Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Muzeum Magicznego realizmu - Wisła 2018
Autor Wiadomość
VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2018-02-11, 21:23   Muzeum Magicznego realizmu - Wisła 2018

Trafiłem tam przez przypadek. Nie słyszałem o tym magicznym miejscu. Nie znałem również wcześnie postaci Juliana Ochorowicza.
Ochorowicz był niesamowitą osobą. Uważał się za psychologa, a jednocześnie był wynalazcą, badaczem, znawcą Egiptu i biznesmenem.
Stworzył podstawy działania telewizji !!!
Jego opatentowany telefon był lepszy od Wersji Bella i Edisona i był produkowany przez 20 lat.
To dzięki niemu możemy i będziemy mogli zobaczyć wieżę Eiflla, która 20 lat po otwarciu wystawy światowej miała zostać zburzona, a dokonał to dzięki zainstalowaniu nadajnika na wierzy, gdzie dzięki niemu były transmitowane koncerty Opery Paryskiej i to właśnie przesądziło, że nie została rozebrana.
Był znawcą Egiptu, podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze swoim przyjacielem Bolesławem Prusem, który wykorzystał je w „Faraonie”. Jego postać została natomiast wykorzystana w „Lalce” w roli Ochockiego.
Kiedy potrzebował środków finansowych na swoje badania budował wille w Zakopanem i Wiśle, następnie je wynajmował lub sprzedawał. Naprawdę ciekawy człowiek renesansu.
Do „Ochorowiczówki” trafiłem z innego powodu, mianowicie jest tam wystawa surrealistów. Salvadora Dali, Beksińskiego, Jaśnikowskiego czy Kalety.

kilka prac Salwadora Dali:

Beksiński:

Jednak najbardziej urzekły mnie prace Jaśnikowskiego:

Skala niektórych obrazów:

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-02-11, 22:05   

Obrazy Jaśnikowskiego, rzeczywiście robią wrażenie. Lubię ten rodzaj malarstwa, chociaż tego artysty wcześniej nie znałem. Czy to jest ten sama grafik, który rysuje alternatywną historię wojny polsko-radzieckiej ? Taką z robotami i superczołgami.

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2018-02-11, 22:20   

TomaszK napisał/a:
Obrazy Jaśnikowskiego, rzeczywiście robią wrażenie. Lubię ten rodzaj malarstwa, chociaż tego artysty wcześniej nie znałem. Czy to jest ten sama grafik, który rysuje alternatywną historię wojny polsko-radzieckiej ? Taką z robotami i superczołgami.

Możliwe.

Barabasz
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-02-12, 10:44   

TomaszK napisał/a:

Czy zie chodzi Ci TomaszKu czasem o Jakuba Różalskiego?

>>>Strona artysty

Dla mnie jego prace to prawdziwe dzieła, klasa wyżej.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-02-12, 11:14   

Tak, to ten, jest genialny. To chyba też jest realizm magiczny ?

Zastanawiałem się skąd znam tę nazwę i przypomniało mi się, że do realizmu magicznego jest zaliczane (już spoza sztuk plastycznych) "Siódme wtajemniczenie" Niziurskiego.
Ostatnio zmieniony przez TomaszK 2018-02-12, 11:16, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu