Warszawa2Muzea 2016

Nieoficjalne spotkania Miłośników Samochodzikowej Przygody
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Warszawa2Muzea 2016

Post autor: PawelK »

Czyli wizyta johnego z Mateuszem w Warszawie.

W tempie ekspresowym odwiedziliśmy dwa muzea - Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego.
Jakże różne zarówno w sposobie organizacji jak i dbałości o ekspozycję.

Obrazek

Niestety na niekorzyść MPW. Odniosłem wrażenie, że ktoś doszedł do wniosku, że Powstanie Warszawskie jest samograjem i nie trzeba się starać. Ekspozycja jest byle jaka, mimo wielu eksponatów nie można poczuć atmosfery tego muzeum, tych ekspozycji. Ot tak, ogląda się eksponaty, ale nie potrafiłem tam znaleźć ciągłości. To chyba to czego mi brakowało najbardziej - ciągłości historycznej - od decyzji o powstaniu, poprzez wybuch, kolejne etapy, upadek i ewakuację mieszkańców.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Film 3D pokazujący przelot samolotu nad Warszawą w 1945 roku... słabiutki. Miasto ruin, tak, ale w związku z tym wartościowe by były informacje co widzimy, a tak generalnie wszyscy zaczynają się orientować wtedy gdy samolot wlatuje nad skarpę, na której stał Zamek Królewski, tyle że to jest już 2/3 filmu, który za chwilę się kończy (trwa kilka minut).
Poza tym wszystkie 'dodatki' mnie rozwaliły - zarówno ekspozycja radzieckiej propagandy jak i coś co jest tam zupełnie z d...y czyli pokaz uzbrojenia Gromu.

Obrazek

Obrazek

Ot taka niezadbana komercja. Nie polecam.
MWP to zupełnie inne miejsce.
Wpierw ekspozycja zewnętrzna, która w MPW jest pomijana przez zwiedzających, ale jednocześnie uboga (oprócz tego, że można tam zobaczyć Kubusia),

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w MWP bogata - szeroki zakres samolotów bojowych, czołgi, działa, co kogo interesuje.
W środku 3 piętra. Zaczynamy od najstarszego uzbrojenia. Tutaj znajdujemy makietę grodziska w Tumie. I po kolei przechodzimy do końca II Wś. Dodatkowo udało się nam trafić na ekspozycję pt. "Bitwa o Anglię".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i panie w salach w MWP nie podpierają ścian. Dowiedzieliśmy się o wiele więcej rzeczy z rozmów z nimi, niż można przeczytać na tabliczkach stojących przy eksponatach.
Polecam.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez PawelK, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

PawelK pisze:No i panie w salach w MWP nie podpierają ścian. Dowiedzieliśmy się o wiele więcej rzeczy z rozmów z nimi, niż można przeczytać na tabliczkach stojących przy eksponatach.
Polecam.
świetna wyprawa, Panowie!

My z chłopcami ograniczyliśmy się jedynie do Muzeum Powstania.
Mamy zatem sporo do nadrobienia, bo to, co piszesz o Muzeum Wojska Polskiego brzmi interesująco :-)

Edit: Nie wiem czemu, ale na początku myślałam, że to post johny'ego :-D
Ostatnio zmieniony 01 lut 2016, 09:10 przez Yvonne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Podpisuję się pod tym co napisał Paweł! Muzeum Wojska Polskiego świetne! Dzięki za mile spędzony dzień. Po południu wrzucę kilka zdjęć
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Warszawa2Muzea 2016

Post autor: VdL »

PawelK pisze:Niestety na niekorzyść MPW. Odniosłem wrażenie, że ktoś doszedł do wniosku, że Powstanie Warszawskie jest samograjem i nie trzeba się starać. Ekspozycja jest byle jaka, mimo wielu eksponatów nie można poczuć atmosfery tego muzeum, tych ekspozycji. Ot tak, ogląda się eksponaty, ale nie potrafiłem tam znaleźć ciągłości. To chyba to czego mi brakowało najbardziej - ciągłości historycznej - od decyzji o powstaniu, poprzez wybuch, kolejne etapy, upadek i ewakuację mieszkańców.
Zaskoczyła mnie twoja wypowiedz na temat MPW. Nie spotkałem się jeszcze z taką opinią. Do tej pory słyszałem raczej pozytywne opinie.
Wiosną planuję wypad do Warszawy w planie jest Muzeum Kolejnictwa i MPW oraz jak czasu starczy to jeszcze Polin.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

johny pisze:Podpisuję się pod tym co napisał Paweł! Muzeum Wojska Polskiego świetne!
Zgadzam się również polecam !
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Warszawa2Muzea 2016

Post autor: johny »

VdL pisze:
PawelK pisze:Niestety na niekorzyść MPW. Odniosłem wrażenie, że ktoś doszedł do wniosku, że Powstanie Warszawskie jest samograjem i nie trzeba się starać. Ekspozycja jest byle jaka, mimo wielu eksponatów nie można poczuć atmosfery tego muzeum, tych ekspozycji. Ot tak, ogląda się eksponaty, ale nie potrafiłem tam znaleźć ciągłości. To chyba to czego mi brakowało najbardziej - ciągłości historycznej - od decyzji o powstaniu, poprzez wybuch, kolejne etapy, upadek i ewakuację mieszkańców.
Zaskoczyła mnie twoja wypowiedz na temat MPW. Nie spotkałem się jeszcze z taką opinią. Do tej pory słyszałem raczej pozytywne opinie.
Wiosną planuję wypad do Warszawy w planie jest Muzeum Kolejnictwa i MPW oraz jak czasu starczy to jeszcze Polin.
To nie jest tak do końca. Konspekt muzeum i eksponaty sa fajne. Mnie za pierwszym razem się podobało. Ale brakuje właśnie tego co napisał Paweł. Jakiejś usystematyzowanej chronologii wydarzeń. Wszystko jest rozstrzelone.No i zupełnie niepotrzebne, nie mające nic wspólnego z PW komunistyczna propaganda - tania zagrywka polityczna w mojej opinii i część poświęcona misjom i GROM-owi - w zamyśle miał to być chyba odnośnik do tego, że to są następcy naszych chłopców tak pięknie ginących w powstaniu. Zupełnie nie to miejsce. Muzeum WP, czy muzeum Weterana zdecydowanie lepiej się do tego nadaje.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Obydwa te muzea odwiedziłem w listopadzie i muszę się zgodzić z Pawłem. Muzeum Powstania Warszawskiego, to nie tyle muzeum, co wystawa. Wystawa wstrząsająca i obowiązkowa dla każdego, ale nie można używać słowa "muzeum" dla określenia miejsca gdzie prezentowane są głównie kopie broni i dokumentów, reprodukcje zdjęć, rekonstrukcje miejsc. Wybierając się do muzeum oczekuję kontaktu z przedmiotami, które są świadkami historii, były używane w tamtych czasach, są rzadkością i dlatego można je zobaczyć tylko w muzeum. Coś takiego miałem w jednej z sal Muzeum Wojska Polskiego, gdzie można zobaczyć wszystkie rodzaje uzbrojenia używane przez powstańców, autentyczne mundury i inne pamiątki, szeroką gamę broni używanej przez Niemców i broni zrzucanej powstańcom przez Anglików.
Moje podejście do tego tematu, jest raczej odosobnione, bo do Muzeum Powstania Warszawskiego stało się w długiej kolejce, a w Muzeum Wojska Polskiego były pustki.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

TomaszK pisze:Moje podejście do tego tematu, jest raczej odosobnione, bo do Muzeum Powstania Warszawskiego stało się w długiej kolejce, a w Muzeum Wojska Polskiego były pustki.
W Muzeum Wojska Polskiego już wszyscy byli, to raz, dwa to MPW jest bardziej medialne - tam trzeba iść, bo trzeba. Jest jeszcze jedna rzecz, która przyciąga do Muzeum Powstania - jest to miejsce gdzie jest mnóstwo działań skierowanych do dzieci. Nie wiem czy to dobrze, czy źle ale tak jest.

BTW spotkaliśmy w Muzeum Powstania współczesnego Dudusia Fąferskiego - na oko 10-latek z ciocią, żujący gumę, z selfie-stickiem i dużym telefonem wpiętym w to coś, którym robił zdjęcia wcale nie sobie tylko wszystkiemu wokół. Brakowało tylko walizki z cielęcej skóry z nalepkami z całego świata.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Beata nie dała rady zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. W jednej z pierwszych sal, poświęconej chyba hitlerowskim więzieniom i egzekucjom, powiedziała , że to nie na jej nerwy i wyszła. Ja z kolei nie dałem rady przejść przez kanał, chociaż lubię wszelkie podziemia, ale tam było za ciasno. Filmu niestety nie obejrzałem, bo była tasiemcowa kolejka. Ku mojemu zdziwieniu, muzeum zwiedzało wielu obcokrajowców. To chyba jakiś szerszy trend. Niedawno zwiedzałem podobne muzeum w Krakowie (Fabryka Schindlera, też podobnie zorganizowane), tam zwiedzajacymi byli głównie obcokrajowcy. Wbrew pozorom wcale nie Żydzi, chyba młodzież studencka.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Paweł wrzucił większość fajnych zdjęć ja dodam parę.

Siedziba muzeum
Obrazek

My przed wejściem na seans:
Obrazek

Siedziba Muzeum Wojska Polskiego
Obrazek

My na tle Jaka - 40
Obrazek

Jeden z najpiękniejszych samolotów myśliwskich świata MiG - 29
Obrazek

Mój idol jeżeli chodzi o dialog z muzułmanami :-D
Obrazek

Wspólne zdjęcie na końcu wycieczki.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez johny, łącznie zmieniany 1 raz.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Pawle, co to za mysza z Tobą przyszła? ;)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Korzystając z okazji, że został poruszony temat Muzeum Wojska Polskiego, chciałem też wrzucić jedno zdjęcie.
Obrazek

Prawdę mówiąc wymusiłem na rodzinie zwiedzenie muzeum, żeby zobaczyć i dotknąć tego pocisku. To jest pocisk do największego działa w historii ludzkości – Schwerer Gustaw, przejawu megalomanii Hitlera, o kalibrze 800mm. Zostało wyprodukowane w jednym egzemplarzu, a z uwagi na rozmiary mogło być przewożone tylko koleją i to w częściach. Montaż na miejscu walki trwał 6 tygodni, do montażu i obsługi potrzebne było 1,5 tys. żołnierzy. Tu można je zobaczyć w całej okazałości.
https://www.youtube.com/watch?v=Hf3fgfHoTOc
Pocisk przechowywany w Muzeum, został znaleziony po wojnie w Darłowie, samo działo zniknęło pod koniec wojny. Mam cichą nadzieję, że „złoty pociąg”, okaże się właśnie działem Schwerer Gustaw, ukrytym przez Niemców przed Rosjanami. Drugi pocisk widoczny na zdjęciu, pochodzi z moździerza oblężniczego Karl Gerat 600mm, używanego przez Niemców przy tłumieniu Powstania Warszawskiego.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Korzystając z okazji, że został poruszony temat Muzeum Wojska Polskiego, chciałem też wrzucić jedno zdjęcie.
Tomaszku, ale to jest właśnie w muzeum w Warszawie?
Czy w Krakowie?

Nie znałam historii tego pocisku-olbrzyma, a przecież znaleziony został w miasteczku, które jest mi bliskie wakacyjnie :-)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

TomaszK pisze:Ja z kolei nie dałem rady przejść przez kanał
Ja również nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania nieoficjalne”