Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Refleksje brzesko-kujawskie
Autor Wiadomość
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-11, 06:04   

Czesio1 napisał/a:
Nikt oprócz Niego nie ma w tym kraju tyle zapału dla takich spraw.
:-D

Eksplorator63
Przygodomaniak

Wysłany: 2018-09-11, 06:07   

TomaszK napisał/a:
Czesio1 napisał/a:
Nikt oprócz Niego nie ma w tym kraju tyle zapału dla takich spraw.
:-D

:564:

panna Monika
Zlotowicz

Wysłany: 2018-09-11, 22:16   

TomaszK napisał/a:
Ten problem już rozgryzłem próbując znaleźć porównawcze DNA dla potwierdzenia tożsamości Bolesława Śmiałego. W latach 80-tych w klasztorze w Tyńcu koło Krakowa znaleziono kryptę z pustą trumną z XI wieku. Badaczka która to odkryła stwierdziła, że Bolesław jako fundator tego kościoła miał prawo do pochówku, kiedy jego ciało przywieziono po śmierci na wygnaniu.

Temat Bolesława Śmiałego zaciekawił mnie w tym roku, ale nie miałam czasu doczytać. Czy to już pewne, że ciało przywieźli do Polski i nie jest pochowany w Ossiach? W tym roku w Karyntii ktoś nam pokazywał to miejsce, pamiętam, że nawet na zlocie rozmawialiśmy o tym ze Szwagrem.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-09-12, 06:26   

panna Monika napisał/a:
Czy to już pewne, że ciało przywieźli do Polski i nie jest pochowany w Ossiach?

Na pewno nie jest pochowany w Ossiach, ale też nie ma pewności że został przywieziony do Polski. Dopiero te badania DNA mogłyby to rozstrzygnąć. Jeżeli interesuję Cię ta postać, to polecam książkę "Bolesław II Szczodry" Norberta Delestowicza.

Fantomas
Głodny przygód

Wysłany: 2018-09-12, 07:15   

Król zmarł 2 lub 3 kwietnia 1081 lub 1082 roku. Wygnanie z Polski to wiosna lub lato 1079 r. Bolesław udał się na Węgry, którymi rządził jego wychowanek Władysław I Święty. Jak widać ten pobyt na Węgrzech to 2 lub 3 lata. Syn Bolesława Szczodrego, Mieszko został sprowadzony do Polski przez Władysława Hermana w 1086 roku. Przypuszcza się, że przy tej okazji sprowadzono również szczątki króla Bolesława. Klasztor Benedyktynów w Tyńcu był fundacją króla lub jego ojca Kazimierza Odnowiciela stąd nasze rozważania o pochówku w Tyncu. Co do Osjaku to w latach 50-tych przebadano szczątki osoby pochowanej w grobie wskazywanym jako grób króla i okazało się, że osoba tam pochowana była kobietą.

Fantomas
Głodny przygód

Wysłany: 2018-09-12, 07:25   

Życie dopisało post scriptum do tej historii. Mieszko Bolesławowic w 1089 r. został otruty przez wrogów ojca. Co do Stanisława że Szczepanowa to należy zauważyć, że Gall Anonim pisze o nim "zdrajca" (traditor). Gall przyznaje, że król miał prawo ukarać biskupa. Jednocześnie uważa, że kara była zbyt surowa i jej wykonanie wielce królowi zaszkodziło. Legenda Stanisława jako osoby świętej została dopiero podana przez Wincentego Kadłubka. Jego rozczłonkowane ciało miało się zrosnąć. Jeśli ktoś z Was czytał Baudolino Umberto Eco to wie jak się tworzyło relikwie. :-)

panna Monika
Zlotowicz

Wysłany: 2018-09-13, 08:20   

Bardzo Wam dziękuję za wiadomości, TomaszKu i Fantomasie. Bardzo ciekawy temat, można by rzeczywiście doczytać o Polsce średniowiecznej. I jakie to ożywcze, gdy rano w drodze do pracy, w codziennej monotonii, stojąc na światłach, można sobie przeczytać takie ciekawe informacje na forum.
Uważam walor edukacyjny naszego forum za niezwykły. A to się człowiek historycznie dokształci, a to o literaturze podyskutuje, a to się dowie, że Pluton od jakiegoś czasu nie jest planetą.

Fantomas
Głodny przygód

Wysłany: 2018-09-13, 09:02   

To prawda forum zdecydowanie ma walor poznawczy to bardzo fajne, że tyle osób chce się dzielić wiedzą. TomaszKu, a może jakaś jesienna wizyta w Tyńcu. Nigdy nie byłem, a bardzo kusi. Zresztą nie tylko Tyniec jest magiczny w ziemi krakowskiej :-)

johny
Moderator

Wysłany: 2018-09-13, 09:38   

panna Monika napisał/a:
Uważam walor edukacyjny naszego forum za niezwykły. A to się człowiek historycznie dokształci, a to o literaturze podyskutuje, a to się dowie, że Pluton od jakiegoś czasu nie jest planetą.

Tak, zdecydowanie to jest wspaniałe! Dowiaduje się nieraz o rzeczach, o których nie miałem pojęcia! :-)
XIII VII III I V XX XIV 1

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-09-13, 10:53   

Fan tomas napisał/a:
TomaszKu, a może jakaś jesienna wizyta w Tyńcu. Nigdy nie byłem, a bardzo kusi. Zresztą nie tylko Tyniec jest magiczny w ziemi krakowskiej

Ja od kilku lat (konkretnie od lektury "Kapcra Ryksa") marzę o wyprawie do jaskini Twardowskiego :-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-09-13, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2018-09-13, 11:48   

Yvonne napisał/a:
Fan tomas napisał/a:
TomaszKu, a może jakaś jesienna wizyta w Tyńcu. Nigdy nie byłem, a bardzo kusi. Zresztą nie tylko Tyniec jest magiczny w ziemi krakowskiej

Ja od kilku lat (konkretnie od lektury "Kapcra Ryksa") marzę o wyprawie do jaskini Twardowskiego :-)

Byłem w Tyńcu, bardzo klimatycznie. W jaskini Twardowskiego jednak nie.
XIII VII III I V XX XIV 1

Fantomas
Głodny przygód

Wysłany: 2018-09-14, 15:16   

Tyniec jest jeszcze wymieniany jako miejsce pochówku Zbigniewa. Napiszę trochę nie na temat :-D Mniej znanymi nekropoliami Piastów są Giecz i Lednica. W Gieczu jest jeden pochówek. Piastowicz ok. 25 lat. W Lednicy dwa główne pochówki Piastów w nawie głównej - chłopiec ok. 120 cm wzrostu i dorosły i jeszcze cztery inne pochowki w nawach bocznych.

Odpowiedz do tematu