzo podobało, zwłaszcza że autor zmierzył się próbą opisania powstania naszego państwa.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

TomaszK pisze:Nawet jeżeli Nienacki uznał tę książkę za swoją najlepszą powieść, to czytelnicy byli innego zdania. Próbowałem ją przeczytać ale poległem mniej więcej po 1/3. Książka jest tak przeładowana informacjami o charakterze historycznym, mitologicznym, psychologicznym, socjologicznym (i miejscami seksuologicznym), że ginie w tym fabuła. W przeciwieństwie do innych książek Nienackiego, akcja nie wciąga.
TomaszKu, pozwolę sobie być zupełnie odmiennego zdania. Ja tę powieść uwielbiam. Owszem, trzeba trochę wysiłku by sobie fakty historyczne usystematyzować ale jak już się raz to podłapie to potem radość z czytania czerpie się garściami. Nienacki w pierwszym tomie zastosował ten sam mechanizm co w ZR - retrospekcje w co drugim rozdziale. Bardzo ciekawy zabieg. Akcja już się dzieje a o przeszłości dowiadujemy się w jej trakcie.
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Nietajenko pisze:Ja tę powieść uwielbiam. Owszem, trzeba trochę wysiłku ...
No właśnie :-D

Tak czy owak, dla wielbicieli książek Nienackiego jest obowiązkowa. I dlatego nie wyniosłem jej na strych, tylko stoi na półce z założoną zakładką i czeka aż do niej wrócę.
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7148
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

:-D to tak jak u mnie :-D
Czytałam ja sto lat temu i Jakoś nie mogę wrócić. Jako, ze Nienackiego przyjechala kiedys w paczce. Kiedys, bo to stare wydanie jest, papierowa okladka, taka brazowa, ksiazki szly okretem, trzy miesiace i dluzej! Ale teraz, tak jak u TomaszKa stoi na półce i czeka na lepsże czasy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Właśnie mam zamiar zabrać się za nią.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Zaczynam podejście nr 2. Zobaczymy czy się uda! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

johny pisze:Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
Poważnie? :shock:
A sama fabuła książki? Ciekawa?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:Poważnie? :shock:
Tak.
A sama fabuła książki? Ciekawa?
Jest co raz lepiej!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5278
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

johny pisze:Yvonne napisał/a:
Poważnie? :shock:

Tak.
Cytat:
A sama fabuła książki? Ciekawa?

Jest co raz lepiej!
Zakupiłem. Kończę Wywołańców Bunscha i biorę się za DI.
Wszystko przez spodziewaną wizytę na Nocy Kupały :-)
Hertel
Przygodomaniak
Przygodomaniak
Posty: 762
Rejestracja: 30 sty 2017, 19:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Hertel »

johny pisze:Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
Ja właśnie psiakrew, dlatego boję się sięgnąć po tę księgę. Może trochę sobie dziabnąć małe co nieco jakieś tam porzeczkowe przed lekturą? ;-)
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Hertel pisze:
johny pisze:Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
Ja właśnie psiakrew, dlatego boję się sięgnąć po tę księgę. Może trochę sobie dziabnąć małe co nieco jakieś tam porzeczkowe przed lekturą? ;-)
Oj to musiałbyś chyba dziabać kilka razy bo raczej za jednym razem nie łykniesz całej książki?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Hertel
Przygodomaniak
Przygodomaniak
Posty: 762
Rejestracja: 30 sty 2017, 19:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Hertel »

Czesio1 pisze:
Hertel pisze:
johny pisze:Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
Ja właśnie psiakrew, dlatego boję się sięgnąć po tę księgę. Może trochę sobie dziabnąć małe co nieco jakieś tam porzeczkowe przed lekturą? ;-)
Oj to musiałbyś chyba dziabać kilka razy bo raczej za jednym razem nie łykniesz całej książki?
Pewnie, że se dziabnę. A co tam! Już "Skiroławki" za małolata czytało mi się ciężko a teraz kiedy mogę się wspomóc dopingiem przy czytaniu Dagome Iudex, to sie wspomogę :-)

Echh... Ino zabrać się za to. Odwagi mi brak.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Hertel pisze:
johny pisze:Czytam, początkowo szło ciężko ale teraz idzie lepiej... Po tych 100 stronach stwierdzam, że Nienacki sfiksowany był na punkcie seksu... Czasem jego opisy są wręcz niesmaczne a i mocno ocierają się o pedofilię.
Ja właśnie psiakrew, dlatego boję się sięgnąć po tę księgę. Może trochę sobie dziabnąć małe co nieco jakieś tam porzeczkowe przed lekturą? ;-)
Polecam Dar puszczy, Duch puszczy tudzież Bim Ber. Przyjmiesz małą dawkę a da radę. Zobaczysz! :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Co raz bardziej podoba mi się ta książka! Jeszcze 600 stron przede mną!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Taka niespodzianka czekała na mnie dzisiaj pod choinką u rodziców Adama :-)
Kompletnie się nie spodziewałam! Radość była ogromna. To jeden z najbardziej trafionych prezentów:
Załączniki
Dagome Iudex.PNG
Ostatnio zmieniony 26 gru 2017, 23:11 przez Yvonne, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

No nieźle, ja jestem w połowie! :-) :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Yvonne pisze:Taka niespodzianka czekała na mnie dzisiaj pod choinką u rodziców Adama :-)
Kompletnie się nie spodziewałam! Radość była ogromna. To jeden z najbardziej trafionych prezentów:
Wspaniały prezent Yvonne - gratuluję, u mnie też leży już na półce tylko wersja podzielona na tomy i czeka na podjęcie wyzwania.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Prot
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 62
Rejestracja: 25 cze 2017, 20:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Prot »

czytalem te powiesc okolo 1991 r I bardzo mi sie wtedy podobala , teraz dzieki wam odsluchalem ponownie :-P
autor w gowny watek wtraca duzo elementow erotyzmu co dodaje powiesci pikanterii I czyni ja bardziej ciepla w odbiorze czytelnika
podoba mi sie jak bohater po seksie z normandka stwierdza ze jej lono smierdzialo I nie sprawialo mu to przyjemnosci I z roztesknieniem wspomina erotyczne zabawy z obrzymka , gdzie jej rozkosz zawsze pachniala ziolami I swiezoscia :-P
figarz byl z tego naszego autora :564:
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Prot, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Prot pisze:podoba mi sie jak bohater po seksie z normandka stwierdza ze jej lono smierdzialo I nie sprawialo mu to przyjemnosci I z roztesknieniem wspomina erotyczne zabawy z obrzymka , gdzie jej rozkosz zawsze pachniala ziolami I swierzoscia :-P
figarz byl z tego naszego autora :564:
Dobre to było! :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Prot pisze:autor w gowny watek wtraca duzo elementow erotyzmu co dodaje powiesci pikanterii I czyni ja bardziej ciepla w odbiorze czytelnika
podoba mi sie jak bohater po seksie z normandka stwierdza ze jej lono smierdzialo I nie sprawialo mu to przyjemnosci I z roztesknieniem wspomina erotyczne zabawy z obrzymka , gdzie jej rozkosz zawsze pachniala ziolami I swierzoscia
figarz byl z tego naszego autora
Mam coraz większą ochotę na lekturę :-D
Awatar użytkownika
Prot
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 62
Rejestracja: 25 cze 2017, 20:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Prot »

bohater zaczyna swoje przygody erotyczne , bedac jeszcze chlopcem
kobieta ( olbrzymka ) pozwala mu aby ja dotykal gdzie ma tylko ochote a pozniej dochodzi do zblizen
w trakcie rozwoju wydarzen I narracji powiesci pojawiaja sie nowe kobiety I nowe sceny :-P
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

W takim razie to bardziej erotyczna książka niż Skiroławki :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Yvonne pisze:W takim razie to bardziej erotyczna książka niż Skiroławki :-)
Oj, zdecydowanie!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Prot
Uwielbia przygody
Uwielbia przygody
Posty: 62
Rejestracja: 25 cze 2017, 20:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Prot »

jest swietnie opisana najnowsza nasza historia slowianska o ktorej nie zawsze wspomina sie na uczelniach
fabula jest fikcja literacka ale mocno wpleciona w czasy przed chrztem polski z akcentami zaczerpnietymi z kronik kronikarzy zachodnich zyjacych w IX I X wieku
Nienacki opisujac przezycia erotyczne bohatera , powoduje nieraz zazdrosc czytelnika lub czytelniczki w trakcie czytania , ze ( czytelnik ' czka ) nie bierze w tym udzialu :-P
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 194 razy

Post autor: johny »

Prot pisze:Nienacki opisujac przezycia erotyczne bohatera , powoduje nieraz zazdrosc czytelnika lub czytelniczki w trakcie czytania , ze ( czytelnik ' czka ) nie bierze w tym udzialu :-P
:-D :-D :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”