Z przygodą na ty Strona Główna

Z przygodą na ty

Forum Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika

• FAQ • Dane_osobowe • Szukaj • Użytkownicy • Grupy
• Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Uroczysko - inspiracje
Autor Wiadomość
guzzi
Forowy Badacz Naukowy
renegat

Wysłany: 2017-09-21, 17:11   

A co powiecie na to, że tym kimś, kto na "Uroczysku powiał w skrzydła" Nienackiego był sam Paweł Jasienica. To przecież P.J. na łamach „Twórczości" napisał bardzo przychylną recenzję Uroczyska. Czyżby znali się z wykopalisk? W "Odgłosach" nr 18/1962 Władysław Rymkiewicz w artykule pt. Wizerunek dawnej Polski napisał "...Jasienica, w którym temperament felietonisty łączy się z wiedzą erudyty, obraca się z taką samą swobodą w kręgu historii, jak - archeologii. W swych interesujących poszukiwaniach w obozie pod Łęczycą, "spotyka się" z młodym, utalentowanym pisarzem łódzkim, Zbigniewem Nienackim wykrywając elementy realne z zakresu topografii, historii i legendy, wzbogacające fikcję literacką powieści Nienackiego z życia archeologów "Uroczysko"...
A może i nazwa jeziora Jasień to też od Jasienicy?

guzzi
Forowy Badacz Naukowy
renegat

Wysłany: 2017-09-21, 19:22   

Odnośnie życiorysu zacytuję P. Łopuszańskiego: ...Jego namiętnością stała się historia i archeologia. Każdego lata jeździł z ekspedycjami archeologicznymi i podpatrywał pracę naukowców. Te doświadczenia stały się dla niego inspiracją. W 1950 roku Nowicki złożył w „Czytelniku" maszynopis swojej pierwszej powieści „Święty relikwiarz". Redakcja „Nowej Kultury", pisma redagowanego przez stalinistów Stefana Żółkiewskiego i Pawła Hoffmana, zaprosiła autora na spotkanie. Młody pisarz dowiedział się tam, że nigdy niczego w Polsce nie opublikuje (możliwe, że z powodu epizodu moskiewskiego) i może najwyżej pracować na budowie. Autor próbował się odwoływać u Jerzego Putramenta, który poradził mu, by pisał pod pseudonimem. Tak narodził się Zbigniew Nienacki. Poradzono mu także, by zmienić tytuł książki. Nowy tytuł brzmiał „Uroczysko"...

Anna
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-09-21, 20:18   

Ale Jasienica nie byl przeciez (wbrew temu co sie powszechnie uwaza) historykiem,
a tym bardziej archeologiem. On byl pisarzem historycznym. Bardzo dobrym, zgadza sie, ale jednak nie "naukowcem -historykiem" .
Jasienica -to nie bylo zreszta jego nazwisko, a tez -podobnie jak w przypadku Nowickiego -pseudonim, pod ktorym byl powszechnie znany,
i rozpoznawany.

I Nienacki, w wywiadach ktore czytalam b. czesto powolywal sie na Jasienice wlasnie,
co mnie zawsze dziwilo. Bo, zazwyczaj podkreslal tez, ze staral sie korzystac bezposrednio ze zrodel, robil kwerendy biblioteczne etc. A tutaj Jasienica byl zrodlem w najlepszym razie z drugiej jesli nie z trzeciej reki. Poddobnie jesli chodzi o same badania historyczne, od czasow Jasienicy; do powiedzmy czasow powstania Dagome... ukazalo sie wiele prac, czasem dosc wiele nowych wiadomosci wnoszacych nt. powstania, i (pre)histori utworzenia panstwa Piastow.
Wiem, ze czasami historyk i pisarz historyczny sa to pojecia tozsame, ale chyba jednak w przypadku Jasienicy tak nie bylo. NIe wiem nic o prowadzonych przez niego osobiscie badaniach historycznych, ale jesli takie byly -ciekawa bylabym jakichs dalszych szczegolow. Jesli znacie -prosze o wiadomosci!

TomaszK
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-09-22, 08:31   

Ten artykuł w "Twórczości", był kiedyś dostępny na stronie ZNHP, niestety zniknął. Pamiętam, że był tam dłuższy wywód autora na temat "Uroczyska" i Nienackiego, co oznacza, że rzeczywiście się znali. Pamiętam też esej Jasienicy (niestety wyleciał mi z głowy tytuł książki), w którym opisuje jak zwiedza kolegiatę w Tumie, na początku lat 50-tych, bezpośrednio po zakończeniu pracy przez archeologów. Nienacki nie był tam wtedy obecny, pojawił się dopiero w czasie badań pobliskiego grodziska. Być może to Jasienica zachęcił Nienackiego do zainteresowania się tym tematem ?

guzzi
Forowy Badacz Naukowy
renegat

Wysłany: 2017-09-22, 10:14   

Anno, Tomaszu,, polecam "Słowiański rodowód" P. Jasienicy - wiele wyjaśnia :-) . Prawdę mówiąc miejscami czułem się jakbym czytał uroczysko.
TomaszK napisał/a:
Ten artykuł w "Twórczości", był kiedyś dostępny na stronie ZNHP, niestety zniknął. Pamiętam, że był tam dłuższy wywód autora na temat "Uroczyska" i Nienackiego, co oznacza, że rzeczywiście się znali...

"Twórczość" jest praktycznie nieosiągalna, ale... "Tylko o historii" już tak, a tam mamy wszystko tzn. zbiór czternastu esejów publikowanych głównie w „Twórczości”, w latach 1956-1961.
Miłej lektury.
Ostatnio zmieniony przez guzzi 2017-09-22, 12:58, w całości zmieniany 2 razy  

Anna
Forowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-09-22, 14:55   

Guzzi,
ja to znam, i potwierdza tylko to, co napisalam powyzej.
On pojechal na wykopaliska jako obserwator, nie jako historyk czy archeolog. Malo tego, sam uczciwie opisuje, ze byl "naiwny";np przy znalezieniu garnka z jednej epoki w warstwie drugiej, czy powiedzmy jakiegos tam starozytnego miecza ktorego slowianscy "tubylcy" uzywali do celow calkowicie pokojowych. :)

johny
Moderator

Wysłany: 2018-04-30, 21:35   

Odwiedziłem dzisiaj nasz "zameczek". Ma swój klimat, oj ma... Jutro będzie piknik z własnymi ciastami, wędlinami, bimberkiem... Chyba się wybiorę! :-)

XIII VII III I V XVIII XIV 1

johny
Moderator

Wysłany: 2018-05-01, 22:43   

Tak jak pisałem wczoraj, pojechaliśmy sobie do Tumu na piknik z okazji odzyskania niepodległości. Piknik poprzedziła uroczysta Msza Św., którą celebrował biskup. Było mnóstwo straganów z regionalnymi przysmakami, poprzebierani w średniowieczne stroje ludzie etc. Ja nabyłem sobie znany nam Dukat Łokietka :-)

Nie obyło się też bez spaceru na grodzisko...

Wiadomo jaki fantastyczny widok roztacza się z niego!

Potem poszliśmy do skansenu. Udało mi się być w ekipie, która kręciła wiatrakiem. :-)
Na marginesie w skansenie był duży baner z wizualizacją jak będzie wyglądało grodzisko po rekonstrukcji. Całość prac ma się zakończyć ponoć za 2 lata.

Podsumowując. Super spędzony dzień, mnóstwo ludzi, dzieje się koło Łodzi. Do Tumu mogę jeździć codziennie!

irycki
Żądny przygód
Pan Motocyklik

Wysłany: 2018-05-02, 07:28   

Przegapiłem :( . A zastanawiałem się gdzie sobie pojechać z okazji wolnego dnia... :(

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

johny
Moderator

Wysłany: 2018-05-02, 08:46   

irycki napisał/a:
Przegapiłem :( . A zastanawiałem się gdzie sobie pojechać z okazji wolnego dnia... :(

Żałuj bo braci motocyklowej było od groma! Ze 30 motocykli na mszy.

Odpowiedz do tematu