Refleksje brzesko-kujawskie

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Publikacja odebrana, wieczorem będzie co czytać.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 832516.jpg medium=http://s15.postimg.org/yk983zhcr/guldon_0015.jpg large=http://s15.postimg.org/hjqbvb4bd/guldon_0015.jpg group=53325][/gimg]

Jeśli ktoś sobie życzy poczytać też to co poniżej, to dajcie znać, podeślę.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 836639.jpg medium=http://s28.postimg.org/ath0lfbx9/kajzer_0004.jpg large=http://s28.postimg.org/430jbzorf/kajzer_0004.jpg group=53325][/gimg]
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Z pamiętników świadków procesu...:D
Odczytałem kolejny fragment. Pewne, używali taranu i zasypywali fosę.
Poniższy obrazek pasuje, tylko zamiast kamienno-ceglanego zamku był gród ziemno-drewniany.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 428071.jpg medium=http://s12.postimg.org/urejlvsyl/d_0042.jpg large=http://s12.postimg.org/urejlvsyl/d_0042.jpg group=53387][/gimg]

Katalog domniemanych fantów, które może kryć ziemia robię.
Tam się przyda w trakcie poszukiwań. Te relacje są świetne, kopalnia wiedzy.
Ciekawe czy przy nowej monografii Brześcia ktoś po nie sięgnie.

Dla zainteresowanych coś nowego, mam całość, mogę się podzielić.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 430754.jpg medium=http://s22.postimg.org/440862i7l/zds.jpg large=http://s22.postimg.org/440862i7l/zds.jpg group=53387][/gimg]

Oczywiście badając Brześć, jako jeden z pierwowzorów Antoninowa nie zapominamy o Aleksandrowie Kujawskim, który również tym pierwowzorem był. Na jego temat chyba osobny wątek, bo nie ma co w Brześciu brudzić ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

fajne te rysuneczki!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

johny pisze:fajne te rysuneczki!
Zdecydowanie i zmienia punkt widzenia. Krzyżaków powinno zabronić puszczać w tv ;-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

zbychowiec pisze:Pięknie :) Historia odsłania swoje nowe tajemnice :)
Ja poproszę o podesłanie materiałów o tej translokacji jeśli można.
Ja też!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Ok, materialy wysle mailem zbychowcowi to prosze przekaz johny'emu.
Obrazek
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

http://wloclawek.naszemiasto.pl/artykul ... id,tm.html
Jak nakręcą i będzie ciekawe to wkleję oczywiście :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Nie potrzebują statystów ? Mogę zagrać jakiegoś grubego biskupa.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze:Nie potrzebują statystów ? Mogę zagrać jakiegoś grubego biskupa.
Ja bym Cię widział w roli Opałki TomaszKu :-)
Ewentualnie w roli Marczaka, bo tę rolę świetnie już zagrałeś o czym za chwilę. :-D
Ostatnio zmieniony 11 lis 2017, 09:49 przez Czesio1, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eksplorator63
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1650
Rejestracja: 16 maja 2016, 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Eksplorator63 »

TomaszK pisze:Nie potrzebują statystów ? Mogę zagrać jakiegoś grubego biskupa.
:564:
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1920
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

TomaszK pisze:Nie potrzebują statystów ? Mogę zagrać jakiegoś grubego biskupa.
Nie obsadzona jeszcze rola samego króla Władka :) Jesteś chętny??
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Hanka pisze:Nie obsadzona jeszcze rola samego króla Władka :) Jesteś chętny??
Niestety jestem za wysoki. :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Refleksje brzesko-kujawskie

Post autor: TomaszK »

Ten temat zaczyna się od postu dotyczącego poszukiwań Eufrozyny, matki Władysława Łokietka.
TomaszK pisze:Jak wiecie, planowane są dalsze badania podziemi kościoła podominikańskiego w Brześciu, co będzie wymagało usunięcia ogromnej ilości gruzu, zwalonego tam przy okazji remontu po pożarze z 1922 roku. Jednym z celów tych badań, jest odnalezienie grobu Eufrozyny opolskiej, matki Władysława Łokietka. Będzie to trudne, bo nawet jeżeli grób zostanie odnaleziony (jak przypuszcza ks. Ireneusz Juszczyński, zapewne w miejscu dawnego ołtarza), to na pewno nie będzie podpisany i szczątki trzeba w jakiś sposób zidentyfikować.
Jedynym sposobem, jest porównanie DNA z jakimś krewnym Eufrozyny.

Obrazek

Problemem jest nie tyle ustalenie krewnych, ile miejsca ich pochówku, bo do potwierdzenia pokrewieństwa, konieczne jest pobranie z kości materiału do badania DNA. Niestety, nawet jeżeli źródła historyczne mówią, że ktoś został pochowany w danym kościele, to obecnie po kilkuset latach, tamtego grobu już nie ma, albo nie wiadomo gdzie się znajduje.
W tym temacie pojawia się też ustalenie, że Eufrozyna została pochowana w nieistniejącym obecnie, drewnianym kościele św. Mikołaja, który przeniesiono później w obecne miejsce. Nie chce mi się wierzyć, aby przy tej okazji nie przeniesiono także kości Eufrozyny, bądź co bądź matki króla. Gdyby w miejscu dawnego ołtarza, zniszczonego w czasie pożaru w 1922 roku, znaleziono jakieś kości, to ostatnio pojawiła się nowa szansa na potwierdzenie jej tożsamości badaniami DNA.
Tydzień temu uczestniczyłem w uroczystej rekognicji szczątków bł. Salomei w kościele Franciszkanów w Krakowie. Przy okazji pobierania fragmentów kości na relikwie, poprosiłem przedstawiciela arcybiskupa krakowskiego, referenta do spraw kanonizacji, o pobranie większego fragmentu, który pozostając relikwią, byłby w przyszłości źródłem DNA Piastów, co spotkało się z aprobatą. Eufrozyna i Salomea miały wspólnego pradziadka - Bolesława Krzywoustego. Opowiedziałem zresztą o poszukiwaniach Eufrozyny w Brześciu, co zainteresowało członków komisji przeprowadzającej rekognicję.
Można zatem przystąpić do wykopów w miejscu dawnego ołtarza.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2018, 20:08 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Jesteś niesamowity!!! Historia rozwija się pieknie! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Prośba o postawienie zdjęć w tym wątku po przenosinach na potrzeby strony na Fb Zaginione Miasta w Polsce, która w najbliższą środę opublikuje informacje o Brześcia Kujawskim.
Proszę adminów o sprawne załatwienie tematu.


PS. Tomaszu, nadal twierdzę, że nie przeniesiono szczątków Eufrozyny ze zgliszczy Starego Brześcia, gdyż Krzyżaków na tym nie zakezaloa i brak informacji o tym w źródłach późniejszych iż takie ważne szczątki w mieście są. Mimo wszystkim trzymam kciuki i chciałbym się mylić. Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Nemsta pisze:Prośba o postawienie zdjęć w tym wątku po przenosinach na potrzeby strony na Fb Zaginione Miasta w Polsce, która w najbliższą środę opublikuje informacje o Brześcia Kujawskim.
Proszę adminów o sprawne załatwienie tematu.
Za zniknięcie zdjęć odpowiada poprzedni administrator forum. Zdjęcia będą w miarę możliwości sukcesywnie przywracane. Wymaga to jednak dużego nakładu czasu dlatego proszę o cierpliwość.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Akurat pochowki syna i wnuka Eufrozyny to najlepiej zachowane i najpewniejsze pochówki piastowskie. Pamiętam, że sarkofag Kazimierza Wielkiego był otwierany. świadkiem tego zdarzenia był również Jan Matejko, który sporządził między innymi szkic czaszki króla.
Teraz natomiast realizowany jest projekt portretu genetycznego dawnych Polaków. W ramach projektu mają być zbadane pochówki piastowskie. Zbadano już szczątki dwóch ostatnich Piastów mazowieckich. Temat jest bardzo ciekawy i oby był kontynuowany. Byłoby super, gdyby w następnej kolejności zbadano pochowki Gryfitów. Ciekawe czego byśmy się dowiedzieli :-)
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2018, 19:58 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Fan tomas pisze:Akurat pochowki syna i wnuka Eufrozyny to najlepiej zachowane i najpewniejsze pochówki piastowskie.
Ale nie ma szans na ich powtórne otwarcie, stąd pomysł z bł. Salomeą. A Czy Eufrozyna spoczywa w kościele podominikańskim - badanie DNA to wykaże.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2018, 22:12 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Jeśli Eufrozyna i Salomea miały wspólnego pradziadka Bolesława Krzywoustego, to może i jego by przebadać? Ale chyba z nim jest problem, bo jest jego szczątki są zmieszane z innymi w Płocku.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ten problem już rozgryzłem próbując znaleźć porównawcze DNA dla potwierdzenia tożsamości Bolesława śmiałego. W latach 80-tych w klasztorze w Tyńcu koło Krakowa znaleziono kryptę z pustą trumną z XI wieku. Badaczka która to odkryła stwierdziła, że Bolesław jako fundator tego kościoła miał prawo do pochówku, kiedy jego ciało przywieziono po śmierci na wygnaniu. Potem podejście do niego się zmieniło, kości zostały prawdopodobnie wyrzucone, zostało tylko kilka. Jedyny materiał do ich identyfikacji to kości jego brata Władysława Hermana, pochowanego właśnie w płockiej katedrze.
Tak jak pisze Ater, problem polega na tym, że tam jest współcześnie jeden grób, zawierajacy kilka a nawet kilkanaście wymieszanych szkieletów pierwszych Piastów. Ale jest na to sposób; mozna wybrać np. wszystkie prawe kosci udowe i porównach ich DNA z DNA kości z Tyńca. Jeżeli w którymś przypadku wyjdzie charakterystyczne podobieństwo, to z jednej strony potwierdzi tożsamoć Bolesława śmiałego, a z dugiej Hermana.
Podobnie można szukać DNA Bolesława Krzywoustego. Z tym, że moja propozycja względem księży z klasztoru Franciszkanów w Krakowie była taka, aby to DNA Salomei, posłuzyło jako materiał przy ewentualnych badaniach kości z katedry płockiej.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

TomaszK pisze:Ten problem już rozgryzłem próbując znaleźć porównawcze DNA dla potwierdzenia tożsamości Bolesława śmiałego. W latach 80-tych w klasztorze w Tyńcu koło Krakowa znaleziono kryptę z pustą trumną z XI wieku. Badaczka która to odkryła stwierdziła, że Bolesław jako fundator tego kościoła miał prawo do pochówku, kiedy jego ciało przywieziono po śmierci na wygnaniu. Potem podejście do niego się zmieniło, kości zostały prawdopodobnie wyrzucone, zostało tylko kilka. Jedyny materiał do ich identyfikacji to kości jego brata Władysława Hermana,
pochowanego właśnie w płockiej katedrze.
Tak jak pisze Ater, problem polega na tym, że tam jest współcześnie jeden grób, zawierajacy kilka a nawet kilkanaście wymieszanych szkieletów pierwszych Piastów. Ale jest na to sposób; mozna wybrać np. wszystkie prawe kosci udowe i porównach ich DNA z DNA kości z Tyńca. Jeżeli w którymś przypadku wyjdzie charakterystyczne podobieństwo, to z jednej strony potwierdzi tożsamoć Bolesława śmiałego, a z dugiej Hermana.
Podobnie można szukać DNA Bolesława Krzywoustego. Z tym, że moja propozycja względem księży z klasztoru Franciszkanów w Krakowie była taka, aby to DNA Salomei, posłuzyło jako materiał przy ewentualnych badaniach kości z katedry płockiej.
A jest 100% pewność, że to był pochówek Bolesława Szczodrego? Możliwe też, że pochowano tam Mieszka Bolesławica. Jako syn fundatora klasztoru i Piastowicz też zasługiwał na godne miejsce. Ponadto jego śmierć była równie zagadkowa, a pochówek mógł kłuć w oczy.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Fan tomas pisze: A jest 100% pewność, że to był pochówek Bolesława Szczodrego?
No właśnie nie. Dopiero porównanie z kośćmi z katedry płockiej, mogłoby to potwierdzić. Tam przynajmniej wiemy kto jest pochowany.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Mieszko Bolesławowic jako syn Bolesława śmiałego, to już następne pokolenie. Jeżeli uda się wyizolować DNA dobrej jakosci, to będzie można odróżnić ojca od syna.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Jeśli zawodowo jesteś w środku tej historii to masz niesamowite szczęście. Bolesław Szczodry to mój ulubiony król z dynastii Piastów. Jeśli da się ustalić miejsce jego pochówku to byłaby wspaniała wiadomość. Chętnie odwiedziłbym grób króla, aby mu się nisko pokłonić.Ciekawe czy w dalszej kolejnosci można ustalić przyczynę śmierci Bolesława i Mieszka (jeśli też zostałaby odnaleziony). Bolesław był wspaniałym królem. Mieszko świetnie się zapowiadał. Nie pasuje mi, że Stanisław ze Szczepanowa, zdrajca i zwykły wykolejeniec jest patronem Polski.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018, 10:09 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Natomiast co do Krzywoustego to w latach 70-tych odnaleziono w płockiej katedrze trumnę ze szczątkami kilkunastu osób. W sumie znaleziono 17 czaszek, ale tylko jedna była zdeformowana. Była to hipoplazja kłykcia stawowego żuchwy. Od razu przyjęto, że to Bolesław Krzywousty. Nawet odtworzono jego wygląd. Niby Krzywousty został zidentyfikowany jako typ armenoidalno-wyżynny, z wyraźnymi cechami mongonoidalnymi.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018, 10:48 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Niedawno był tam przeprowadzony remont, więc nie sądzę by ponownie odkryli kryptę.
https://www.katedraplock.pl/idcat.php?f ... _id_cat=92

Przy publikacji wyników badań DNA ostatnich piastów mazowieckich czytałem, że kuria płocka się nie zgodziła się na przebadanie "swoich" piastów.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Ater, a tam zostało powiedziane definitywne nie? Pamiętam, że kuria płocka najpierw chciała rozpocząć prace remontowe wieży, a potem tzw. Kaplicy Królewskiej, a w następnej kolejności zezwolić na badania szczątkow. Wiesz coś więcej?
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Nie śledziłem tej sprawy szczegółowo tylko o uszy mi się obiło, że Płock jest temu nieprzychylny a tu światełko w tunelu:
"... najpierw musimy dokończyć odnowienie Kaplicy Królewskiej. Chodzi o to, żeby badania DNA, których nie wykluczam, były wkomponowane w całość renowacji Kaplicy Królewskiej. Ponieważ te prace jeszcze trwają, więc na tym etapie trudno jest ocenić, jak będzie dalej. Ale ja jestem oczywiście otwarty, żeby przekazać próbki do badań DNA. Kiedy to nastąpi, trudno mi w tym momencie powiedzieć” – podkreślił bp Libera.
(źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... astow.html )
Artykuł jest sprzed 3 lat, kaplicę odnowiono więc może badania ruszą.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Ater pisze:Nie śledziłem tej sprawy szczegółowo tylko o uszy mi się obiło, że Płock jest temu nieprzychylny a tu światełko w tunelu:
"... najpierw musimy dokończyć odnowienie Kaplicy Królewskiej. Chodzi o to, żeby badania DNA, których nie wykluczam, były wkomponowane w całość renowacji Kaplicy Królewskiej. Ponieważ te prace jeszcze trwają, więc na tym etapie trudno jest ocenić, jak będzie dalej. Ale ja jestem oczywiście otwarty, żeby przekazać próbki do badań DNA. Kiedy to nastąpi, trudno mi w tym momencie powiedzieć” – podkreślił bp Libera.
(źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... astow.html )
Artykuł jest sprzed 3 lat, kaplicę odnowiono więc może badania ruszą.
Badania ruszą tylko wtedy gdy zaangażuje się w to TomaszeK. Nikt oprócz Niego nie ma w tym kraju tyle zapału dla takich spraw.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Post autor: Fantomas »

Byłoby super gdyby udało się zidentyfikować wszystkie pochowki piastowskie. Gdyby brał w tym udział TomaszeK tym większa frajda dla nas i wiadomości z pierwszej ręki. Jest tyle zagadek do rozwiązania. To jest właśnie żywa historia.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018, 22:28 przez Fantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”