Milton i Rose Friedman - "Wolny wybor"

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Milton i Rose Friedman - "Wolny wybor"

Post autor: johny »

Nie wiem czy w tej książce można odnaleść choć nutkę przygody ale wydaje mi się, że warto czasami sięgnąć po jakąś "naukową" pozycję. Ja osobiście jako zadeklraowany liberał nie zawiodłem się na tym co w niej znlazałem!
Małżeństwo Friedmanów w bardzo przystępny sposób, niemal łopatologiocznie przedstawia i analizuje podstawowe tajniki ekonomii i na konkretnych przykładach udowadnia dlaczego ingerencja wżycie jednostki i ogółu społeczeństwa jest niekorzystana dla tychże!
W punktach obala teorię państwa opiekuńczego i wykazuje wyższość gospodarki wolnorynkowej, liberalnej.
Dzięki tej książce utwierdziłem się w przekonaniu, że system, w którym aktualnie funkcjonujemy ma niewiele wspólnego z realną gospodarką rynkową a moja swoboda obywatelska jest bardzo ale to bardzo ograniczana.
Friedmanowie pokazują proste lekarstwa na to aby mnie czy moim dzieciom mogło żyć się kiedyś lepiej. Obawiam się jednak, że interesy panującej oligarchii są zbyt silne aby pozwolić jednostce samodecydować o sobie aby dać jej swobodę działania. Po prostu Ci wszyscy ludzie, szeroko pojęty establishment ma zbyt dużo do stracenia. A niestety, ogół ,masa, daje nabierać się na pijarowe sztuczki.
Wolny wybór to książa nie tylko dla tych którzy interesują się ekonomią, to ksiązka również dla wszystkich tyvch, którzy nie są pokorni i chcieli by coś zmienić. To jest taka recepta, którą w mojej opinii waro wykupić!
Ja nie dzwię się, że Milton Freedman został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Kynokephalos
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1066
Rejestracja: 07 sie 2013, 14:01
Miejscowość: z dużego miasta
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kynokephalos »

Krytyka gospodarki sterowanej i redystrybucji dochodów, w postaci zbeletryzowanej, w książce Ayn Rand "Atlas zbuntowany" ("Atlas Shrugged").
Czyta się znakomicie, wciąga jak sprawny thriller polityczny. Sporo intrygi, trochę zagadki, trochę romansu (bez przesady) a osnową cały czas jest ekonomia i polityka żerująca na ekonomii. Przy końcu akcja trochę traci rozpęd ale i tak książkę oceniam bardzo wysoko. Komu podoba się "Wolny wybór" prawdopodobnie doceni Ayn Rand. Polecam jeśli nie znasz.
Na podstawie powieści powstają filmy (cyklu jeszcze nie dokończono). Oglądałem pierwszy, ale nie może on konkurować z książką pod względem złożoności akcji.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
Obrazek Obrazek
Wonderful things...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Dzięki za info! Z pewnością sięgnę!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Kyno, czy ta książka jest gdzieś dostępna? Sprawdzałem ale nie widzę za bardzo!
----------------------------------------------------------------------------------
O przepraszam sięgnąłem nieco dalej i jest! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Kustosz
Głodny przygód
Głodny przygód
Posty: 128
Rejestracja: 12 sty 2014, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kustosz »

Z nutką przygody będzie tu krucho, ale jeśli chciałbyś spojrzeć na liberalizm gospodarczy przez pryzmat polskiego podwórka to gorąco polecam publicystykę Roberta Gwiazdowskiego. W tej książce jest bardzo fajny zbiorek jego artykułów i felietonów:

http://hipokryteja.blogspot.com/2011/12/nie-mowiem.html
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Kustosz pisze:Z nutką przygody będzie tu krucho, ale jeśli chciałbyś spojrzeć na liberalizm gospodarczy przez pryzmat polskiego podwórka to gorąco polecam publicystykę Roberta Gwiazdowskiego. W tej książce jest bardzo fajny zbiorek jego artykułów i felietonów:

http://hipokryteja.blogspot.com/2011/12/nie-mowiem.html
Co raz fajniej na tym forum! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”