Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciekawostki i inne
Autor Wiadomość
PawelK
Moderator

Wysłany: 2017-05-09, 19:41   Ciekawostki i inne

Ponieważ nie ma takiego temat dotyczącego Nienackiego to dodałem :-D

Przy okazji kopiowania linku dla Zbychowca znalazłem dwa Dzienniki Urzędowe Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. Jeden z 1965 roku, drugi z 1969. W obu jest informacja, że Zbigniew Nowicki-Nienacki został wybrany na radnego tejże Rady Narodowej - w 1965 na pierwszym miejscu, w 1969 na 5.

seth_22
Głodny przygód

Wysłany: 2017-05-09, 20:59   

To ja dodam za "Odgłosami" z 1967 roku (nr 9), że był radnym WRN z powiatu skierniewickiego (przynajmniej w pierwszym podejściu) i członkiem Komisji Kultury.
Z wywiadu zatytułowanego "Pisarstwo a działalność społeczna" dowiadujemy się czym uzasadnia taką drogę życiową.

Na koniec Nienacki zdradza, że właśnie napisał "Księgę strachów", a do druku poszła pierwsza część "Liści dębu. Wywiad kończy informacją, że planuje przeprowadzkę na wieś. nie chodzi jednak jeszcze o Jerzwałd, lecz "domek nad Wartą w powiecie wieluńskim". Dalej tłumaczy, że "w dobie samochodów i tranzystorów życie na wsi nie jest uciążliwe" i zamierza mieszkać "w głuchej wsi, trzynaście kilometrów od najbliższego miasta i kilka kilometrów od stacji kolejowej".

Jest to o tyle ciekawe, że być może właśnie wtedy Nienacki odkrył dwór (na nienacki.art.pl istnieje dobrze udokumentowany materiał Tomasza Szwagrzaka, z którego wynika, że inspirację stanowił pałac w Starym Gostkowie - to wprawdzie dosyć daleko od ewentualnego miejsca zamieszkania, ale przecież poszukiwana domu trwały dosyć długo) i elementy krajobrazu, które później wykorzystał w książce.

Na deser jeszcze ciekawostka z książki Szylaka, podana za wywiadem "Uroki wakacyjnej przygody" przeprowadzonym przez H. Grześkowiak i wydrukowanym w "Przyjaciółce" (nr 22 z 1977 roku) - po "Złotej rękawicy" miały powstać "Wakacje Pana Samochodzika". Szkoda, że pomysł nie doczekał się realizacji.
Ostatnio zmieniony przez seth_22 2017-05-10, 19:57, w całości zmieniany 4 razy  

Yvonne
Moderator

Wysłany: 2017-12-04, 00:07   

Nie wiem, gdzie to wpisać, ale tutaj są ciekawostki, zatem niech będzie tu.

Nie miałam jakoś często styczności ze starymi gazetami, dlatego to, na co ostatnio się natknęłam bardzo mnie zaskoczyło i skojarzyło z Nienackim. Mianowicie sposób przedstawiania tematu, o którym dalej pisze się w artykule.
Jest to taki sam sposób, jak w samochodzikach! Takie zajawki, które zdradzają, o czym będzie tekst.
Nie wiedziałam, że tak się kiedyś pisało w prasie:

Gazeta 1.PNG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 1.05 MB

Gazeta 2.PNG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 1.08 MB

http://odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com/

Mysikrólik
Zlotowicz
harcerz

Wysłany: 2017-12-04, 11:57   

No i jeszcze język jak się zmienia. Nie tytoń, a tytuń, ciekawe jak, kiedy i po co takie zmiany następują.

VdL
Zlotowicz

Wysłany: 2017-12-04, 22:40   

zbychowiec napisał/a:
Język też, i to nie tylko słowa, ale cały sposób prowadzenia "narracji". Czytanie starych gazet sprawia mi ogromną przyjemność, bo czyta się je jak książki. Artykuły w nich zawarte są opowieścią redaktora o tym, jak widzi on rzeczywistość, bardzo często ubarwiając ją swoimi licznymi spostrzeżeniami natury społecznej o obyczajowej. I ten język, ten styl, jak oni wtedy ładnie pisali... eh...

Kiedyś czytałem jakiś "tygodnik" z 1908r . Pamiętam, że większość zdań kończyło się czasownikiem.

Odpowiedz do tematu