Czasopismo "Odgłosy"

Dział poświęcony pozostałej twórczości Zbigniewa Nienackiego
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Czasopismo "Odgłosy"

Post autor: Barabasz »

"Odgłosy" to prawdziwa kopalnia świetnych artykułów autorstawa Nienackiego i jego redakcyjnych kolegów. Własnie przeczytałem kolejny artykuł pt." Miliardy monet i kosztowności śpią w głębi ziemi" (załącznik poniżej po zalogowaniu) opisujący między innymi skarby Templariuszy. Polecam wszystkim artykuł, a także znajome ilustracje. Trochę się czuję jakbym pierwszy raz czytał "Pana Samochodzika"
Załączniki
Odglosy1959nr15_5.pdf
(746.25 KiB) Pobrany 557 razy
Odglosy1959nr16_5.pdf
(731.44 KiB) Pobrany 417 razy
Ostatnio zmieniony 11 maja 2017, 17:15 przez Barabasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Kolejny ciekawe artykuły pt. Tajemnice Grobów i Kurhanów oraz Upiory wstają z grobów (załączniki poniżej po zalogowaniu) tym razem tematyka archeologiczna na temat starożytnych pochówków na ziemiach polskich.
Załączniki
upiory_wstają_z_grobów.pdf
(2.2 MiB) Pobrany 440 razy
Tajemnnice_grobów.pdf
(2.71 MiB) Pobrany 420 razy
Ostatnio zmieniony 11 maja 2017, 17:17 przez Barabasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiTT
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 934
Rejestracja: 26 kwie 2017, 00:20
Miejscowość: Gd./Tcz.
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: PiTT »

Te artykuły znalazłem dzięki tej stronie. Ten z templariuszami powiela nawet to, o co przyczepił się ZTCP Łopuszański w swojej książce - 9 metrów zamiast jakichś łokci czy innych jednostek.

Sam wcześniej znalazłem w tej bibliotece cyfrowej i zapisałem sobie tylko PDF-y z rocznika 1958 z "Zabójstwem Herakliusza Pronobisa". Ciągle mam plan, żeby zrobić sobie z tego e-booka porządnego, bo całości w tej wersji nie przeczytałem - nie jest to zbyt wygodne.

Jest jednak w tych plikach warstwa OCR, więc można skopiować tekst, choć niestety z licznymi usterkami. No i tak czeka na przerobienie, a ja znam tylko skundloną wersję przerobioną przez któregoś z nieszczęsnych "kontynuatorów".

W ogóle ta warstwa zdigitalizowana pozwala na zaawansowane wyszukiwanie w bibliotece, słowo "templariuszy" zwraca np. wynik z gazety "ORęDOWNIK" z 1938 r. - tu akurat w artykule świat Temidy nad Tamizą.

Ciekawszym tropem jest wyszukany w ten sam sposób artykuł Perwersje przodków ("Odgłosy : tygodnik społeczno-kulturalny. 1975-07-03 R. 18 nr 27), jakieś wypisy z Daenikena, gdzie pojawia się fragment:
Baran rodem ze starożytnego Egip­tu straszy do tej pory w opowieściach rycerskich Zakonu Templariuszy, za­łożonego w dwunastym wieku. Przed­stawia się go tam w pozycji wy­prostowanej, z ludzkimi włosami na głowie, koźlimi nogami i koźlą tylną częścią tułowia oraz z dużym członkiem.
Podpisano: Opracował E. KRAKOWIAN.

Notabene mi zawsze PS i człowiek z UFO kojarzył się trochę z jakimś głupotami z Daenikena (choć książka Nienackiego jest akurat przeczytania warta), a tu jeszcze są i templariusze, i nawet w tytule perwersje. Do Nienackiego blisko. Też ZTCW robił sobie takie różne wypisy, a i tematyka go interesowała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostała twórczość Zbigniewa Nienackiego”