Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"PS i Tajemnica Tajemnic" - analiza treści książki
Autor Wiadomość
Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2015-04-28, 20:37   

TomaszK napisał/a:
Okazuje się, że w Huczwicach jest jednak jeden dom. Jest to chatka drewniana będąca własnością Akademickiego Klubu Turystycznego, przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku, ale udostępniana do spania, jak napisali na swojej stronie "dla mniej wymagających turystów". Jest bardzo nastrojowa, tu są zdjęcia. http://www.podhalanka.pl/...how&news_id=182 Wprawdzie czynna tylko w wakacje, ale może po uprzednim umówieniu, można ją odwiedzić ? Może to dawna zagroda Gnatów ?

To nie do końca są Huczwice TomaszKu. Bo jak podaje strona http://www.twojebieszczady.net/dawne/huczwice.php:
"Poniżej wsi, na skrzyżowaniu obok kruszarek znajduje się od niedawna chatka studencka "Huczwice", która została zaadaptowana z drewnianego budynku stajni, należącego niegdyś do parku konnego w Jabłonkach. Chatka stoi w Rabem, ale przy drodze na Huczwice, stąd zapewne nazwa. Ta należąca do Akademickiego Klubu Turystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku działa i może być przydatna w okresie letnim dla turystów poszukujących niewymagającego noclegu w tej okolicy. Oficjalnego otwarcia dokonano 3 lipca 2011r."

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-04-28, 20:41   

Ale to i tak jedyna chata w tamtej okolicy, więc tylko tam możemy szukać zaginionej połówki talizmanu Kelleya. No chyba, że wcześniej znajdziemy na cmentarzu w Lesku.

Czesio1
Administrator
Ojciec Prowadzący

Wysłany: 2015-04-28, 20:43   

TomaszK napisał/a:
Ale to i tak jedyna chata w tamtej okolicy, więc tylko tam możemy szukać zaginionej połówki talizmanu Kelleya. No chyba, że wcześniej znajdziemy na cmentarzu w Lesku.

Pewnie, że możemy. Dobrze by było gdybyśmy gdzieś w okolicy natrafili na kogoś z miejscowych, kto może by nas pokierował na jakieś ślady dawnych chałup.

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2015-06-12, 08:47   

Ciekawa sprawa:
Rabe — to była kiedyś duża wieś, gdzie mieli swój piękny dwór rodzice Aleksandra Fredry. Teraz jednak wieś ta już nie istnieje. Droga wzdłuż potoku Rabego jest bardzo malownicza. Za zakrętem doliny otwiera się widok na gołoborze, stok usłany głazami, wśród których kurczowo trzymają się urwiska karłowate świerki, jarzębiny i osiki. Tutaj też — jak dowiedzieliśmy się od profesora Hilarego — znajduje się rezerwat geologiczny, stanowiący ochronę dla źródeł mineralnych arsenowo-żelazistych. Być może kiedyś w tym miejscu zbudowane zostanie jakieś sanatorium dla chorych na serce.

Będąc na zlocie nie znaleźliśmy źródeł arsenowo-żelazistych. Znaleźliśmy inne, co ciekawe ono nie nadaje się dla osób z chorobą wieńcową. :-D

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/img_29153_20170112140044239.jpg medium=http://s28.postimg.org/6haef9onh/20150606_114942.jpg large=http://s28.postimg.org/ci83ccb9n/20150606_114942.jpg group=29153][/gimg]
Ostatnio zmieniony przez VdL 2015-06-12, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-06-12, 11:54   

Tam jest jeszcze drugie źródło, "Anna" i ono ma być arsenowe. Chyba, że tego arsenu jest tak mało, że nie zmieścił się w spisie wyników. Jest też błąd na tej tablicy, bo gdyby składników było tylko 5mg na litr, to nie czulibyśmy słonego smaku. Powinno być raczej 5 gramów na litr.
Mam jeszcze butelkę z wodą z tego źródełka, którą dostałem od vdl, trzymam ją w lodówce :-)
Ostatnio zmieniony przez TomaszK 2015-06-12, 11:57, w całości zmieniany 1 raz  

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2015-06-12, 14:04   

TomaszK napisał/a:
Tam jest jeszcze drugie źródło, "Anna" i ono ma być arsenowe. Chyba, że tego arsenu jest tak mało, że nie zmieścił się w spisie wyników. Jest też błąd na tej tablicy, bo gdyby składników było tylko 5mg na litr, to nie czulibyśmy słonego smaku. Powinno być raczej 5 gramów na litr.
Mam jeszcze butelkę z wodą z tego źródełka, którą dostałem od vdl, trzymam ją w lodówce :-)

Nie ma Kubusia, to trzeba trzymać. :-D

Ciekawe czy jeszcze jest gazowana.

johny
Moderator

Wysłany: 2015-06-12, 14:27   

VdL napisał/a:
Nie ma Kubusia, to trzeba trzymać.

Jak to Kubusia nie ma! Znalazł się!!! :-D
Kolejny jest w fazie tworzenia tak rzekłbym eufemistycznie! :-D
Trzymaj TomaszKu wodę!
XIII VII III I V XVIII XIV 1

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2015-12-01, 00:44   

Swoją drogą tak sobie wyobrażałem Hondę Gnatów. Widzłałem ją na żywo w akcji w '85 w Gdynii . Rewelacyjne osiągi. Można ją było tylko porównać do "lokalnych" MZ-etek, Jaw, CZ.
Marzenie posiadania ;P
[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/img_32655_20170112142039586.jpg medium=http://s1.postimg.org/xrkv6ulgv/Honda_CB_500_72.jpg large=http://s1.postimg.org/xrkv6ulgv/Honda_CB_500_72.jpg group=32655][/gimg]
Tylko handlując ikonami, można było takie cudo posiadać.
Ostatnio zmieniony przez VdL 2015-12-01, 00:45, w całości zmieniany 1 raz  

templariusz72
Głodny przygód
opis w budowie :)

Wysłany: 2015-12-01, 19:01   

VdL napisał/a:
Swoją drogą tak sobie wyobrażałem Hondę Gnatów. Widzłałem ją na żywo w akcji w '85 w Gdynii . Rewelacyjne osiągi. Można ją było tylko porównać do "lokalnych" MZ-etek, Jaw, CZ.
Marzenie posiadania ;P
Obrazek
Tylko handlując ikonami, można było takie cudo posiadać.

Przepiękny klasyk ,mi marzy mi się coś takiego

16235901.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 233.18 KB

Ostatnio zmieniony przez 2017-01-12, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-01-23, 21:33   

Muszę sobie zrobić przerwę między tomami "Lalki".
Dzisiaj zaczęłam czytać "Tajemnicę tajemnic".

I taka uwaga mi się nasuwa odnośnie pewnej kwestii.
Tyle się teraz mówi, że kiedyś to były czasy, że ludzie się bardziej znali, spotykali, byli sobie bliscy itp. I że teraz to nawet sąsiedzi w bloku się nie znają ...
No i właśnie, A tymczasem co czytamy u Nienackiego?

"Na Starym Mieście mieszkam od kilku lat. Dotychczas nie znałem osobiście nikogo z mojej klatki schodowej ..."

Jak zatem było? Inaczej czy nie inaczej?
Pytam, bo nigdy nie mieszkałam w bloku, ani wtedy, ani teraz. Tam, gdzie ja mieszkam, wszyscy się znają od dziecka. Tak było i tak jest nadal.
Chyba, że Nienacki mieszkając na wsi nie miał pojęcia, jak to jest w mieście ...

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-01-23, 21:34, w całości zmieniany 3 razy  

johny
Moderator

Wysłany: 2018-01-23, 21:39   

Yvonne napisał/a:
Muszę sobie zrobić przerwę między tomami "Lalki".
Dzisiaj zaczęłam czytać "Tajemnicę tajemnic".

Ja tak nie potrafię...

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-23, 21:55   

Yvonne napisał/a:
Tyle się teraz mówi, że kiedyś to były czasy, że ludzie się bardziej znali, spotykali, byli sobie bliscy itp. I że teraz to nawet sąsiedzi w bloku się nie znają ...
"Na Starym Mieście mieszkam od kilku lat. Dotychczas nie znałem osobiście nikogo z mojej klatki schodowej ..."

Pewnie że było tak samo. Podobno mówienie, że dawniej było lepiej, jest oznaką starzenia się, bo wspomina się tylko pozytywne fakty, eliminując z pamięci te negatywne. Zgłębiałem kiedyś temat brutalności i stwierdziłem, że wbrew temu co mówią osoby starsze, dawne czasy wcale nie były bezpieczniejsze. Liczba zabójstw w Krakowie w okresie międzywojennym, była kilkakrotnie wyższa niż współcześnie.
A jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, w ciągu ostatnich 30-tu lat zmienialiśmy mieszkanie trzykrotnie. I z tych trzech miejsc, ze wszystkich klatek schodowych, mamy tylko jednych sąsiadów z którymi utrzymujemy bliższe kontakty. Nie wierzę, żeby dawniej było inaczej.

johny
Moderator

Wysłany: 2018-01-23, 22:04   

TomaszK napisał/a:
Yvonne napisał/a:

Pewnie że było tak samo. Podobno mówienie, że dawniej było lepiej, jest oznaką starzenia się, bo wspomina się tylko pozytywne fakty, eliminując z pamięci te negatywne. Zgłębiałem kiedyś temat brutalności i stwierdziłem, że wbrew temu co mówią osoby starsze, dawne czasy wcale nie były bezpieczniejsze. Liczba zabójstw w Krakowie w okresie międzywojennym, była kilkakrotnie wyższa niż współcześnie.
A jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, w ciągu ostatnich 30-tu lat zmienialiśmy mieszkanie trzykrotnie. I z tych trzech miejsc, ze wszystkich klatek schodowych, mamy tylko jednych sąsiadów z którymi utrzymujemy bliższe kontakty. Nie wierzę, żeby dawniej było inaczej.

W pełni zgadzam się!

PawelK
Moderator

Wysłany: 2018-01-23, 22:05   

TomaszK napisał/a:
Nie wierzę, żeby dawniej było inaczej.

To chyba zależy. U mnie "na podwórku" na Bródnie były 3 bloki czteropiętrowe po 29 mieszkań w każdym. Praktycznie wszyscy się znali jak w małej wiosce. Ja do dziś dnia, a wyprowadziliśmy się z tego mieszkania w 87 roku potrafię powiedzieć kto mieszkał w którym mieszkaniu w naszym bloku z dokładnością do powiedzmy 3-4 mieszkań.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-01-25, 22:18   

Ale ta książka jest świetna! Zdecydowanie za rzadko ją czytam.
Uwielbiam te opisy Nienackiego, to stopniowanie napięcia, wprowadzanie nowych postaci...
Aż się czuje atmosferę praskiego dworu. Aż się widzi te pracownie alchemików.

johny
Moderator

Wysłany: 2018-01-25, 22:19   

Yvonne napisał/a:
Ale ta książka jest świetna! Zdecydowanie za rzadko ją czytam.
Uwielbiam te opisy Nienackiego, to stopniowanie napięcia, wprowadzanie nowych postaci...
Aż się czuje atmosferę praskiego dworu. Aż się widzi te pracownie alchemików.

Tak, zdecydowanie jedna z lepszych części.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-25, 22:33   

W Wikipedii jest hasło "Manuskrypt Wojnicza". Jest to tajemnicza księga, napisana w niezrozumiałym języku, z ilustracjami roślin i zwierząt. Książka od lat zaprząta głowy kryptologów próbujących ją odczytać lub przynajmniej przypisać do jakiegoś języka. Z uwagi na czas i miejsce jej powstania, najbardziej prawdopodobna (przynajmniej dla mnie), jest teoria, że to dzieło naszych znajomych Johna Dee i Kelley'a, będąca mistyfikacją adresowaną do ich pracodawcy, którego "doili" przez wiele lat, cesarza Rudolfa II.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-01-25, 22:34   

TomaszK napisał/a:
W Wikipedii jest hasło "Manuskrypt Wojnicza". Jest to tajemnicza księga, napisana w niezrozumiałym języku, z ilustracjami roślin i zwierząt. Książka od lat zaprząta głowy kryptologów próbujących ją odczytać lub przynajmniej przypisać do jakiegoś języka. Z uwagi na czas i miejsce jej powstania, najbardziej prawdopodobna (przynajmniej dla mnie), jest teoria, że to dzieło naszych znajomych Johna Dee i Kelley'a, będąca mistyfikacją adresowaną do ich pracodawcy, którego "doili" przez wiele lat, cesarza Rudolfa II.

Co Ty powiesz?
Ależ to wspaniała hipoteza!

PawelK
Moderator

Wysłany: 2018-01-27, 18:11   

Znacie ten fragment?

Teraz zacytuję słowa Fredry, które znalazł w przewodniku po Bieszczadach profesor
Hilary:
„Za Baligrodem, tam granica świata. Wjeżdża się jak w czarne gardło. Droga i rzeka
to jedno i to samo, a od rzeki z jednej i drugiej strony wznoszą się czarne ściany jodeł i
smreków”.

Otóż dostałem ostatnio przewodnik po Bieszczadach, wyd. Sport i turystyka, 1962.

IMG_20180127_180601_600.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 186.58 KB

IMG_20180127_180541_600.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 251.29 KB

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-01-27, 21:40   

PawelK napisał/a:
Otóż dostałem ostatnio przewodnik po Bieszczadach, wyd. Sport i turystyka, 1962.

No prosze, faktycznie ciekawe.
Zazdroszcze przewodnika :-)

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2018-01-27, 21:59   

www.bieszczadzka24.pl/his...99#f3d65a02dc0a

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-01-28, 23:34   

Po kolejnej lekturze tej książki stwierdzam, że bardzo lubię Helenkę :-)
W ogóle ta część bardzo mi sie podoba. Jest naprawdę niezła.

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-01-29, 09:36   

PawelK napisał/a:
... dostałem ostatnio przewodnik po Bieszczadach, wyd. Sport i turystyka, 1962.

Kupiłem ten przewodnik na Allegro, tuż przed naszym zlotem w Bieszczadach. Opis cmentarza w Lesku, zawiera informacje o symbolice stosowanej na żydowskich nagrobkach, którą Nienacki mógł stąd zaczerpnąć opisując cmentarz w Pradze.

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2018-08-14, 11:43   

Jak będziemy planować zlot w Pradze, to mam namiar na pensjonat, w którym zmieści się kilkadziesiąt osób. Nocleg za osobę wynosi ok. 30-40 zł. Można sobie samemu przygotowywać posiłki.
I najważniejsze - można rozpalić ognisko.
Miejsce sprawdzone. Moja kuzynka z rodziną spędziła tam tegoroczną majówkę.

Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-08-14, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  

johny
Moderator

Wysłany: 2018-08-14, 11:46   

Yvonne napisał/a:
Jak będziemy planować zlot w Pradze, to mam namiar na pensjonat, w którym zmieści się kilkadziesiąt osób. Nocleg za osobę wynosi ok. 30-40 zł. Można sobie samemu przygotowywać posiłki.
I najważniejsze - można rozpalić ognisko.
Miejsce sprawdzone. Moja kuzynka z rodziną spędziła tam tegoroczną majówkę.

No to CZAD! :564:

Odpowiedz do tematu