Tajemnica nagrobku z Otłoczyna

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Tajemnica nagrobku z Otłoczyna

Post autor: Barabasz »

Podczas moich ostatnich wycieczek tropem "Wyspy Złoczyńców" natknąłem się na stary cmentarz ewangelicki w Otłoczynie. Cmentarz ten pochodzi z lat 1910-1920. Oprócz tego że jest pięknie położony wśród starych lip, to znajduje się tam tajemniczy nagrobek z zagadkowymi znakami:

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 029830.jpg medium= large= group=31954][/gimg]

W dolnej części była jeszcze tabliczka, jednak cały kamień został w latach 90 skradziony, odnaleziono go dopiero niedawno. Na tabliczce był napis w języku niemieckim, który po przetłumaczeniu brzmiał:

"Przechodniu zważ na znaki,
pochodzące z czasów dawnych'
co z mądrości ci dadzą,
uwolnią cię od zwątpień i cierpień."


Co ciekawe zagadka interesowano się już w latach 30 co odnalazł jeden z lokalnych poszukiwaczy:

[gimg small=http://pansamochodzik.org.pl/przygoda/i ... 030530.jpg medium= large= group=31954][/gimg]
Głos Nieszawski źródło: odkrywca.pl

Oczywiście symbol słońca na samej górze wykuto na kamieniu zanim powstali i użyli go Hitlerowcy.

Myślę, że to zagadka godna Pana Tomasza :)

Dodatkowe informacje na temat cmentarza: Kamień na kamieniu
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 09:20 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Barabasz pisze:Myślę, że to zagadka godna Pana Tomasza
To prawda!
Zaintrygowałeś mnie, Barabaszu.

Może ogłosisz konkurs na rozwiązanie tej zagadki? :-)
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Znak swastyki wg strony www.swastika.cba.pl znany jest już od 12000 lat. A na polskich ziemiach od 3000 lat! Co ciekawe przed IIWś używali go nawet polscy żołnierze.
W Niemczech wg cytatu "wszystko miało się zacząć jeszcze w 1914 r., kiedy Wandervogel, ruch młodzieży niemieckiej, przemienił swastykę w nacjonalistyczny znak, który z kolei w 1920 r. został zaadaptowany przez Partię Nazistowską. ". Jednak ich znak był prawoskrętny a na nagrobku jest lewoskrętny.
Niemcy lubili korzystać z dawnych znaków. Ciechocinek przemianowany w IIWś na Hermannsbad używał jako herbu znak z jednego z starych obiektów architektonicznych w mieście.
Odnośnie nagrobku najbardziej ciekawe są 3 znaki pod nazwiskiem. Kluczową sprawą jest chyba kim był Wolfgang Schmude lub ci co go pochowali. Co ciekawe wszystkie groby na tym cmentarzu nie mają żadnych dat narodzin i śmierci, aczkolwiek dużo się nie zachowało.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 11:31 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Nagrobek jak i cały cmentarz wyglądają na autentyczne, jest na starych mapach, ale badań podziemnych chyba nie prowadzono
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8819
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Niesamowite ! Albo to był jakiś fascynat tajemnic, albo wielbiciel Gotów, bo to chyba pismo runiczne. No chyba że to rzeczywiście wskazówka do jakiegoś skarbu...
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Barabasz pisze:Cmentarz ten pochodzi z lat 1910-1920.
Tutaj http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-e ... tloczyn-ii jest napisane, że cmentarz założono nie później niż w 1874 i że zamknięto w 1945.
Poza tym jest wiele zdjęć.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

A no i oczywiście swastyka III Rzeszy była w drugą stronę skręcona.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

I pokazał jedną z niespodzianek otłoczyńskich, co zrobić.
Mam swoją teorię na temat pochodzenia tego cmentarza i owego tajemniczego nagrobka.
To cmentarz przygraniczny a właściwie przystacyjny. Chodzi oczywiście o stację kolejową w Otłoczynie, przy której znajduje się ów cmentarz. Takie cmentarze są znane. Najczęściej wydzielano kwaterę na pochówki podróżnych (Iłowo Osada na linii Malbork-Mława, czy kwatera na jednym z cmentarzy w Kaliszu, podobne były na innych granicach pruskich).
Wedle mojej hipotezy to podróżny. Brak wzmianek o nim w archiwaliach (stan wiedzy na rok 2009). Nazwisko w pruskim Toruniu występowało ale człowieka o takim imieniu nie znaleźliśmy.
Gmerki pod nazwiskiem raczej nigdy nie będą do odszyfrowania.
Pochówek nie ma nic wspólnego z faszyzmem. Swastyka hitlerowska jako oficjalny symbol pojawiła się w 1920 roku (symbol NSDAP) a przypominam, że wtedy Otłoczyn krótko był granicą polsko-niemiecką a wkrótce już nie było w tym miejscu granicy.
Załączniki
Stacja Otłoczyn 1910-15.
Stacja Otłoczyn 1910-15.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 21:09 przez Nemsta, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Tylko czemu zatem akurat temu podróżnemu zrobiono taki fascynujący nagrobek z tak ciekawymi znakami? Na innych nagrobkach nic podobnego nie widać. Albo kim byli wykonawcy tego kamienia z takim pomysłem?
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Roch pisze:Wedle mojej hipotezy to podróżny.
Nie znam się zupełnie na tym, ale wydaje mi się, że podróżny by miał standardowy nagrobek, taki jak każdy inny podróżny obok a nie wydumany z tajemniczymi znakami, których przez sto lat nikt nie zrozumiał.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Po pierwsze nie wiemy jak wyglądały inne nagrobki na tym cmentarzu, gdyż z tego co się zachowało wniosków wysuwać nie można, że inne nie były ciekawe architektonicznie. Właściwie jest 1 drzewko i kilka rozbitych tablic.
Wielokrotnie nagrobki stawiano później, obecnie dzieje się podobnie, czyli jakiś czas po pochówku.
Jedno jest pewne, była to osoba barwna, skoro taki nagrobek otrzymała.
Nie wiemy kto go postawił. Rodzina, znajomi, przyjaciele z kółka runicznego?
Mówiłem tylko o fakcie istnienia cmentarzy przygranicznych na których chowano podróżnych zmarłych w czasie podróży. Stąd moja hipoteza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Roch pisze:Po pierwsze nie wiemy jak wyglądały inne nagrobki na tym cmentarzu, gdyż z tego co się zachowało wniosków wysuwać nie można, że inne nie były ciekawe architektonicznie. Właściwie jest 1 drzewko i kilka rozbitych tablic.
Jest trochę więcej, ostatnio tam byłem i cmentarz uporządkowano i odkryto zasypane nagrobki. Tu jest spis Lapidaria. Faktycznie zachowały się tylko nazwiska na dwóch nagrobkach. Ale od razu widać że wszystkie inne nagrobki oprócz tego szczególnego wyglądają zwyczajnie, a ten jest tajemniczy
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

zbychowiec pisze:Na odkrywca.pl w 2003 ktoś o przydomku Gambit zrobił wstępną analizę runów na nagrobku:
Analiza runów
No to pozostały do odszyfrowania trzy znaki pod nazwiskiem. Miejmy nadzieję, że ktoś kiedyś odkryje całą historie tego człowieka i nagrobku.
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

zbychowiec pisze:Na odkrywca.pl w 2003 ktoś o przydomku Gambit zrobił wstępną analizę runów na nagrobku:
Analiza runów
Ja znalazłem inną analizę, według której runy oznaczają daty urodzin i śmierci. Ale analiza ta nie wskazała konkretnych wartości a nie wszystkie znaczki udało mi się w oparciu o Internet przekonwertować w liczby.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

zbychowiec pisze:Na odkrywca.pl w 2003 ktoś o przydomku Gambit zrobił wstępną analizę runów na nagrobku:
Analiza runów
Znana mi taka analiza bez większego sensu. Dlaczego?
Jeśli dobrze pamiętam, wspominałem już o tym, że w runach troszku ugrzęzłem swego czasu.
Do odczytania podchodziłbym historycznie i analitycznie. Mamy bez cienia wątpliwości do czynienia z osobą, która siedziała mocno w ezoteryce przełomu XIX i XX wieku. Odrzucić zatem musimy wszelkie "wróżbiarskie" interpretacje języka runicznego znane nam chociażby z kanałów telewizyjnych typu Ezo.tv ;)

Niestety trochę klops, bo nie mam przy sobie potrzebnych publikacji a nie chce robić czegoś po łepkach, bo to mija się z celem. Wiem jednak kto ma te pozycje, bo sam dawałem i już piszę maila o nie 8-)

Co jest pewne.
Pod nazwiskiem mamy gmerki, czyli symbole osobiste lub grupy ludzi (cechy, stowarzyszenia). Jak już wspominałem, nie do odczytania, chyba że trafimy na podobne gmerki o znanej interpretacji. Mogą oznaczać dosłownie wszystko, od dat urodzin i śmierci, po wskazówkę gdzie nieboszczyk jadał przednią jagnięcinę. Ale światełko w tunelu jest, o czym poniżej.

Następnie mamy układ runiczny trójkowy. To już układ mistyczny, gdzie każda z run ma przypisane znaczenie w czasie.
Poniżej układ dwójkowy, gdzie interpretacja jest dowolna.
Jednak trzeba podejść do tego również historycznie i co wtedy?

Moje zdanie na ten temat jest następujące.

Nagrobek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku co określamy na podstawie map (założenie cmentarza) a początkiem wzmianek o nim (lata 20-30 XX w.). Na czym mógł bazować nieboszczyk w tym okresie? Na najbardziej znanym okultyście kręgu niemieckiego. Mowa o Guido von List (1848-1919). On to stworzył ariańską wersję runów ale nie tylko.

Odpowiedzi szukałbym w dwóch pozycjach książkowych.
Das Geheimnis der Runen (Tajemnica run) z 1908 roku, publikowana w prasie już od 1906.
Der Bilderschrift der Ario-Germanen (Pismo ideograficzne Ariogermanów) z 1910 roku.

Jak już pisałem, na chwilę dzisiejszą dostępu nie mam. Tam szukałbym jednak odpowiedzi.
Dlaczego? Otóż gmerki na nagrobku przypominają mi trochę pisma stowarzyszenia a później zakonu, który von List powołał, czyli Zakonu Armanów.

Runy także mamy w jego armańskim alfabecie runicznym.
O, mam pozycje książkowe. Co ciekawe są dostępne w sieci:
https://ia801409.us.archive.org/29/item ... rRunen.pdf
https://htext.stanford.edu/dd-ill/ario-germanen.pdf

No to więcej nie zdradzam, bawcie się w detektywów moi mili :-P :-D
Paweł dobrze z datami kombinujesz, może to być droga tylko opierajmy się na armańskim furtaku (języku runicznym) a nie na germańskich czy nordyckich.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... vector.svg

I uciekam, bawcie się dobrze ;-)
Załączniki
Das Geheimnis der Runen
Das Geheimnis der Runen
Der Bilderschrift der Ario-Germanen
Der Bilderschrift der Ario-Germanen
Ostatnio zmieniony 29 paź 2015, 08:40 przez Nemsta, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

zbychowiec pisze:Rochu, jesteś po prostu skarbnicą wiedzy!
Czy mógłbyś jeszcze nam coś napisać na temat ówczesnych kółek runicznych? Co to właściwie były za organizacje?
Bez przesadyzmu, co najwyżej pryzmą urobku :-D
Z braku czasu podrzucę link
http://forum.fidelitas.pl/viewtopic.php ... 53a1157669
wpis z 24 stycznia. Całkiem zgrabnie wytłumaczone.
I każdy, kto bezpośrednio stawia znak = pomiędzy ruchem Lista a Hitlerem, nie ma pojęcia o obu panach i ich poglądach. Tak dla jasności.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Nie uważacie, że to nazwisko jakoś "polskawo" brzmi? Jakieś skojarzenia? ;-)
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Żmuda :D
Tak, tylko nic z tego nie wynika brachu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12993
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 165 razy

Post autor: Yvonne »

Roch pisze:Żmuda
Tak, tylko nic z tego nie wynika brachu.
Jak to NIC???!!!

:-D :-D :-D
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne pisze:
Roch pisze:Żmuda
Tak, tylko nic z tego nie wynika brachu.
Jak to NIC???!!!

:-D :-D :-D
I znalazła wujka :D
Faktycznie :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Yvonne i co z tym wujkiem? :)

Miałem okazję być latem. W sumie to było tak, że będąc w Piernikowie dowiedziałem się o tym, że będzie na jazdach próbnych lokomotywa w nowym malowaniu i przy okazji kolega mechanik będzie leciał na Wawę. Szybki rekonesans miejscówki i padło na Otłoczyn, bo sobie samochodzikowe miejsca zobaczę też :D
I tak kilka fotek popełniłem. Kolejowe chyba Was nie interesują, zatem w temacie wujka zostańmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Nemsta, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Cześć, jak widzę forum się trochę wykrzaczyło ze zdjęć z poprzedniej strony i wątek stracił wiele cennych foto, ale nie o tym.
Chciałbym tylko oświadczyć, że zagadka znaków na nagrobku jest na końcowym etapie rozwiązania, to kwestia kilkunastu dni. Znaki są odczytane, chodzi o te trzy "gmerki" pod nazwiskiem, runy praktycznie też. Nagrobek ma się... średnio. Nie tak dawno go pewien imbecyl przewrócił i chyba chciał zniszczyć przez zawiść, nie udało się.
Pozdr. :564:
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

świetna wiadomość Nemsta! Nie mogę się doczekać, aż odkryjesz nam tę tajemnicę. :564: Co do zniszczenia, to ręce opadają, mam znajomych co poświęcają się w prace na tym cmentarzu dużo pracy. Ostatnio odkryli że kamień z podstawy był sprowadzony aż z z jakiegoś hrabstwa z Anglii. ten nagrobek jest naprawdę tajemniczy. Ciekawe co te gmerki oznaczają?

Czesio1 czy te wpisy można poprawić? Widzę że odnośniki do zdjęć na postimg.org nadal działają, tylko by trzeba przeedytować te wpisy aby obrazki znów były widoczne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze: Czesio1 czy te wpisy można poprawić? Widzę że odnośniki do zdjęć na postimg.org nadal działają, tylko by trzeba przeedytować te wpisy aby obrazki znów były widoczne.
Jeżeli linki do postimg.org a właściwie do postimg.cc działają to można dokonać edycji. Wieczorem to sprawdzę ewentualnie jutro.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Barabasz pisze:świetna wiadomość Nemsta! Nie mogę się doczekać, aż odkryjesz nam tę tajemnicę. :564: Co do zniszczenia, to ręce opadają, mam znajomych co poświęcają się w prace na tym cmentarzu dużo pracy. Ostatnio odkryli że kamień z podstawy był sprowadzony aż z z jakiegoś hrabstwa z Anglii. ten nagrobek jest naprawdę tajemniczy. Ciekawe co te gmerki oznaczają?

Czesio1 czy te wpisy można poprawić? Widzę że odnośniki do zdjęć na postimg.org nadal działają, tylko by trzeba przeedytować te wpisy aby obrazki znów były widoczne.
Barabaszu chodzi o cegłę klinkierową firmy Ramsey, nie pochodziła z tego nagrobka. Osobiście ją wykopałem i oznaczyłem jej historię ;) Gmerki to data, a gdyby ktoś podjął temat opisany wieeeele miesięcy temu to odpowiedź spoczywała na forum i widać czekała, aż znajdę chwilę na jej zbadanie do końca. Trop von Lista słuszny.

Było by miło Czesio gdybyś to ogarnął.
Pozdr.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Tak myślałem, ze to Ty jesteś na zdjęciach ale nie byłem pewien! świetna robota.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Nemsta pisze: Było by miło Czesio gdybyś to ogarnął.
Już chyba powinno być ok
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3877
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

A co poprawiłeś bo nie widzę zmian? W poście Nemsty nadal nie wyświetlają się zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16377
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 385 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Barabasz pisze:A co poprawiłeś bo nie widzę zmian? W poście Nemsty nadal nie wyświetlają się zdjęcia.
Qrde, u mnie na komórce widać zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6390
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 201 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze:
Barabasz pisze:A co poprawiłeś bo nie widzę zmian? W poście Nemsty nadal nie wyświetlają się zdjęcia.
Qrde, u mnie na komórce widać zdjęcia.
kasz
Za oknem skoro świt Kilimandżaro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”