Tadeusz Dołęga Mostowicz

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6395
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Tadeusz Dołęga Mostowicz

Post autor: PawelK »

Pewnie wszyscy znają autora Kariery Nikodema Dyzmy, Znachora czy Profesora Wilczura.
Ja przypadkiem na makulaturze za zeta kupiłem coś innego - Pamiętnik pani Hanki.
Książka jest świetna. Wydana w 1939 roku, oprócz fabuły (nie będę sprzedawał spojlerów) opisuje w genialny sposób życie arystokracji polskiej w Warszawie oraz, tuż przed wybuchem wojny, poglądy tejże arystokracji na informacje o możliwości wybuchu wojny.
Całości smaczku dodaje fakt, że autor zginął w trzecim tygodniu wojny jako żołnierz.

W 1963 roku powstał film pod tym samym tytułem, który jest całkiem, całkiem ale... biorąc pod uwagę fakt, kiedy było kręcony, nie powstrzymano się przed pokazaniem zepsucia przedwojennej arystokracji. Scenarzysta dodał również coś od siebie - pokazano pierwsze dni wojny, która to scena miała podsumować to o czym napisałem w zdaniu wcześniej.

W 2013 wyświetlono w TVP1 w Teatrze Telewizji sztukę pod tym samym tytułem i tego nie polecam. IMO aktorzy są źle dobrani, dialogi słabe, scenariusz zrobiony bez wyczucia atmosfery lat 30 ubiegłego wieku.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16405
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 389 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Tadeusz Dołęga Mostowicz

Post autor: Czesio1 »

PawelK pisze: Ja przypadkiem na makulaturze za zeta kupiłem coś innego - Pamiętnik pani Hanki.
Mi jakiś czas temu wpadł w ręce audiobook z tej książki. Słuchało się dość przyjemnie, jak zresztą pozostałe pozycje Dołęgi-Mostowicza. O filmie nie wiedziałem, może warto gdzieś go poszukać i obejrzeć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”