Mini zlot Poznań 2016

Nieoficjalne spotkania Miłośników Samochodzikowej Przygody
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszL pisze:Jako poznaniak od urodzenia
O, to świetnie! Spadasz mi jak z nieba.
Byłam w weekend w Poznaniu i pytałam kilku poznaniaków z rodziny Adama o pewną rzecz, ale nikt nie wiedział.
Może zatem Ty mnie oświecisz :-)
Mianowicie od zawsze intryguje mnie nazwa ulicy "św. Marcin".
Dlaczego nie jest odmieniona jako "św. Marcina", tylko właśnie "św. Marcin"?
Może to drobnostka, ale mnie takie smaczki językowe szalenie intrygują, a ten przypadek wyjątkowo, bo jakoś mi zgrzyta.
W żadnym innym mieście z czymś takim się nie spotkałam.
Coś tam na Wikipedii o tym piszą, ale nie wiem, czy w to wierzyć ;-)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2016, 18:34 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

TomaszL pisze:J Dopiero teraz doczytałem, że sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego jest w Złotej Kaplicy w Katedrze. Muszę jeszcze doczytać, czy faktycznie są tam prochy naszych władców.
Zgłębiałem kiedyś ten temat. Podobno tam są, ale miejsce pochówku jest nie do ustalenia. Wtedy nie budowano krypt, ale grzebano zmarłego w ziemi pod posadzką kościoła. Potem w tym miejscu chowano kolejnych zmarłych i kolejnych, a ich groby nakładały się na siebie. Kiedy szukano we Frombokru grobu Kopernika, wokół tylko jednego, wytypowanego filara katedry, odkopano osiem szkieletów. Późniejsze pochówki przecinały wcześniejsze, z Kopernika też odkryto tylko fragmenty.
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

W sumie też nie wiedziałem dlaczego. Znalazłem jeszcze takie tłumaczenie, poparte przykładami z innych miast.
http://obcyjezykpolski.pl/o-ulicy-sw-marcin-w-poznaniu/

Ja ją poznałem gdy była Armii Czerwonej :027:
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mysikrólik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Yvonne pisze:
TomaszL pisze:Jako poznaniak od urodzenia
O, to świetnie! Spadasz mi jak z nieba.
Byłam w weekend w Poznaniu i pytałam kilku poznaniaków z rodziny Adama o pewną rzecz, ale nikt nie wiedział.
Może zatem Ty mnie oświecisz :-)
Mianowicie od zawsze intryguje mnie nazwa ulicy "św. Marcin".
Dlaczego nie jest odmieniona jako "św. Marcina", tylko właśnie "św. Marcin"?
Może to drobnostka, ale mnie takie smaczki językowe szalenie intrygują, a ten przypadek wyjątkowo, bo jakoś mi zgrzyta.
W żadnym innym mieście z czymś takim się nie spotkałam.
Coś tam na Wikipedii o tym piszą, ale nie wiem, czy w to wierzyć ;-)
Odpowiedz znalazłem w Głosie Wielkopolskim.

Jak pisać: ulica świętego Marcina, czy święty Marcin, imieniny ulicy święty Marcin, czy Marcina? To dylematy, które męczą nas przy okazji 11 listopada.

Profesor Halina Zgółkowa: - Bardzo często słyszymy różne odmiany tej nazwy. Jeżeli jednak dotyczy to ulicy, to poprawna jest tylko jedna forma, nieodmienna - czyli ulica święty Marcin, na ulicy święty Marcin. To nazwa własna i pozostaje niezmienna.

- A imieniny świętego Marcina, czy też święty Marcin?

Profesor Halina Zgółkowa: - Jeżeli podajemy pełną nazwę, czyli imieniny ulicy, to wtedy obowiązkowo święty Marcin. Natomiast, kiedy nie precyzujemy, dotyczy to wtedy po prostu imienin każdego Marcina i jest odmienne.

- Bardzo często mówimy też potocznie: spacerujemy Marcinem, kupujemy na Marcinie…

Profesor Halina Zgółkowa: - To wszystko też są formy niepoprawne językowo. Chociaż są tak bardzo popularne i zakorzenione w Poznaniu, że ja sama czasem łapię się na tym, że ich używam.


Jakie to zaskakująco proste. :-D
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2016, 10:29 przez VdL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

VdL pisze: Odpowiedz znalazłem w Głosie Wielkopolskim.

Jak pisać: ulica świętego Marcina, czy święty Marcin, imieniny ulicy święty Marcin, czy Marcina? To dylematy, które męczą nas przy okazji 11 listopada.

Profesor Halina Zgółkowa: - Bardzo często słyszymy różne odmiany tej nazwy. Jeżeli jednak dotyczy to ulicy, to poprawna jest tylko jedna forma, nieodmienna - czyli ulica święty Marcin, na ulicy święty Marcin. To nazwa własna i pozostaje niezmienna.

- A imieniny świętego Marcina, czy też święty Marcin?

Profesor Halina Zgółkowa: - Jeżeli podajemy pełną nazwę, czyli imieniny ulicy, to wtedy obowiązkowo święty Marcin. Natomiast, kiedy nie precyzujemy, dotyczy to wtedy po prostu imienin każdego Marcina i jest odmienne.

- Bardzo często mówimy też potocznie: spacerujemy Marcinem, kupujemy na Marcinie…

Profesor Halina Zgółkowa: - To wszystko też są formy niepoprawne językowo. Chociaż są tak bardzo popularne i zakorzenione w Poznaniu, że ja sama czasem łapię się na tym, że ich używam.

Jakie to zaskakująco proste.
No dobrze, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie.
Pytałam o to, DLACZEGO ta ulica nazywa się "św. Marcin", a nie "św. Marcina".

Właśnie TO mnie interesuje, a nie to, jak się odmienia :-)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Rzeczywiscie dziwne. Nawet nie zwróciłam na to uwagi naprawde. To chyba nawet nie jest kwestia językowa tylko jakiejś tradycji, tak?
Tymczasem zmierzamy z TomaszemL do kolejnej poznańskiej ciekawostki, a mianowicie do zamku, zwanego przez złośliwców i przeciwników Zamkiem Gargamela. Podobno, ze taki brzydki. No nie wiem. Mnie sie podobał. Szczegolnie widok z zamku.
Tu w drodze.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 830705.jpg medium=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... ybpzc.jpeg large=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... g~original group=39103][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

W Poznaniu jest jeszcze zameczek budowany dla Adolfa, rozumiem, że chodzi o inny?
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

To dla Adolfa był? Zrozumiałem, ze cesarza jakiegos. Tomaszl bas zadusi. Znowu zgłaszamy jakies watpliwości.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Łatwiej mi odpowiedzieć na pytanie odnośnie zamku dla Adolfa. Mamy zamek cesarski (zbudowany dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla prus - Wilhellma II) z roku 1910. Zbudowany na terenach zburzonych fortyfikacji pruskich okalających miasto. Na uzyskanych terenach zbudowano oprócz Zamku wiele budynków użyteczności publicznej: Poczta, Bank, Akademia Królewska, Dyrekcję Kolei, Dom Ewangelicki, budynek Komisji Kolonizacyjnej i Operę i parki. Powstała Dzielnica Cesarska (nazywana także Dzielnicą Zamkową).

"Według Jana Skuratowicza celem stworzenia zespołu architektonicznego w takiej monumentalnej formie było ukształtowanie syntetycznej praniemieckiej wizytówki nowej stolicy germańskiego wschodu. Wszystkie elementy programu podporządkowano idei der Hebung (podniesienia) miasta na wyższy poziom " - Wikipedia.

Zamek został zmodernizowany po 1939 - gruntownie zmieniono układ wnętrz i ich funkcje. Dla Adolfa zbudowano specjalnie podgrzewany balkon, gdy miał z niego spoglądać na defiladujące przed Zamkiem wojska. Ale oficjalnie Adolfa nigdy nie było w Poznaniu. Gabinet dla Adolfa był urządzony identycznie jak jego odpowiednik w Kancelarii Rzeszy w Berlinie (jego wystrój został niezmieniony do dziś i często pełni rolę dekoracji filmowej np. w filmach Wołoszańskiego) .

W 1945 ucierpiały wieże Zamku i innych budynków - zostały one częściowo rozebrane. Były nawet głosy, żeby rozebrać cały Zamek.

Całą dzielnicę zaprojektował jeden z największych wówczas urbanistów Europy – Joseph Stübben.

Co ciekawe, po 1910 dokładano kolejne budynki użyteczności publicznej w miejscu rozebranych fortyfikacji i buduje się je do dzisiaj (ostatni oddano Urząd Marszałkowski).

Mamy w Poznaniu taki mały ring (trochę większy jest w Wiedniu - też na terenie zburzonych fortyfikacji). Ale Wiedeń był stolicą cesarstwa i z tego powodu ma bardziej okazałe budynki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszL pisze:Łatwiej mi odpowiedzieć na pytanie odnośnie zamku dla Adolfa.
A co z moim pytaniem? :027:
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

święty Marcin to oryginalnie nazwa podpoznańskiej osady w okolicach kościoła św. Marcina (https://goo.gl/maps/7CNNaGYTnnq). Tak więc nazwa ulicy to nazwa miejscowości a nie ulica na cześć świętego Marcina. Podobnie obok jest ulica Piekary a nie ulica Piekarska.

Oczywiście w Poznaniu nie budowano żadnego zamku dla Hitlera, tylko przybudowywano go dla niego. Prywatne skrzydło cesarskie zyskało dzięki temu... podgrzewany balkon:\
Obrazek

We wnętrzu wieży:
Obrazek
(najwyższa wieża z zegarem - po II wojnie nie odbudowano jej całkowicie)

znajdowała się kaplica (www.zamek.poznan.pl/news,pl,6,2006.html), którą przebudowano na gabinet Hitlera (https://www.youtube.com/watch?v=xEIs0RjKIlk) i jego sypialnię. Na balkon wychodzi się dokładnie z gabinetu.

Jeśli chodzi o ratusz, to był on też świadkiem rzeczy strasznych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przem%C3% ... %C5%84skie. Wiele źródeł mówi, że miało to miejsce na zamku cesarskim, ale to mniej prawdopodobne ze wzgl. na przebudowę w tym czasie.

Z sarkofagiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego związana jest afera ze zbieraniem funduszy na ich budowę (i całej Złotej Kaplicy). Dość powiedzieć, że główny bohater afery, hr. Raczyński popełnił samobójstwo z... armaty. Co prawda nie z tego powodu i to była raczej armatka, ale i tak jak to brzmi!

Warto pamiętać, że katedra poznańska jest siedzibą pierwszego polskiego biskupstwa - powszechnie się uważa błędnie, że gnieźnieńska. Co do chrztu w Poznaniu, to trudno powiedzieć. Dosłownie tuż przed katedrą odkryto książęce palatium, z kaplicą Dąbrówki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Palatium_w_Poznaniu).

Gargamel? Fuj!
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Vasco, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Yvonne pisze:
TomaszL pisze:Łatwiej mi odpowiedzieć na pytanie odnośnie zamku dla Adolfa.
A co z moim pytaniem? :027:
Idę rozpocząć prace wykopaliskowe, może znajdę jakieś artefakty potwierdzające jedną lub drugą hipotezę. Za kilka dni będę wiedział coś więcej :-)
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Wejście do zamku Przemysla, mimo, ze nowe to w gruncie rzeczy w stylu i jak najbardziej na miejscu. Wiem,mze zamek nie ma najlepszej opinii, ze nowy, ze z betonu, ze straszydło, ale mnie sie podobał.

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 138317.jpg medium=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... jcfija.jpg large=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... g~original group=39281][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Dzieki Vasco za info!
A juz widok z wieży.... Suuuuper po prostu....oczywiscie przy wejściu od razu zostaliśmy z Tomaszem zidentyfikowani, chociaz chcieliśmy wystąpić incognito... Z windy najpierw wysiedla moja kolezanka po fachu z Sydney z mezem( była na konferencji wlasnie) obrzucili nas zaciekawionym spojrzeniem a za chwile pojawili sie studenci TomaszaL, rowniez ciekawie sie przyglądali... :-D

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 145050.jpg medium=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... jcfija.jpg large=http://i1156.photobucket.com/albums/p56 ... g~original group=39283][/gimg]
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Post autor: Brunhilda »

Powyżej Ratusz w kilku odsłonach ... :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

A co to za wieża w centrum miasta, że można z góry fotografować wieże kościołów ?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

A nie zwiedzaliście przypadkiem tamtejszego ZOO ? Podobno to niebezpieczne http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/po ... oo/n0h4jn1
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Ta wieża, z której można fotografować wieże kościołów, dachy kamienic na Starym Rynku i spojrzeć na orła na szczycie wieży Ratusza to wieża Zamku Królewskiego (zamku Przemysła II), budowana wraz z zamkiem (rekonstrukcja) w ostatnich latach i oddana w czerwcu 2016r. Zdjęcie wieży umieściła Brunhilda. Info jest też na Wikipedii (Zamek Królewski w Poznaniu).
Zamek jest najstarszą zachowaną rezydencją królewską w Polsce - z pierwszego zamku pochodzą zapewne jedynie fundamenty.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 552
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Zdaje się, że aż piwnice :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania nieoficjalne”