Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dagome Iudex
Autor Wiadomość
RobertH
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2018-12-05, 11:24   

Znakomite dzieło dla dorosłych ,ujawniające kulisy praw rządzących w polityce.

johny
Moderator

Wysłany: 2018-12-05, 11:40   

RobertH napisał/a:

Zgadzam się. Rewelacja! :564:
XIII VII III I V XX XIV 1

RobertH
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2018-12-05, 14:21   

johny napisał/a:
RobertH napisał/a:

W szkole mnie uczyli,że Polacy ,Polanie nagle pojawili się w 8 wieku :) po prostu spadli z choinki :)

Książka jest pełna elementów i powiązań historycznych,prawdziwego nazewnictwa z kronik,choć część jest też wymyślona . Z niej dowiedziałem się o prawdziwej osadzie wikingów pod Elblągiem i o prawdopodobnych zależnościach gospodarczo-handlowych ludów słowiańskich.
Z niej zainteresowałem się runami słowiańskimi ,zapomnianym pismem dawnych Polan,co niektórzy mówią że są podstawą późniejszego alfabetu łacińskiego i cyrylicy.
Nie sposób aby Mieszko nagle zbudował tyle grodów w Wlkp bez jakiegoś wsparcia i doświadczenia przodków i kontaktów z innymi ludami.
W Gieczu 30 km od Poznania znaleziono elementy zdobnicze najemniczych wikingów z Rusi :)

Do Tych co nie są przekonani o czytaniu ,to polecam nie nastawiać się do niej jak do książki przygodowej .Tak jak Johny pisze, mówi ona o upadku ,a później powstawaniu z dołka -czyli maksyma jak osiągać sukces. Nienacki przekazuje co jest ważne w życiu ,choć wcześniej się zbłądziło i zostało z niczym, z władzą ale bez przyjaciół i rodziny.
Element przygodowy to tylko tło.

Elementy seksualne bardziej wizualne bym wyciął by książka była dostępna dla nastolatków,choć i tak jest w bibliotekach publicznych.

Po okazji nabyłem Żółtą Serię :)

johny
Moderator

Wysłany: 2018-12-05, 14:28   

RobertH napisał/a:
Elementy seksualne bardziej wizualne bym wyciął

Też bym tak zrobił, ale cóż poradzić Nienacki miał na tym punkcie bzika! :-D

Fantomas
Żądny przygód

Wysłany: 2018-12-05, 17:31   

RobertH napisał/a:
johny napisał/a:
RobertH napisał/a:

W szkole mnie uczyli,że Polacy ,Polanie nagle pojawili się w 8 wieku :) po prostu spadli z choinki :)

Książka jest pełna elementów i powiązań historycznych,prawdziwego nazewnictwa z kronik,choć część jest też wymyślona . Z niej dowiedziałem się o prawdziwej osadzie wikingów pod Elblągiem i o prawdopodobnych zależnościach gospodarczo-handlowych ludów słowiańskich.
Z niej zainteresowałem się runami słowiańskimi ,zapomnianym pismem dawnych Polan,co niektórzy mówią że są podstawą późniejszego alfabetu łacińskiego i cyrylicy.
Nie sposób aby Mieszko nagle zbudował tyle grodów w Wlkp bez jakiegoś wsparcia i doświadczenia przodków i kontaktów z innymi ludami.
W Gieczu 30 km od Poznania znaleziono elementy zdobnicze najemniczych wikingów z Rusi :)

Do Tych co nie są przekonani o czytaniu ,to polecam nie nastawiać się do niej jak do książki przygodowej .Tak jak Johny pisze, mówi ona o upadku ,a później powstawaniu z dołka -czyli maksyma jak osiągać sukces. Nienacki przekazuje co jest ważne w życiu ,choć wcześniej się zbłądziło i zostało z niczym, z władzą ale bez przyjaciół i rodziny.
Element przygodowy to tylko tło.

Elementy seksualne bardziej wizualne bym wyciął by książka była dostępna dla nastolatków,choć i tak jest w bibliotekach publicznych.

Po okazji nabyłem Żółtą Serię :)

Gall Anonim napisał, że poprzednikami Mieszka byli Ziemowit, Lestek, Ziemomysł. Oni prawdopodobnie położyli podwaliny pod państwo Mieszka. Dużo powinny nam powiedzieć badania genetyczne Piastów. W innym temacie trochę o tym spekulowaliśmy. Istnieje dość popularna obecnie teoria, że przodkowie Mieszka I mogli wywodzić się z elit Państwa Wielkomorawskiego. To potężne państwo upadło na początku X wieku. Jego ostatni władcy wręcz rozpłyneli się w mrokach historii. Taka teoria tlumaczyłaby skąd Mieszko I miał wzory budowania państwa. Po przyjęciu chrześcijaństwa natomiast ta wiedza przybyła wraz z organizacją kościelną. Co do Normanów to wielu z nich było najemnikami. Byli to po prostu komandosi X wieku :-) Mogli być Waregami. Mogli też być Normanami. Tego typu pochówki znajduje się w różnych miejscach w Polsce. Trusco to fakt. Chociaż wikiński to raczej był Wolin. Polska nie weszła w skład Imperium Romanum stąd też szczupła wiedza o najdawniejszych dziejach. Co do początków państwa Polskiego to polecam serię filmów Zdzisława Cozaca.
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2018-12-05, 17:58, w całości zmieniany 2 razy  

RobertH
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2018-12-05, 18:53   

Fantomas napisał/a:
Co do początków państwa Polskiego to polecam serię filmów Zdzisława Cozaca.

Dzięki.
Właśnie znalazłem na VOD "Tajemnice początków Polski" za free.

Fantomas
Żądny przygód

Wysłany: 2018-12-05, 20:34   

RobertH ja nie kojarzę w Gieczu ani pochówku wikinskiego ani też odkrycia elementów typowo wikinskiego uzbrojenia. Szyszak chyba został tam odkryty, ale raczej nie był identyfikowany z uzbrojeniem Warega. W Gieczu jest na pewno pochówek dynastyczny. Trudny do zidentyfikowania Piastowicz.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-12-05, 21:34   

RobertH napisał/a:
Książka jest pełna elementów i powiązań historycznych,prawdziwego nazewnictwa z kronik,choć część jest też wymyślona . Z niej dowiedziałem się o prawdziwej osadzie wikingów pod Elblągiem

Może mnie to postarza, ale pamiętem wzmianki prasowe (późne lata 70-te), informujące że trwają poszukiwania miasta Truso, leżącego na Szlaku Bursztynowym, a wymienianego przez starorzymskie źródła. Zostało odkryte kilka lat później, właśnie koło Elbląga, a Nienacki zaraz potem umieścił je w swojej książce.

RobertH
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2018-12-05, 21:49   

Fantomas napisał/a:
RobertH ja nie kojarzę w Gieczu ani pochówku wikinskiego ani też odkrycia elementów typowo wikinskiego uzbrojenia. Szyszak chyba został tam odkryty, ale raczej nie był identyfikowany z uzbrojeniem Warega. W Gieczu jest na pewno pochówek dynastyczny. Trudny do zidentyfikowania Piastowicz.

Byłem w Sierpniu.
O pochówku nie ma mowy.
Pamiętam ,że były na wystawie elementy zdobnicze pasujące do wojów z Rusi, czyli najemnicy , a Skadynawowie lubili się tam zapuszczać.
W tym roku musze zobaczyć jeszcze Grzybowo przy okazji jakiegoś turnieju.

Fantomas
Żądny przygód

Wysłany: 2018-12-06, 09:47   

Robert, jakiś czas proponowałem na forum jakieś weekendowe wiosenne wyprawy piastowskie lub krzyżackie. Mam pewne pomysły :-) Wstępnie Yvonne i johny byli zainteresowani. Może byś dołączył? Mogłoby być i Grzybowo i Lednica i Gniezno i Poznań i jeszcze inne miejsca lub zamki krzyżackie. Na pierwszy ogień mógłby pójść Gniew i może Kwidzyn. Taka trochę podpórka przed złotem.
Ostatnio zmieniony przez Fantomas 2018-12-06, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2018-12-06, 11:09   

Fantomas napisał/a:
Wstępnie Yvonne i johny byli zainteresowani

Rozmawiałem z vdl-em też się zapalił do tego pomysłu, generalnie bardziej chyba w te klimaty będę raczej szedł (krótkie, prawie spontaniczne wypady). Formuła zlotowa nieco się dal mnie wyczerpała...
Tylko może jednak Grzybowo, Lednica, Gniezno i Poznań? Gniew, Kwidzyn mam obcykane.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2018-12-06, 11:37   

johny napisał/a:
Formuła zlotowa nieco się dal mnie wyczerpała...

Co me oczy widzą???? :shock: :shock: :shock:

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-12-06, 12:48   

Czesio1 napisał/a:
johny napisał/a:

Co me oczy widzą????

Ja aż zaniemówiłam, jak to zobaczyłam i nie wiedziałam, co napisać.
Czesio, trzeba chyba wysłać jakąś ekipę ratunkową do Łodziowni, bo johny majaczy :027:

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

johny
Moderator

Wysłany: 2018-12-06, 12:50   

Yvonne napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
johny napisał/a:

Co me oczy widzą????

Czesio, trzeba chyba wysłać jakąś ekipę ratunkową do Łodziowni, bo johny majaczy :027:

Nie majaczy, tylko to jest jego subiektywne zdanie...

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2018-12-06, 13:56   

Yvonne napisał/a:

Ekipa ratunkowa potrzebna od zaraz!!
Ja nie wierzę, johny nie mówi tego na serio.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Fantomas
Żądny przygód

Wysłany: 2018-12-06, 15:28   

johny napisał/a:
Fantomas napisał/a:
Wstępnie Yvonne i johny byli zainteresowani

Rozmawiałem z vdl-em też się zapalił do tego pomysłu, generalnie bardziej chyba w te klimaty będę raczej szedł (krótkie, prawie spontaniczne wypady). Formuła zlotowa nieco się dal mnie wyczerpała...
Tylko może jednak Grzybowo, Lednica, Gniezno i Poznań? Gniew, Kwidzyn mam obcykane.

Mi Grzybowo, Giecz, Lednica, Gniezno i Poznań pasują :-)

RobertH
Poszukiwacz przygód

Wysłany: 2018-12-06, 16:52   

Na Grzybowo, Giecz, Lednica, Gniezno i Poznań to bardziej pora letnia jest odpowiednia by zrobić baze w Pobiedziskach nad jeziorem i raczej bez Poznania,bo na paliwo może wyjść ciut dużo. Poznań bym proponował na jeden weekend z noclegiem gdzieś w pobliżu. Ja na razie poczekam do maja na wszelkie wyjazdy.

Czy ktoś się orientuje ?
Czy seria Biała i Kolorowa ma identyczne ilustracje Kobylińskiego ? Bo łatwiej widzę skompletować Kolorową.
Ostatnio zmieniony przez RobertH 2018-12-06, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-12-06, 18:31   

Robercie, sprawdziłam.
Tak, ilustracje są te same.
Natomiast uważaj na serię kolorową, bo w moich egzemplarzach ilustracje są tylko w kilku pierwszych tomach. W ostatnich (bodajże od Tajemnicy tajemnic) nie ma ilustracji w ogóle.
Nie wiem, czy ja mam takie wybrakowane, czy ich w tych tomach nie było.
Może ktoś inny sprawdzi u siebie?

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2018-12-06, 18:57   

johny napisał/a:
RobertH napisał/a:

Coś , jak ten serial TVP Korona Królów? ;)

Odpowiedz do tematu