Ekranizacja Pana Samochodzika "Niesamowity dwór"

Dział poświęcony filmowi i kinematografii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Ekranizacja Pana Samochodzika "Niesamowity dwór"

Post autor: Nemsta »

Pan Samochodzik i niesamowity dwór
Obrazek
Ekranizacja wspaniałej powieści Nienackiego, miała miejsce w roku 1986. Premiera odbyła się 1 czerwca 1987 roku. Reżyserem był Janusz Kidawa. Scenariusz napisał sam Mistrz. Muzyką zajął się Jarosław Kukulski. Tomasza gra Piotr Krukowski. Pozostali aktorzy: Panna Wierzchoń (Sławomira Łozińska), Bigos (Wiesław Wójcik), Batura (Włodzimierz Adamski), Marczak (Franciszek Trzeciak), Janiak (Ludwik Benoit), Mery (Anna Majcher).

Film można obejrzeć TU

Cóż można powiedzieć o tym dziele polskiej kinematografii?

Moja przedpołudniowa droga krzyżowa rozpoczęła się po niespełna 4 minutach filmu. Już chciałem zrezygnować. Oczywiście, wpływ na to miał wygląd wehikułu i wszelkie bajery w nim zamontowane. Nie ta bajka. Doskonale pamiętam te czasy i wtedy był wielki bum na pierwsze komputery, na muzykę elektroniczną, ale czemu w ekranizacji tego dzieła? Jestem głęboko zdruzgotany tym co zobaczyłem i faktem, że sam Mistrz się na to zgodził.
Odniosłem nieodparte wrażenie, że film powstał dla Kukulskich. Ojciec ze swoją futurystyczną i kiepską muzyka oraz córka Natalia, aby dalej "promować" debiutancki album Natalia (1986), z którego pochodzi piosenka Mała smutna królewna, odśpiewana w filmie. Tytułowa piosenka, śpiewana przez Felicjana Andrzejczaka, jest jeszcze znośna. Autorem tekstu jest Jerzy Dąbrowski. Ale już Ekscentryczny dans z zespołem Gawęda, pasuje tak do klimatu książki, że przeżyłem swój kolejny upadek na drodze krzyżowej. Cóż, upadałem i podnosiłem się wielokroć. Gdyby z filmu wyciąć sceny muzyczne vel Kukulski i sceny z widocznym wehikułem, a pozostawić same ujęcia z dworu, to film ten wygląda całkiem przyzwoicie. Niestety oceniamy całość i wiem już, że nie będę się katował ową ekranizacją nigdy więcej.

Zapraszam do dyskusji na temat tej ekranizacji.
Dodam tylko, że w ramach powrotu do normalności, jeszcze tego samego wieczoru natrafiliśmy na ekranizację Templariuszy w Kino Polska, po czym obejrzałem pierwsze 4 odcinki, aby zatrzeć niesmak przedpołudniowej katorgi.

Dosadniej nie napiszę, gdyż... Pssyt. Dzieci patrzą :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Babie_Lato
Forowy Lektor
Posty: 757
Rejestracja: 12 lis 2014, 14:47
Miejscowość: Wyk :)
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Babie_Lato »

Taaak...w krótkich słowach: film (a raczej filmidło) jak dla mnie, tarzał się po dnie od początku do końca.
Bolały oczy, uszy, mózg parował :shock:

Pomyślałam sobie, skąd może brać się niechęć ludzi do Pana Samochodzika- wiele osób pewnie nie czytało, a ograniczyło się do oglądania takich ekranizacji ("Latające machiny" położyłabym na tej samej półce beznadziejności).
I jak dotąd uważałam ideę palenia książek za zbrodnię, tak skłonna byłabym przyczynić się jednak do palenia filmów.
Ten nie powinien nigdy powstać.

Smutek, żal i zgrzytanie zębów. :563:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Ekranizacja Pana Samochodzika "Niesamowity dwór&quo

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze: Zapraszam do dyskusji na temat tej ekranizacji.
Dodam tylko, że w ramach powrotu do normalności, jeszcze tego samego wieczoru natrafiliśmy na ekranizację Templariuszy w Kino Polska, po czym obejrzałem pierwsze 4 odcinki, aby zatrzeć niesmak przedpołudniowej katorgi.
Kilka słów i ode mnie na temat tej ekranizacji.
Na plus w tym filmie aktorzy. Dla mnie Krukowski to najlepszy z aktorów, którzy wcielili się w postać Pana Samochodzika. Albo inaczej, najlepiej pasujący do charakterystyki Pana Tomasza. Nie śp. Mikulski i nie Wysoki ale właśnie Krukowski.
Dalej Batura czyli Włodzimierz Adamski. Bardzo lubię tego aktora za świetną rolę porucznika Sarny w "Pograniczu w ogniu". Ciekawe czy nazwisko tego aktora miało wpływ na to, jakie nazwisko zostało nadane w tym serialu Cezaremu (właśnie Adamski). Ale powróćmy do meritum sprawy. Zarówno panna Wierzchoń, Bigos, panna Marysia, Wasiak jak i dzieci zostali dobrze dobrani do swoich ról.
Na plus możemy też dać miejsce w którym dzieje się film. Rozległy park, dwór, tworzą scenerię pasującą jak myślę do treści książki.
Na minus zdecydowanie wehikuł. Tu zgadzam się w pełni z Rochem, że twórcy filmu pojechali po bandzie. Nie przekonuje mnie również wykorzystanie elektroniki w tym pojeździe. Nawet mimo bumu na pierwsze komputery w tamtych czasach.
Na minus część muzyki z filmu, czyli Ekscentryczny dans i cala ta szopka z tym tańcem nie jest dobrą reklamą filmu.
Na plus natomiast tytułowa piosenka a co do "Małej smutnej królewny" to kto wie Rochu czy nie będziesz za jakiś czas śpiewał tego swoim dzieciom. :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Czesio1 pisze:Na plus natomiast tytułowa piosenka a co do "Małej smutnej królewny" to kto wie Rochu czy nie będziesz za jakiś czas śpiewał tego swoim dzieciom
Ja będę śpiewał inne pieśni


Tak, gra aktorska dworskiej trójki jest ok. Podobnie Batura, gdyby nie ta reszta...
Obrazek
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

Niestety film najczęściej się ocenia jako całość a nie rozbiera na elementy, a tu niestety Kidawa go położył (tak jak i Machiny). Fabuła jest strasznie niespójna i w zasadzie nie bardzo wiadomo o co come on (choć w Machinach bardziej). Pedofilska scena z Ekscentrycznym Dansem pozostanie bez komentarza. Ten film nie powinien nigdy w takim kształcie powstać.
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Konfiturek »

Co do wehikułu, to pamiętam, że w którymś z programów dla dzieci i młodzieży (chyba "5-10-15") był ogłaszany konkurs na wizualizację auta. Pamiętam, bo sam wysyłałem rysunek :)
Tyle, że ja będąc uczniem podstawówki, sklejałem już modele i schwimmwagen nie był mi obcy. No cóż... Wygrała wersja z parasolką :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Oglądanie tego filmiska, to jak badanie gastrologiczne urządzeniem do kolanoskopii :563:

Znalazłem jedno realistyczne ujęcie: Wszystkie pojazdy wyprzedzają ten ohydny wannolot z parasolem. :-( NIe stety to nie jest fortel PSa.
To jest wskazówka, jak nie należy robić filmów. Jak, już wspomniałem wcześniej Kidawa powinien mieć dożywotni zakaz wykonywania zawodu.

Rochu, chyba miałeś rację to monidło na zamówienie Kukulskiego oraz aby synek Kidawy został aktorem.
Ten Ekscentryczny Dans, to raczej podagra blues.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Przyznaję, że film jest kiepski, ale i tak lepszy od następnych - Praskich Tajemnic i Latających machin.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:Przyznaję, że film jest kiepski, ale i tak lepszy od następnych - Praskich Tajemnic i Latających machin.
Przyznaję, że nie widziałem. Nie byłem w stanie.

Awatar użytkownika
Babie_Lato
Forowy Lektor
Posty: 757
Rejestracja: 12 lis 2014, 14:47
Miejscowość: Wyk :)
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Babie_Lato »

TomaszK pisze:Przyznaję, że film jest kiepski, ale i tak lepszy od następnych - Praskich Tajemnic i Latających machin.
Lepszy od "Latających machin"?
O ludu! A my z Rochem właśnie się za nie zabraliśmy.
Co prawda poddaliśmy się po 20 minutach, ale dziś planujemy dalej walczyć z tym kolejnym dziełem :-D

Teraz strach się bać- skoro może być coś gorszego od "Niesamowitego dworu"!
Jeśli więc zamilkniemy na czas jakiś- możecie być pewni, że jesteśmy w ciężkim stanie stresu pourazowego ;-)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

A co tu w ogóle komentować... -DRAMAT! :-/
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Babie_Lato pisze: Lepszy od "Latających machin"?
Tak, nawet zdecydowanie lepszy bo w Latających machinach to ja żadnych plusów nie widzę. Chociaż z drugiej strony dawno nie oglądałem tego dzieła, może czas sobie przypomnieć?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Babie_Lato
Forowy Lektor
Posty: 757
Rejestracja: 12 lis 2014, 14:47
Miejscowość: Wyk :)
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Babie_Lato »

Czesio1 pisze: Chociaż z drugiej strony dawno nie oglądałem tego dzieła, może czas sobie przypomnieć?
O tak! Koniecznie musisz sobie odświeżyć to filmidło!
Dlaczego tylko nam ma być źle? :-D

Swoją drogą- oglądanie tych filmów to idealny pomysł na zadawanie pokuty.
Wiesz- za przewinienia na forum skazujesz np. na trzykrotne oglądanie "Niesamowitego dworu" przez weekend. Wyobraź sobie, jaki ład i porządek od razu by zapanował! :lol:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze: bo w Latających machinach to ja żadnych plusów nie widzę
No nie mów. Krystyna Feldman jest nie do przebicia.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

PawelK pisze:
Czesio1 pisze: bo w Latających machinach to ja żadnych plusów nie widzę
No nie mów. Krystyna Feldman jest nie do przebicia.
Zgadzam się. W tych 20 minutach, które widzieliśmy, była genialna!
Obrazek
Nietajenko
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 938
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:34
Tytuł: Użytkownik chwilowo nieaktywny
Miejscowość: Olsztyn
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nietajenko »

PawelK pisze:
Czesio1 pisze: bo w Latających machinach to ja żadnych plusów nie widzę
No nie mów. Krystyna Feldman jest nie do przebicia.
Krystyna Feldman jako aktorka rzeczywiście jest nie do przebicia. Natomiast w tym gniocie Kidawa zrobił z niej jakieś dziwadło. Do dziś nie mogę zapomnieć sceny jak na deskorolce, uczepiona bodajże scirocco czy sierry Batury, goni złoczyńców. Nie rozumiem jak ona się mogła zgodzić na tę rolę. No chyba że miał być to eksperyment - jak wyjdzie film po grzybach halucynogennych.
Refert non fatigo et consolatoria calceamenta...
Harpagan http://www.harpagan.pl/rajd/
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Babie_Lato pisze: Swoją drogą- oglądanie tych filmów to idealny pomysł na zadawanie pokuty.
Wiesz- za przewinienia na forum skazujesz np. na trzykrotne oglądanie "Niesamowitego dworu" przez weekend. Wyobraź sobie, jaki ład i porządek od razu by zapanował! :lol:
Już nawet wiem komu taką pokutę zadam. I nie trzykrotne oglądania ale co najmniej z dziesięć razy. :-D

PawelK pisze:
Czesio1 pisze: bo w Latających machinach to ja żadnych plusów nie widzę
No nie mów. Krystyna Feldman jest nie do przebicia.
Czyli muszę odświeżyć to dzieło jednak. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Nietajenko pisze: Nie rozumiem jak ona się mogła zgodzić na tę rolę. No chyba że miał być to eksperyment - jak wyjdzie film po grzybach halucynogennych.
Bo ona, mimo marnego wyglądu, miała niesamowite poczucie humoru i im dziwniejsze sceny tym lepiej się pewnie bawiła.
nana
Poszukiwacz przygód
Poszukiwacz przygód
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2016, 17:11
Miejscowość: Złotoria
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: nana »

Moim zdaniem film jest całkiem niezły. A najbardziej w wehikule podobał mi się komputer. Ekranizacja nie musi być identyczna z książką http://www.pansamochodzik.org.pl/images ... on_lol.gif
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film i kinematografia”