Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2018-05-20, 09:26
Pozdrowienia z Fromborka
Autor Wiadomość
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-27, 19:40   

Frombork już na mnie czeka, na razie nadrabiam zaległości ze zlotu w Kortumowie. :-)

tmp-cam-595674233.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 905.25 KB

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2018-05-27, 19:46   

Barabasz napisał/a:
Frombork już na mnie czeka, na razie nadrabiam zaległości ze zlotu w Kortumowie. :-)

Nie byłeś z nami w Malborku Barabaszu?

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-27, 20:08   

Niestety wtedy nie mogłem, ale dzisiaj przeszedłem go wszerz i wzdłuż. Najpierw z dziećmi trasą rodzinną. Bardzo fajnie to zorganizowali,dzieci przebrane za giermków zwiedzały zamek rozwiązując zadania. Każde zadanie to kolejna odkryta literka, która układa się w hasło. Hasło to pozwala na spotkanie się z wielkim mistrzem, który pasuje na rycerza i pozwala wziąć udział w turnieju rycerskim. Ten sposób zwiedzania bardzo przypadł dzieciom gustu. Później już samodzielnie jeszcze raz pozwoliłem na zwiedzanie wszystkich zakamarków zamku. Czeka mnie jeszcze nocne widowisko światło i dźwięk.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2018-05-27, 20:11   

Barabasz napisał/a:
Niestety wtedy nie mogłem, ale dzisiaj przeszedłem go wszerz i wzdłuż. Najpierw z dziećmi trasą rodzinną. Bardzo fajnie to zorganizowali,dzieci przebrane za giermków zwiedzały zamek rozwiązując zadania. Każde zadanie to kolejna odkryta literka, która układa się w hasło. Hasło to pozwala na spotkanie się z wielkim mistrzem, który pasuje na rycerza i pozwala wziąć udział w turnieju rycerskim. Ten sposób zwiedzania bardzo przypadł dzieciom gustu. Później już samodzielnie jeszcze raz pozwoliłem na zwiedzanie wszystkich zakamarków zamku. Czeka mnie jeszcze nocne widowisko światło i dźwięk.

A tak, przypomniałem sobie. Miałeś wtedy chyba jakąś uroczystość rodzinną.
To teraz trafiła Ci się wzbogacona wersja zwiedzania. Tylko pozazdrościć. :564:

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

panna Monika
Zlotowicz

Wysłany: 2018-05-27, 20:26   

Byłam w dzieciństwie na "świetle i dźwięku", ale Ci zazdroszczę. Napisz jak to wygląda z punktu widzenia dorosłego.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-05-27, 21:16   

irycki napisał/a:
A wystawa jest do kiedy? Bo w sierpniu tradycyjnie spędzimy pewnie parę dni na Mierzei.

Jeszcze przez rok.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-26, 08:19   

Razem z Panną Moniką odwiedziliśmy w dniu 26 maja Muzeum Historii Medycyny w Szpitalu św. Ducha, we Fromborku. W tym dniu odbywał się wernisaż nowej wystawy, zatytułowanej „Theatrum Anatamicum”.

Sama wystawa została otwarta już na początku maja, ale wernisaż odbywał się dopiero teraz i miał uroczysty charakter. Na ekspozycji prezentowane są modele anatomiczne z wieku XIX i XX wykonane m.in. z papier-mâché, gipsu, wosku i tworzyw sztucznych pochodzące ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i zbiorów prywatnych.

Są też preparaty zoologiczne, np. szkielety małp i innych zwierząt,

… a także księgi poświęcone anatomii, niektóre bardzo stare

… i makabryczne, np. ten wisielec demonstruje anatomię przepony

Zostałem zaproszony na wernisaż, jako osoba udostępniająca część eksponatów, przede wszystkim preparaty formalinowe z fragmentami zwłok, wykorzystywane kiedyś w nauczaniu medycyny sądowej. A Panna Monika, była studentka pani dr Jowity Jagli, kustosza muzeum, pozostaje do dziś pod wrażeniem fantastycznych zajęc prowadzonych przez panią doktor.

Na początku uroczystości, pani Jowita opowiedziała o wystawie, nawiązując do dawnych teatrów anatomicznych, budowanych w Europie od końca wieku XVI, prezentujących wewnętrzną budowę ludzkich zwłok i będących miejscami aktywnie zdobywanej wiedzy o ciele ludzi i zwierząt. Stanowiły obszar eksperymentów i zuchwałych doświadczeń i napominały o marności życia i przemijalności wszystkich bytów.

Potem kilka słów powiedział dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

I wreszcie ja opowiedziałem o wypożyczonych eksponatach. Wspomniałem, że preparaty tworzone z ludzkich zwłok nie były robione do kolekcji makabry, ale służyły w celom dydaktycznym, prezentują różne zmiany pourazowe i chorobowe, w tym nie występujące już choroby, np. ospę prawdziwą, szkarlatynę, czy zatrucie fosforem z dawnych zapałek.

Na wernisażu pojawili się znani nam przewodnicy, tu pan Tadeusz, który oprowadzał nas po katedrze, na tle czaszek pochodzących z wypraw antropologicznych z przełomu XIX i XX wieku

.. i żona Czekoza, znana nam z obydwu fromborskich zlotów, tu z panią Jowitą

Kolejną częścią wernisażu był catering na dziedzińcu szpitala, tam gdzie w czasie zlotu jedliśmy sernik upieczony przez panią z muzeum

Poszliśmy jeszcze odwiedzić ogród ziół leczniczych

Po zakończonej uroczystości, dostaliśmy możliwość zajrzenia do starych herbariów, czyli ksiąg poświęconych zielarstwu. Nie było to łatwe, bo księgi są zabezpieczone w zamykanych gablotach. Szukałem informacji o drzewie Bausor rosnącym w Indiach, które samym zapachem miało zabijać ludzi przechodzących pod nim. Przejrzeliśmy dwie, jedną Marcina z Urzędowa z XVI wieku

…gdzie znalazłem informacje np. o uprawie konopii medycznych

Drugie herbarium XVII-wieczne, Syreniusza

…jakkolwiek prezentujące już dość współczesną wiedzę o ziołach, to jednak zawiera takie lekarstwo, jak „mech z trupiey głowki”, czyli mech porastający czaszki leżące gdzieś w lesie.

Pani Jowita zaprosiła nas na obiad, a dla mnie załatwiła mieszkanie na wzgórzu katedralnym (trzy okienka w dachu od lewej strony).

... taki miałem widok z okna

Panna Monika zatrzymała się w tym hotelu, w którym w czasie zlotu jedliśmy obiady.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia wystawy w Szpitalu św. Ducha we Fromborku, potrwa do kwietnia przyszłego roku.

A wisienką na torcie naszego wyjazdu było niespodziewane spotkanie na autostradzie.
Ostatnio zmieniony przez TomaszK 2018-06-26, 11:26, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2018-06-26, 08:33   

Ale piękna relacja! Jak żałuję, że nie mogłem pojechać. A tego noclegu na wzgórzu katedralnym zazdroszczę! :-)
XIII VII III I V XVIII XIV 1

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-06-26, 08:41   

No pięknie!
Bardzo żałuję, że mnie tam nie było. Koniecznie trzeba się wybrać do Fromborka i zobaczyć tę wystawę.
No i kolejny raz nachodzi mnie taka refleksja: szkoda, że na zlotach nie mamy Dnia Galowego :-(

Tomaszek w garniturze jest niesamowicie przystojny i ma wspaniałą prezencję ;-)
A Panna Monika w nowej fryzurze wygląda oszałamiająco. Ciekawe, czym zaskoczy nas 1 sierpnia? ;-)

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-06-26, 08:42, w całości zmieniany 2 razy  

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-06-26, 20:33   

johny napisał/a:
A tego noclegu na wzgórzu katedralnym zazdroszczę! :-)

Co prawda to prawda. Czułem się jakbym dostał możliwość spania na Wawelu.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2018-06-26, 20:56   

No, no, piękna relacja!! Wspaniale się zaprezentowaliście! Brawo!! :564:

Ater
Lubi przygody

Wysłany: 2018-06-28, 15:43   

Interesująca relacja. Również zazdroszczę noclegu nieopodal katedry. Zaintrygował mnie herbarz z ziołami, zastanawia mnie dlaczego te słowo określa też wykaz herbów. Dlaczego przez długi czas było używane do dwóch różnych dzieł.

Odpowiedz do tematu