100 książek na 100 lecie niepodległości.

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

100 książek na 100 lecie niepodległości.

Post autor: Barabasz »

Ciekawy ranking w Trójce"

.."Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Listę stu najważniejszych książek przygotowali wybitni literaturoznawcy. Ale opinia słuchaczy jest dla nas najważniejsza. I dlatego chcielibyśmy, aby to państwo wskazali tę najważniejszą z najważniejszych książek stulecia niepodległości. Głosować można na dziesięć pozycji. .."

Głosowanie >>>Tutaj

Jakie książki byście wybrali?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Nikt się nie wypowiada w takim ciekawym wątku? :shock:

Wstyd się przyznać, ale większości tych książek nie czytałam :oops:
Na pierwszy rzut oka na pewno zagłosowałabym na Myśliwskiego i Gajcego.
Potem przejrzę wszystkie propozycje i zagłosuję.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: 100 książek na 100 lecie niepodległości.

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze:Ciekawy ranking w Trójce"

.."Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Listę stu najważniejszych książek przygotowali wybitni literaturoznawcy. Ale opinia słuchaczy jest dla nas najważniejsza. I dlatego chcielibyśmy, aby to państwo wskazali tę najważniejszą z najważniejszych książek stulecia niepodległości. Głosować można na dziesięć pozycji. .."

Głosowanie >>>Tutaj

Jakie książki byście wybrali?
Ponieważ w pracy stale towarzyszy mi Trójka to mam okazję posłuchać o tym własnie rankingu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Ciekawe, w drugiej połowie lat 30tych Sergiusz Piasecki wydał książkę, która w ocenie jemu współczesnych miała szansę na nagrodę Nobla, mowa o Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy. Na liście stu książek brakuje takiej? Wielkich pisarzy tedy mieliśmy...
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Według mnie brakuję "Rozmów z katem".
Ja zagłosowałem na
- Pan Cogito, Herberta
- Kariera Nikodema Dyzmy, Dołęga Mostowicza
- Polska Jagiellonów, Jasienicy
- Imperium, Kapuścińskiego
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

No i profesory za Nas wybrały ;-). Gdzie Sergiusz Piasecki? gdzie "Krzyżowcy" Zofii Kossak Szczuckiej, gdzie Andrzej Sapkowski? i wiele innych pozycji. W końcu było miejsce dla o niebo gorszych książek. Zagłosuję na Pawła Jasienicę, "Inny świat"Gustawa Herlinga Grudzinskiego oraz "Dzienniki" Leopolda Tyrmannda
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Trochę mnie ta lista zaskoczyła. Nie brakuje na niej pozycji, o których nawet nie słyszałam. Kilka pozycji mnie zadziwiło - np. "Cudzoziemka". Może muszę przeczytać jeszcze raz, to docenię bardziej. Ale dyskusja wokół książek jest oczywiście zawsze wskazana.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Fan tomas pisze:No i profesory za Nas wybrały
:564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

johny pisze:
Fan tomas pisze:No i profesory za Nas wybrały
:564:
Dokładnie tak jest. Zawsze ktoś wie lepiej :-D Kazik spuentował to tak "Na kolana chamy śpiewa Lucjan Pavarotti". Pasuje jak ulał :-P
Ostatnio zmieniony 01 paź 2018, 17:18 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Tym razem wybrano prawie 200 tytułów które Państwo dostarczy do szpitali onkologicznych w całej Polsce. Wśród nich nie ma niestety książek Nienackiego, ale lista jest całkiem ciekawa >>>politykazdrowotna.pl
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

W plebiscycie zwyciężyło "Solaris" Stanisława Lema, a na kolejnych miejscach znalazły się "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. -polskieradio.pl

Mnie ten wynik cieszy, bo akurat je wszystkie przeczytałem i też bardzo mi się podobały. :-)
Załączniki
100ks.jpg
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze:W plebiscycie zwyciężyło "Solaris" Stanisława Lema, a na kolejnych miejscach znalazły się "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. -polskieradio.pl

Mnie ten wynik cieszy, bo akurat je wszystkie przeczytałem i też bardzo mi się podobały. :-)
Może nadszedł czas, żeby teraz sięgnąć po "Ferdydurke"? Bo w czasach szkolnych to była lektura której nie mogłem zrozumieć i nie mogłem jej przebrnąć. Serio Barabaszu to taka świetna książka?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Właśnie czytam sobie wywiad z autorką książki "Służące do wszystkiego" i znalazłam fakt, którego nie znałam:

"Służącą miał też Witold Gombrowicz.

Miała na imię Aniela, nazywał ją Ciemną. Łączyła ich wyjątkowa, nietypowa relacja. Aniela doskonale czuła sposób myślenia pisarza. Zasłużyła się zresztą wielce dla polskiej literatury, czym się chwali Grodzisk Mazowiecki, z którego pochodziła. Aniela zawsze w południe przynosiła pisarzowi śniadanie. Pewnego razu Gombrowicz przeczytał jej fragment "Ferdydurke", do którego nie miał zakończenia. I to właśnie Aniela wymyśliła słynne: "Koniec i bomba, kto czytał ten trąba". Pisarz to zakończenie wykorzystał i zawsze podkreślał, że jego autorką jest służąca. Wdowa po nim, Rita Gombrowicz, wspominała, że mąż twierdził, iż najinteligentniejszą osobą w jego domu była właśnie służąca."
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Czesio1 pisze:Może nadszedł czas, żeby teraz sięgnąć po "Ferdydurke"? Bo w czasach szkolnych to była lektura której nie mogłem zrozumieć i nie mogłem jej przebrnąć. Serio Barabaszu to taka świetna książka?
Mnie się kiedyś podobała, chociaż ostatni raz czytałem ją w liceum, pamiętam, że trafiała do mnie ta cała metafora i ta narracja inna niż zwykle. Mógłbym określić, że to taki pisany prześmiewczy Koterski czy nawet Monty Python, których lubię. A czy jest świetna, teraz nie podjąłbym się takiej oceny, teraz musiałbym ją ponownie przeczytać i stwierdzić.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2018, 21:13 przez Barabasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

To też ciekawe:

"Zaś Maria, służąca Henryka Sienkiewicza, zrobiła zawrotną karierę. Trafiła z biednej rodziny na służbę na pensji dla panien, a ponieważ się sprawdziła, gdy teściowa Sienkiewicza szukała służącej, dostała pracę w domu pisarza przy ul. Hożej. Potem została przełożoną całej służby Sienkiewiczów w pałacyku w Oblęgorku, podarowanym autorowi Trylogii przez naród polski. Maria niezwykle się pisarzowi i kulturze polskiej przysłużyła - podczas I wojny światowej wywiozła i ukryła jego księgozbiór oraz cenne pamiątki. Z całej Polski przychodziły do niej podziękowania."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”