Terry Pratchett - świat Dysku i inne

Dział poświęcony literaturze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Terry Pratchett - świat Dysku i inne

Post autor: Milady »

Czy ktoś z Was czytuje Terry'ego Pratchetta? Ja zaczęłam jakiś czas temu i muszę przyznać, że nieźle się wciągnęłam. Jako pierwsza trafiła w moje ręce pozycja z cyklu śmierć - "Mort". To było coś zupełnie innego w porównaniu do literatury po jaką ostatnio sięgałam i okazało się strzałem w dziesiątkę! Mort jest świetnie napisany, pełen humoru, błyskotliwych dialogów i metamorficznych personifikacji. :-D
Poza Mortem "łyknęłam" już "Równoumagicznienie", "Kolor Magii", "Trzy wiedźmy"", "Wiedźmikołaja". Przy czym w ostatnim czasie pokusiłam się o obejrzenie ekranizacji tej ostatniej. O dziwo nie odbiegała ona mocno od moich wyobrażeń jakie miałam w trakcie czytania książki. Chociaż za arcydzieło oczywiście tego filmu nie uważam i myślę, że lepiej aby obejrzały go osoby, które już czytały książkę. Wśród przeczytanych przeze mnie pozycji jedne były słabsze drugie lepsze, ale wszystkie oceniam bardzo dobrze. świat Dysku odbieram jako doskonałą parodię życia na Ziemi.
Jeszcze bardziej ode mnie w całą serię wciągnął się Mirmił i właściwie nigdzie nie rusza się bez książki Pratchetta.

Poza serią świata Dysku czytałam jedynie Kota w stanie czystym jego autorstwa. Lekka książeczka do przeczytania na raz.
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Przeczytałem kilka powieści. Wszystkie wciągały ale... nie zostałem fanatykiem Pratchetta. Szanuję, może kiedyś wrócę do kolejnych utworów.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Do fanatyzmu mi jeszcze daleko, ale lubię od czasu do czasu wziąć do ręki coś autorstwa Pretchetta chyba właśnie pod kątem odskoczni i poczytanie czegoś innego niż zazwyczaj. Poza tym przypadł mi do gustu humor w tych książka. :-) A dawno Pawle czytałeś te książki? Bo ja zaczęłam kilka miesięcy temu. Nigdy wcześniej nie miałam w rękach nic jego autorstwa. :oops:
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6396
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 204 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Milady pisze:A dawno Pawle czytałeś te książki? Bo ja zaczęłam kilka miesięcy temu. Nigdy wcześniej nie miałam w rękach nic jego autorstwa.
Oj 4-5 lat temu. Żeby je ogarnąć w pełni trzeba się skupić, może dlatego do nich nie wracałem.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2718
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Pratcheta przeczytałem chyba całość "świata dysku" i jest to jedna z moich ulubionych serii. Bardzo trafia do mnie ten specyficzny humor.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8851
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Też mam przeczytany komplet, większość po kilka razy. Oprócz ekranizacji z aktorami, są jeszcze dwie animowane, też dobre. Moją ulubioną postacią jest Rincewind i może jeszcze babcia Witherwax. Od tomu "Ostatni kontynent" polubiłem Australię, jeszcze zanim poznałem Brunhildę.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13017
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Post autor: Yvonne »

O czym są te książki? Jaki to gatunek? To chyba jakaś fantastyka?
Ostatnio zmieniony 28 maja 2017, 18:29 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2718
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

To jest fantasy, ale bardzo specyficzne. Dość wspomnieć, że świat, na którym wszystko się dzieje, jest dyskiem, spoczywającym na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie A’Tuina, wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat.

Tak naprawdę Pratchet opisuje po prostu nasz świat w bardzo krzywym zwierciadle i z bardzo charakterystyczną dawką humoru.

A tu: http://www.pratchett.pl/terry-pratchett-cytaty.html masz stroniczkę z cytatami.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2017, 18:44 przez irycki, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 13017
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Post autor: Yvonne »

To jest fantasy, ale bardzo specyficzne. Dość wspomnieć, że świat, na którym wszystko się dzieje, jest dyskiem, spoczywającym na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie A’Tuina, wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat.
Brzmi jak nie moja bajka :-)

Zerknę sobie na cytaty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”