Stanisław Goszczurny

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6394
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Stanisław Goszczurny

Post autor: PawelK »

"Przyszedłem pana zabić" - książkę kupiłem oczywiście tam gdzie zwykle kupuję stare książki. Tytuł typowo kryminalny ale nie jest to kryminał. To książka z obszaru powojennych rozliczeń. Tym razem późno powojennych - do miasteczka w Niemczech Zachodnich ca. 20 lat po wojnie przyjeżdża Polak, żeby dostarczyć do prokuratury dokumenty potwierdzające, że uznany przedsiębiorca był, w miasteczku, w którym mieszkał w czasie wojny, szefem Gestapo. Polak jest jedną z jego wielu ofiar, przedsiębiorca katem - książka to zapisy rozmów pomiędzy Polakiem i osobami, które spotyka w domu gestapowca. Bardzo ciekawe rozważania dotyczące między innymi tego czy i kiedy można/należy wybaczyć, czy można naruszać spokój życia innych osób w imię kary/zemsty. Powiem szczerze, że książka mnie wciągnęła.
Dziwnym trafem akurat równolegle przeczytałem ten reportaż http://magazyn.wp.pl/artykul/kto-tu-tra ... horego-snu o osobach potencjalnie pokrzywdzonych przez system, przebywających w Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Zaproponowałem autorowi aby napisał drugą część, w której opisze życie ofiar bohaterów reportażu, ale nie znalazłem zrozumienia.
Dlaczego o tym wspominam - książka, moim zdaniem, doskonale wypełnia braki artykułu.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2017, 20:10 przez PawelK, łącznie zmieniany 1 raz.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”