Księga Strachów - inspiracje

Dział poświęcony trzeciej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

zbychowiec pisze:Mam ostatnio dziwne szczęście do czarnych kotów...
Błąd matrixa. Widocznie jesteś na dobrym tropie.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 10:42 przez Mysikrólik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Ciekawe, bardzo ciekawe. A jak dobrze utrzymane to mauzoleum.
Zlot na Dolnym śląsku to nie jest zły pomysł.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Zbychowcu, bardzo ciekawa koncepcja. Coś może w tym być, warto wziąć Rogów Opolski pod uwagę.
Co do zlotu na Dolnym śląsku byłoby fantastycznie. W końcu miałbym blisko :) Jedyny problem, ze względu na bogactwo urodzaju, stanowi wybór miejsc do zobaczenia. Rogów Opolski leży co prawda na Górnym śląsku, ale zawsze można by było tam rozpocząć lub zakończyć zlot.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

...Nie słyszał pan nigdy o Księgach strachów? - zdziwili się chłopcy. To przecież bardzo dobrze znana zabawa harcerska. Polega ona na tym, że na mapie okolicy, gdzie przebywa drużyna harcerska, zaznaczą się wszystkie miejsca, w których rzekomo straszy. MS to właśnie: Miejsce, w którym straszy. Potem robi się Księgę strachów i zapisuje w niej wszystkie legendy o różnych miejscowych strachach. A następnie poszczególne zastępy odwiedzają nocą owe eMeSy i po stwierdzeniu, że żadnych strachów się nie spotkało, harcerze zostawiają tabliczkę z napisem: „Sprawdzono. Strachów nie ......

Faktycznie harcerze bawili się w coś podobnego i otrzymywali za to sprawność. Poniżej artykuł z "świata Młodych"
Załączniki
¦wiat Młodych 37/1964
¦wiat Młodych 37/1964
Ostatnio zmieniony 02 lis 2017, 10:21 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze: Faktycznie harcerze bawili się w coś podobnego i otrzymywali za to sprawność. Poniżej artykuł z "świata Młodych"
Nie podałeś roku wydania śM więc nie wiemy, ale z opisu wygląda jakby harcerze wzorowali się na książce a nie książka na sprawności harcerskiej.
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Akurat tu się mylisz. Numer 37 z 8 maja 1964 roku!
Ostatnio zmieniony 02 lis 2017, 10:23 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Ciekawe :-)
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Nienackiemu ta część rytuału harcerskiego jaką było zdobycia sprawności "Wyprawa Odważnych" się podobał i oprócz Księgi Strachów rozwinął ją przecież w serialu tv Z przygodą na Ty" - odc 6. pt. Wyprawa Odważnych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Tak sobie spacerowałem sobie dzisiaj po Podlasiu i natknąłem się na opuszczony młyn... Młyn topielec jako żywo.
Obrazek

Obrazek
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

No, klimat jest. :564:
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Jest, jest... Obok jest nawet spory staw.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

johny pisze:Tak sobie spacerowałem sobie dzisiaj po Podlasiu i natknąłem się na opuszczony młyn... Młyn topielec jako żywo.
Obrazek

Obrazek
A do środka zaglądałeś? Nadaje się na miejscówkę noclegową? :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Dzisiaj na fb napisali o tajemniczych szachownicach, autor wspomniał też o "Księdze strachów".
Link:
https://www.facebook.com/polskapelnazab ... KE&fref=nf
A to link do artykułu: www.architektura.pomorze.pl/?art_id=650 ... Uq2PCAoUOc
Ostatnio zmieniony 07 mar 2019, 10:33 przez panna Monika, łącznie zmieniany 1 raz.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Być może ktoś już namierzył prawdziwą inspirację mauzoleum z Księgi Strachów. Mogłem przegapić, bo rzadko tutaj wpadam.

Ja, mimo rozbieżności z książkowym opisem (zwłaszcza granit i "pseudogotyckie" wieżyczki), owo mauzoleum, wyobrażałem sobie mniej więcej tak: https://polska-org.pl/7509950,foto.html ... ty=7459856


Nieborów niewątpliwie był ZN znany. Może coś w tym jest?
Ostatnio zmieniony 02 cze 2019, 16:54 przez seth_22, łącznie zmieniany 2 razy.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Opis mauzoleum z pseudogotyckimi wieżyczkami, pojwia sie u Nienackiego co najmniej dwukrotnie, oprócz "księgi Strachów', jest jeszcze w "Uroczysku". Tam także jest okienko, drzwi i sarkofag na postumencie. Ewidentnie jest to opis budynku znanego autorowi, ale nie nie dało się nau ustalić jakiego. Gdzieś na forum jest ta dyskusja. Ale chyba nie chodziło o cegły, bo w obydwu opisach mauzoleum/grobowiec, jest wybudowany z kamienia.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Czymś takim mógł jeździć Fryderyk... :shock:
https://www.otomoto.pl/oferta/ford-taun ... RGcZfP090k
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

A widzieliście cenę? :roll:

Oldtimery tanie nie są...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Winnetou
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 91
Rejestracja: 16 paź 2017, 19:54
Miejscowość: Wawa
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Winnetou »

panna Monika pisze:Dzisiaj na fb napisali o tajemniczych szachownicach, autor wspomniał też o "Księdze strachów".
Link:
https://www.facebook.com/polskapelnazab ... KE&fref=nf
A to link do artykułu: www.architektura.pomorze.pl/?art_id=650 ... Uq2PCAoUOc
Artykuł niesamowicie ciekawy

A oto fragment z tej strony, poświęcony m.in. Nienackiemu:

Do znacznego spopularyzowania problemu szachownic przyczynił się w 1967 r. Zbigniew Nienacki, który w znanej powieści przygodowej dla młodzieży „Księga strachów” opisał m.in. szachownicę w Dolsku, „Wejście do kościoła obramowane było gładkim portalem z kamienia i tu właśnie, po lewej stronie, na trzecim kamieniu licząc od ziemi – widniało coś, co przypominało szachownicę. Jeden z kamieni był w taki sposób obrobiony, że na przemian powtarzały się na nim ciemne i jasne prostokąciki”, [Nienacki 1967, s. 95].

Z opisu tego jednoznacznie wynika, iż twórca postaci Pana Samochodzika znał ten obiekt z autopsji. śladami Zbigniewa Nienackiego pośpieszył z kolei Marian Anklewicz z Gryfic, który znacznie wydłużył katalog znanych szachownic, [Anklewicz 1995, s.7 ; Anklewicz 1996, s. 6], a ponadto chętnie dzielił się posiadaną wiedzą z innymi poszukiwaczami.
Na podstawie jego badań w 1996 r. Dariusz Piasek z Gdyni mógł opublikować listę obejmującą już 26 szachownic z 19 kościołów położonych na terenie Brandenburgii, Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej, [Piasek 1996, s. 23-25].

cytat za: http://architektura.pomorze.pl/szachown ... iolach+650

Może szukając "mitycznego" jeziora myśliborskiego idziemy błędnym tropem ?
Obrazek
Przygodo, gdzie jesteś?
O sobie daj znać.
Przygodo, gdzie jesteś?
Przyjdź, imię swe zdradź.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze:Opis mauzoleum z pseudogotyckimi wieżyczkami, pojwia sie u Nienackiego co najmniej dwukrotnie, oprócz "księgi Strachów', jest jeszcze w "Uroczysku". Tam także jest okienko, drzwi i sarkofag na postumencie. Ewidentnie jest to opis budynku znanego autorowi, ale nie nie dało się nau ustalić jakiego. Gdzieś na forum jest ta dyskusja. Ale chyba nie chodziło o cegły, bo w obydwu opisach mauzoleum/grobowiec, jest wybudowany z kamienia.
To mogłoby świadczyć, że inspiracja mauzoleum leży gdzieś bardzo daleko od Myśliborza.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Nienacki składał miejsce akcji swoich książek z wielu rzeczywistych miejsc, ale rozrzuconych nawet po całym kraju. Sam o tym napisał w posłowiu "Uroczyska". Tym samym i mauzoleum Haubitza i Jezioro Jasień mogą leżeć gdziekolwiek.
Co do jeziora Jasień, podzielę się moją teorią. Pierwowzór jeziora na pewno nie leży tam, gdzie zostało umieszczone w książce, bo już wiele osób próbowało go szukać, kierując się opisem drogi do Jasienia. Ja osobiście uważam, że Nienacki opisał jakieś znane i modne turystycznie jezioro, zmieniając mu nazwę i lokazlizację. Potwierdza to zresztą na początku "Księgi Strachów".
Modnym jeziorem które na pewno znał, bo pojawia się w dwóch książkach, jest Jezioro Charzykowskie. Potwierdzeniem tej teorii byłoby znalezienie tam przedwojennego hotelu, przypominającego sopocki Grand. Niestety nie znalazłem nic takiego wokół jeziora Charzykowskiego, pomimo że przejrzałem w internecie wszystkiem przedwojenne widokówki, z miejscowości leżących nad tym jeziorem.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2019, 17:44 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

Tak, wiem, TomaszKu, że Nienacki tak konstruował rzeczywistość swoich książek. Nie za bardzo pamiętam "Uroczysko", ponieważ czytałem je tylko raz - zresztą po Twojej rekomendacji, ale gdyby inspiracją było to samo miejsce, to wynikałoby z tego, że Nienacki znał je przed 1957 rokiem.
Ciekawy pomysł z tym Charzykowskim. Nigdy tam nie byłem, nie znam też okolicy. Warto byłoby się zorientować, jak Charzykowskie prosperowała w PRL-u, także pod kątem gości zza żelaznej kurtyny. Jezioro jest lekko esowate, a pałac? No cóż - jak sam podkreślasz - mógł skądś "przywędrować" na skrzydłach wyobraźni.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Ale z tego, co pamiętam, książkowe jezioro Jasień miało kształt litery "S"?
Charzykowskie takiego kształtu moim zdaniem nie ma.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Yvonne pisze:Ale z tego, co pamiętam, książkowe jezioro Jasień miało kształt litery "S"?
Charzykowskie takiego kształtu moim zdaniem nie ma.
Co jest trudniejsze przy pisaniu książki, napisanie jaki kształt ma jezioro (co nie ma żadnego znaczenia dla treści książki), czy opisanie charakterystycznego budynku i umieszczenie w nim części akcji książki ?
Zresztą jezioro może być całkiem zmyślone, skoro nawet stojący przy nim młyn "Topielec", odnalazł się w Brześciu Kujawskim.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Wczoraj miałem ewidentnie "samochodzikowy" dzień. Nocleg na kampingu w Gądnie. Kilka kilometrów przed Moryniem minąłem w lesie ruiny starego młynu. Nawet za dnia czułem się tam nieswojo. Tuż przed kampingiem, na leśnej drodze, minął mnie jamnik. Na kampingu byłem prawie sam. Oprócz mnie dwa auta z Niemcami. Dziś złapała mnie burza, więc muszę spać w lesie około 13km przed Gryfinem.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2020, 19:56 przez Konfiturek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Konfiturek pisze:Wczoraj miałem ewidentnie "samochodzikowy" dzień. Nocleg na kampingu w Gądnie. Kilka kilometrów przed Moryniem minąłem w lesie ruiny starego młynu. Nawet za dnia czułem się tam nieswojo. Tuż przed kampingiem, na leśnej drodze, minął mnie jamnik. Na kampingu byłem prawie sam. Oprócz mnie dwa auta z Niemcami. Dziś złapała mnie burza, więc muszę spać w lesie około 13km przed Gryfinem.
Jak nic Klaus w jednym aucie a w drugim Hilda z Weberem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Konfiturek pisze:Wczoraj miałem ewidentnie "samochodzikowy" dzień. Nocleg na kampingu w Gądnie. Kilka kilometrów przed Moryniem minąłem w lesie ruiny starego młynu. Nawet za dnia czułem się tam nieswojo. Tuż przed kampingiem, na leśnej drodze, minął mnie jamnik. Na kampingu byłem prawie sam. Oprócz mnie dwa auta z Niemcami. Dziś złapała mnie burza, więc muszę spać w lesie około 13km przed Gryfinem.
Ale pamiętasz, że w pierwszej wersji książki, tej z rękopisu w Olsztynie, strzelają z broni palnej i są trupy ?
Awatar użytkownika
Aldona
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 992
Rejestracja: 11 lip 2013, 19:10
Tytuł: Aldona
Miejscowość: Z nikąd
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Post autor: Aldona »

Konfiturek pisze:więc muszę spać w lesie około 13km przed Gryfinem.
Pod namiotem?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Aldona pisze:Pod namiotem?
Tak... To było ciekawe doświadczenie życiowe. O 2-giej w nocy obudził mnie odgłos węszącego dookoła namiotu zwierzęcia. Był to jeleń. Około pół godziny krążył wokół namiotu i wyrażał charczeniem i węszeniem swoje niezadowolenie z mojej tu obecności, a potem na pobliskiej łączce rozpoczął rykowisko. Także mogłem zapomnieć o spaniu. Było głośno :) Nagrałem dźwięk komórką, ale nie umiem tu wstawić. Ciekawie się tego słuchało po ciemku w namiocie. Szczególnie, że tuż przed wyjazdem obejrzałem sobie film pt. "Na szlaku" (Backcountry) o turystach, których podczas wakacji pod namiotem zaskoczył niedźwiedź.
Załączniki
namiot.jpg
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2020, 22:31 przez Konfiturek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Księga strachów”