Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy

Post autor: PawelK »

Kolejna książka z serii "przestępcy z początków ubiegłego wieku".

Inny czas i inne środowisko niż w poprzednio przeze mnie omawianych.
Jest to pamiętnik żydowskiego złodzieja napisany w 1930 roku ale opowiada o jego życiu do 11 listopada 1918 roku.
Nie zdradzę wiele (bo jest to napisane w wikipedii), że autor był wysłany do szkół aby zostać rabinem a skończył jako pospolity złodziejaszek. Podobno szanowany w środowisku aczkolwiek, po przeczytaniu książki, stwierdziłem, że gość by mógł być bohaterem powieści o największym pechowcu wśród złodziei.
Nie jest to książka przygodowa. Ale, dzięki temu, że została napisana w tamtych czasach, dostarcza dużo informacji o tym jak wyglądało życie w małych miasteczkach z większością żydowską (Wizna), jak ludzie myśleli, jak postępowali w różnych sytuacjach.

Z ciekawostek już w oparciu o Internet - autor książki (Urke Nachalnik to jego pseudonim) w 1939 mieszkał w Otwocku z żoną i synem. W październiku wyniósł razem z sąsiadem z płonącej synagogi Torę i zakopał w lesie. Doniesiono na niego i 11 listopada 1939 został rozstrzelany.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Druga część pamiętnika - Żywe grobowce, to już trochę inna książka. Sporo filozoficznych rozważań ale nadal bardzo ciekawe opisy życia, tym razem bardzo krótko w więzieniu w Łomży, prawie cały wyrok w więzieniu mokotowskim oraz próby powrotu zwolnionego z więzienia autora do świata "frajerów". Tak jak i pierwsza część, bardzo specyficzna książka ale warto było przeczytać.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

"Gdyby nie kobiety" to już powieść fabularna z 1938 roku. Historia z przestępczego światka przedwojennej Warszawy. Z tego co mnie zaciekawiło to kierunki emigracji warszawskich mafiozów - Stany, Argentyna i Japonia, Ciekawi mnie na ile jest to zgodne z rzeczywistości i na ile Grzegorz Kalinowski wykorzystał te motywy (Stany i Japonia) w swoich książkach a na ile jest to przypadek.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8828
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Urke Nachalnik - Życiorys własny przestępcy

Post autor: TomaszK »

PawelK pisze:Kolejna książka z serii "przestępcy z początków ubiegłego wieku".
Nie znam tej serii i w internecie też nic o niej nie znalazłem. Jacy są inni przestępcy w tej serii ?
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:Jacy są inni przestępcy w tej serii ?
Nie jest to seria w sensie formalnym. Nawiązałem do wpisów dotyczących książki Grzegorza Kalinowskiego "śmierć frajerom".
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”