Uroczysko - inspiracje

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

TomaszKu, bardzo ciekawe i najpewniej trafne spostrzeżenie. Rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że pierwotne nazwisko bohatera "Uroczyska" wskoczyło na okładkę, a w treści pozostało N. bo coś musiało, a nie było nic bardziej godnego wszak bohater miał być alter ego autora. Gdyby na forum była opcja "pomógł" z pewnością bym ci ją kliknął. :564:
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Zapomniałem wcześniej dodać, że Koszczyc-Witkiewicz badający kolegiatę, prywatnie zięć Żeromskiego, był pierwowzorem Nienaskiego z "Walki z Szatanem".
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Obawiam się, że jedyna córka Żeromskiego, Monika, miała tylko jednego męża i nie był to Koszczyc-Witkiewicz tylko Bronisław Zieliński.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Tę informację zaczerpnąłem z nekrologu Jana Koszczyc-Witkiewicza, który ukazał się po jego śmierci w piśmie archeologicznym "Z otchłani wieków".
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

panna Monika pisze:Obawiam się, że jedyna córka Żeromskiego, Monika, miała tylko jednego męża i nie był to Koszczyc-Witkiewicz tylko Bronisław Zieliński.
Monika była córką z drugiego małżeństwa. Pierwsza żona pisarza miała córkę z pierwszego małżeństwa i ta pewnie 'wiekowo' by pasowała do Witkiewicza.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Dokładnie było tak jak napisałem:
Wreszcie Jan Witkiewicz pojął za żonę córkę Oktawii Żeromskiej - Henrykę Rodkiewiczównę, czyli pasierbicę Żeromskiego. ślub odbył się w parafii Pustelnik koło Warszawy 28 czerwca 1908 roku.

http://www.naleczow.com.pl/gazeta/2001/ ... ewicz.html
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Innego wątku dotyczącego "Uroczyska" nie widzę, w związku z czym tutaj skreślę kilka słów na temat tej książki.

Zanim sięgnąłem po "Uroczysko", przeleżało ono u mnie na półce dwie dekady. Tak, tak. Kupiłem tę książkę w drugiej połowie lat 90. wraz z pozostałymi częściami włączonymi do kanonu. Zacząłem od "Pierwszej przygody..." czyli "Pozwolenia na...". Najkrócej rzecz ujmując, historia mnie nie porwała, skutecznie zniechęcając do sięgnięcia po kolejne odsłony. Po części stało się tak zapewne dlatego, że podobnie jak inżynier Mamoń (choć żaden ze mnie umysł ścisły), "mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem".

Jakiś czas temu, głownie za sprawą wpisów TomaszKa, postanowiłem zmierzyć się z "Uroczyskiem". W końcu może nie taki diabeł straszny...

I muszę Wam powiedzieć, że dałem się wciągnąć, choć książka ma zarówno plusy, jak i niewątpliwie minusy. Głównym jest, niestety, główny bohater, posiadający kilka cech, których po prostu nie lubię, choć zdaję sobie sprawę, że część z nich (m.in. krętactwo) została użyta po to, żeby zawiązać akcję.

Tak czy siak, do pewnego momentu akcja rozwija się naprawdę ciekawie. Są interesujące postaci, w tym dziewczyny, przygody i tajemnica. W tej kolejności. Zakończenie jest jednak - moim zdaniem - rozczarowujące, co rzutuje na odbiór całości. Nie oznacza to, że nie wrócę do lektury "Uroczyska", ale nie powiem, żebym się do tego palił.

I jeszcze jedno - wino kompletnie mi nie przeszkadza i nie rozumiem dlaczego miałoby ono być gorsze niż papierosy, którymi kanon jest wprost zadymiony.

Na koniec, czy Pan Redaktor to młody Tomasz? Niewątpliwie. Jeden i drugi to alter ego Zbigniewa NN. Obaj stanowili odbicie swojego twórcy. Moim zdaniem ten późniejszy jest zdecydowanie bardziej interesujący. Obawiam się, że gdybym w pierwszej kolejności zamiast "Templariuszy" przeczytał "Uroczysko", raczej nie sięgnąłbym po kolejne książki Nienackiego.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2017, 07:54 przez seth_22, łącznie zmieniany 6 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

seth_22 pisze:I muszę Wam powiedzieć, że dałem się wciągnąć,
Kolejna bratnia dusza ! :564: Witaj w klubie !
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

zbychowiec pisze:Chyba nie doczytałeś, co napisał później. On jest po ciemnej stronie mocy :/
Spokojnie, przeciągniemy setha na właściwą stronę ;-)
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Zbychowcu, po ciemnej stronie on jest. Ciemna strona ciekawsza ;)
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:
zbychowiec pisze:Chyba nie doczytałeś, co napisał później. On jest po ciemnej stronie mocy :/
Spokojnie, przeciągniemy setha na właściwą stronę ;-)
Zapewne po wizycie w Tumie :-D
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Nemsta pisze: Tak czytając coś mi się przypomniało i jutro postaram się uzyskać odpowiedź, ale jakoś na wiosnę powinna być decyzja w sprawie tego co poniżej, bo wniosek do RPO był składany o dofinansowanie. Wcześniejsze wnioski były odrzucone jeśli chodzi o rekonstrukcję grodziska i przyznam szczerze - dobrze, bo były głupie. Może poszli po rozum do głowy i złożyli projekt w którym rekonstrukcja będzie obok, a nie na grodzisku (zabytku).

Obrazek
Na dniach (no może tygodniach) ma się rozstrzygnąć, czy będzie rekonstrukcja grodziska. Dziś pojechałam na mszę do Tumu i miałam szczęście, bo akurat był to pierwszy dzień otwarcia skansenu i oberży "Na progu Tumu". W oberży dostaliśmy fantastyczny obiad i zgadałam się z właścicielem, który był bardzo zainteresowany tematem grodziska, przyniósł mi nawet jakieś zdjęcia. Jak znajdę chwilę to wrzucę kilka. Pan opowiadał bardzo ciekawe rzeczy. Generalnie jest to czwarte podejście muzeum do konkursu (w celu pozyskania środków), ale podobno jest bardzo duża szansa, że tym razem dostaną. I podobno ma to być na grodzisku a nie obok, a wisienką na torcie ma być odbudowa bramy oparta na reliktach. Termin składania projektów miał minąć w Wielki Piątek, ale przedłużyli i gdzieś w czerwcu ma być decyzja.
A poza tym ten pan powiedział, że od około 3 lat (nie był pewny daty) kolegiata ma nową iluminację, która robi niesamowite wrażenie, jak się wyraził, jest skąpana w atramentowej poświacie. I to bym chciała zobaczyć.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

O rany, to kiedy będzie jakiś łódzko-tumski zlot ? Już bym tam jechał ! Nie musi być długi, wystarczy sobota - niedziela.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:O rany, to kiedy będzie jakiś łódzko-tumski zlot ? Już bym tam jechał ! Nie musi być długi, wystarczy sobota - niedziela.
Zgadzam się!
Do Tumu ZAWSZE pojadę, choćby i na jeden dzień :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11639
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: johny »

wpadajcie kiedy chcecie, mówię poważnie!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Ja myślę, że prędzej czy później się w Tumie spotkamy, bo bardzo bym chciała zobaczyć tę atramentową poświatę w Waszym towarzystwie.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 235609.jpg medium=http://s8.postimg.org/f257aejwl/IMG_2770.jpg large=http://s8.postimg.org/gh6rz4kzn/IMG_2770.jpg group=53565][/gimg]

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/img_53565_20170403233243720.jpg medium=https://s8.postimg.org/xbdiczmg5/IMG_2771.jpg large=https://s8.postimg.org/xbdiczmg5/IMG_2771.jpg group=53565][/gimg]


Wrzucam dwa zdjęcia rozkopanego grodziska (wykopaliska z 2007 roku) i lecimy na angielski.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

panna Monika, obawiam się, że może być znów wtopa jeśli w grodzisku. Chyba, ze sie komisja zmieniła po "dobrej zmianie" ;) Tak się zwyczajnie nie robi. Zobaczymy, kibicuję mimo wszystko, bo warto by to powstało. Łódź by miała wreszcie coś historycznie atrakcyjnego pod nosem ;)

Ok, bo z innego powodu jestem w tym wątku. Wspominaliśmy o badaniach w Janisławicach.
Dla chętnych poniżej dwa artykuły w jednym pdf do ściągnięcia sobie pod linkiem (na moim dysku są).


A tu tylko frontowe foto tematów tych dwóch artykułów z Wiadomości Archeologicznych z 1954 roku. Szczególnie drugi jest bardzo ciekawy!!!
+ bonus: w tym roczniku WA była krótka notka o badaniach w Zgłowiączce (pamiętacie, stare warzelnie soli) pod Brześciem, to tak też dla chętnych.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 023575.jpg medium=http://s4.postimg.org/baco54rv1/wiadomo_arheo1_0002.jpg large=http://s4.postimg.org/baco54rv1/wiadomo_arheo1_0002.jpg group=53736][/gimg] [gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 025227.jpg medium=http://s4.postimg.org/tefoprpjh/wiadomo_arheo1_0004.jpg large=http://s4.postimg.org/tefoprpjh/wiadomo_arheo1_0004.jpg group=53736][/gimg]

Bonus
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 026955.jpg medium=http://s4.postimg.org/it0eri8lp/Zg_owi_czka.jpg large=http://s4.postimg.org/it0eri8lp/Zg_owi_czka.jpg group=53736][/gimg]
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

O, to jest ciekawe.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszK pisze:O, to jest ciekawe.
Badaj Tomasz, bo może tam znajdziesz coś inspirującego. Jak zobaczyłem kości i czaszkę to myślę sobie - jest taki jeden spec, co mu lampka zaświta, gdy to zobaczy ;)
Te artykuły mógł Nienacki znać, ba, myślę, że je znał a wiedzy o pierwszym zetknięciu bohatera z archeologią nie czerpał z prasy, która zapewne donosiła w tym czasie o tym odkryciu (jest to do sprawdzenia - zwyczajnie potrzeba na to czasu). Odkrycia mamy opisane w 1954, wydanie I Uroczyska w 1957. Warto przebadać to, co zostawiam zainteresowanym, a nóż widelec coś jeszcze wypłynie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Nemsta pisze:panna Monika, obawiam się, że może być znów wtopa jeśli w grodzisku.
Nie mogę sobie za nic przypomnieć kto to mówił (czy tutaj był ten temat poruszany czy może przewodnik ze skansenu o tym wspominał?), ale coś mi się kojarzy o tym, że na samym grodzisku to nie bardzo można cokolwiek zrobić (zabytek?) i że o wiele lepiej gdyby to było obok.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Nemsta pisze:Te artykuły mógł Nienacki znać, ... Odkrycia mamy opisane w 1954, wydanie I Uroczyska w 1957.
Rzeczywiście zbieżność czasowa jest chyba nieprzypadkowa. Mnie udało sie tylko znaleźć w internecie przedwojenny artykuł Jażdżewskiego, bardzo krótki zresztą. A ten artykuł podsunął Nienackiemu pewnie Kmieciński.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszK pisze:
Nemsta pisze:Te artykuły mógł Nienacki znać, ... Odkrycia mamy opisane w 1954, wydanie I Uroczyska w 1957.
Rzeczywiście zbieżność czasowa jest chyba nieprzypadkowa. Mnie udało sie tylko znaleźć w internecie przedwojenny artykuł Jażdżewskiego, bardzo krótki zresztą. A ten artykuł podsunął Nienackiemu pewnie Kmieciński.
Poszperam czy nie ma gdzieś pełnego opisu badań Jażdżewskiego, jeśli są, to znajdę.
Obrazek
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Znowu byłam dziś w Tumie, pan z karczmy już nas poznaje. Po 3 latach znowu zjadłam czarcie żarcie, niezmiennie pyszne. Niestety, znowu wyścig o dofinansowanie wygrał kto inny, ale z planem rekonstrukcji grodziska startują w kolejnym, czwartym już konkursie.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

I kolejny raz będzie klapa, jeśli nie pojmą prostej zasady o której wspominałem wcześniej. Widać, ktoś bardzo nie chce aby to powstało.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Ostatnio byłem w Tumie. Nie sądzicie , że mogło to być inspiracją w innej książce?
Załączniki
20170616_143215_HDR.jpg
20170616_143249_HDR.jpg
20170616_143237_HDR.jpg
20170616_143635_HDR.jpg
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 365 razy

Post autor: TomaszK »

Zwróciłem uwagę na te ryty w czasie naszego zlotu, trzy lata temu. Tam jest tyle pogańskiej symboliki, że aż dziwi postawienie tego postumentu obok kościoła. Wśród rysunków są znaki solarne, macewy, znaki "kilka skarbów" i szereg innych, nieadekwatnych do miejsca. Może kryje się za tym jakaś tajemnica ?
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Zwróciłem uwagę na te ryty w czasie naszego zlotu, trzy lata temu. Tam jest tyle pogańskiej symboliki, że aż dziwi postawienie tego postumentu obok kościoła. Wśród rysunków są znaki solarne, macewy, znaki "kilka skarbów" i szereg innych, nieadekwatnych do miejsca. Może kryje się za tym jakaś tajemnica ?
Dokładnie. Pamiętam, że dużą uwagę na to zwróciliśmy. Też mnie dziwią te symbole obok kościoła :shock:
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Yvonne pisze:
Zwróciłem uwagę na te ryty w czasie naszego zlotu, trzy lata temu. Tam jest tyle pogańskiej symboliki, że aż dziwi postawienie tego postumentu obok kościoła. Wśród rysunków są znaki solarne, macewy, znaki "kilka skarbów" i szereg innych, nieadekwatnych do miejsca. Może kryje się za tym jakaś tajemnica ?
Dokładnie. Pamiętam, że dużą uwagę na to zwróciliśmy. Też mnie dziwią te symbole obok kościoła :shock:
Chyba nadszedł ten czas, aby.......
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Jeszcze kilka zdjęć. Podobno oświetlenie kościoła poprawili . Muszę to wieczorem sprawdzić
Załączniki
20170616_143312_HDR.jpg
20170616_143301_HDR.jpg
20170616_143319_HDR.jpg
Ostatnio zmieniony 27 cze 2017, 22:46 przez VdL, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

zbychowiec pisze:No właśnie, może by tak na serio wyjaśnić skąd się tam wzięła ta konstrukcja (kiedy go wzniesiono i z jakich elementów - np. czy składano ją z jakichś starszych konstrukcji) i kiedy/przez kogo mogły zostać dodane te symbole?
Chyba nadszedł czas ponownie odwiedzić to miejsce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”