Wyspa Złoczyńców - inspiracje

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

templariusz72 pisze: Na moje ten Otłoczyn pasuje idealnie, jak zrobi się trochę ladniej przejade się tam motorem
Jak będziesz na miejscu to koniecznie pojedź na miejsce dawnej przeprawy promowej. Na mnie wywarło niesamowite wrażenie. Poczułem się tam jakbym sam przeżywał przygody Pana Tomasza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Na moje ten Otłoczyn pasuje idealnie, jak zrobi się trochę ladniej przejade się tam motorem
Jak będziesz na miejscu to koniecznie pojedź na miejsce dawnej przeprawy promowej. Na mnie wywarło niesamowite wrażenie. Poczułem się tam jakbym sam przeżywał przygody Pana Tomasza.
Obowiązkowo :) nie ma to jak "wizja lokalna".Będę się przy tym posiłkował Twoimi mapkami,o ile jest teraz prostrze to niż 30lat temu kiedy człowiek sleczal nad mapa samochodowa
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

templariusz72 pisze:
Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Na moje ten Otłoczyn pasuje idealnie, jak zrobi się trochę ladniej przejade się tam motorem
Jak będziesz na miejscu to koniecznie pojedź na miejsce dawnej przeprawy promowej. Na mnie wywarło niesamowite wrażenie. Poczułem się tam jakbym sam przeżywał przygody Pana Tomasza.
Obowiązkowo :) nie ma to jak "wizja lokalna".Będę się przy tym posiłkował Twoimi mapkami,o ile jest teraz prostrze to niż 30lat temu kiedy człowiek sleczal nad mapa samochodowa
Oj zdecydowanie prostsze jest to teraz gdy w internecie mozemy ogladac mapy w duzym zblizeniu. Nic nam dzis nie umknie uwadze.
Ale to sleczenie nad mapami samochodowymi tez mialo swoj urok. Wiem bo sam uwielbialem jezdzic po calej Polsce...palcem po mapie. W podstawowce geografia byla moim ulubionym przedmiotem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze:
Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Na moje ten Otłoczyn pasuje idealnie, jak zrobi się trochę ladniej przejade się tam motorem
Jak będziesz na miejscu to koniecznie pojedź na miejsce dawnej przeprawy promowej. Na mnie wywarło niesamowite wrażenie. Poczułem się tam jakbym sam przeżywał przygody Pana Tomasza.
Obowiązkowo :) nie ma to jak "wizja lokalna".Będę się przy tym posiłkował Twoimi mapkami,o ile jest teraz prostrze to niż 30lat temu kiedy człowiek sleczal nad mapa samochodowa
Oj zdecydowanie prostsze jest to teraz gdy w internecie mozemy ogladac mapy w duzym zblizeniu. Nic nam dzis nie umknie uwadze.
Ale to sleczenie nad mapami samochodowymi tez mialo swoj urok. Wiem bo sam uwielbialem jezdzic po calej Polsce...palcem po mapie. W podstawowce geografia byla moim ulubionym przedmiotem.
Owszem miało, szczególnie ze ich skala często pozostawiala wiele do życzenia
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

templariusz72 pisze: Owszem miało, szczególnie ze ich skala często pozostawiala wiele do życzenia
No niestety takie były wtedy mapy. Ale i tak podróż palcem po mapie była przeżyciem.
Mapy jak mapy ale Atlas Samochodowy Polski to było coś! :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Owszem miało, szczególnie ze ich skala często pozostawiala wiele do życzenia
No niestety takie były wtedy mapy. Ale i tak podróż palcem po mapie była przeżyciem.
Mapy jak mapy ale Atlas Samochodowy Polski to było coś! :564:
Muszę poszperac w piwnicy,pewnie jest tam do dzisiaj Atlas Samochodowy z którego tez wtedy korzystalem :564:
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

templariusz72 pisze: Muszę poszperac w piwnicy,pewnie jest tam do dzisiaj Atlas Samochodowy z którego tez wtedy korzystalem :564:
Ja niedawno wymieniłem Atlas Samochodowy na najnowsze wydanie bo na tym moim nie było autostrad a w terenie czasem się przydaje nawet mimo posiadania nawigacji.
Poszperaj templariuszu, takie wspomnienia są piękne.
A przy okazji widzę w Tobie pokrewną duszę z zakresu map, niedługo planuję tworzenie map z kolejnych części kanonu, pomożesz? :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
templariusz72
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 210
Rejestracja: 28 kwie 2014, 20:02
Tytuł: opis w budowie :)
Miejscowość: Solec Kujawski
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: templariusz72 »

Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Muszę poszperac w piwnicy,pewnie jest tam do dzisiaj Atlas Samochodowy z którego tez wtedy korzystalem :564:
Ja niedawno wymieniłem Atlas Samochodowy na najnowsze wydanie bo na tym moim nie było autostrad a w terenie czasem się przydaje nawet mimo posiadania nawigacji.
Poszperaj templariuszu, takie wspomnienia są piękne.
A przy okazji widzę w Tobie pokrewną duszę z zakresu map, niedługo planuję tworzenie map z kolejnych części kanonu, pomożesz? :-)
Jeśli czas mi na to pozwoli, z przyjemnością :)
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze:Mapy jak mapy ale Atlas Samochodowy Polski to było coś!
Ja wolałem Atlas świata i wyszukiwanie kopalń złota i kopalń diamentów na mapach gospodarczych :-D
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

templariusz72 pisze: Jeśli czas mi na to pozwoli, z przyjemnością :)
Super! :564:
PawelK pisze: Ja wolałem Atlas świata i wyszukiwanie kopalń złota i kopalń diamentów na mapach gospodarczych :-D
Hehehe, czyżbyś marzył by zostać poszukiwaczem skarbów? :-)
Ja przesiadywałem nad dużą rozkładaną mapą Polski. Podobno jeszcze czytać nie umiałem a już potrafiłem wskazać gdzie leżą większe miasta Polski. :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PawelK
Moderator
Moderator
Posty: 6392
Rejestracja: 27 lip 2013, 10:25
Podziękował;: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy
Kontakt:

Post autor: PawelK »

Czesio1 pisze:Hehehe, czyżbyś marzył by zostać poszukiwaczem skarbów?
To chyba była kwestia działania na wyobraźnię, kopalnia węgla kamiennego tak nie działa ;-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Czesio1 pisze:
templariusz72 pisze: Owszem miało, szczególnie ze ich skala często pozostawiala wiele do życzenia
No niestety takie były wtedy mapy. Ale i tak podróż palcem po mapie była przeżyciem.
Mapy jak mapy ale Atlas Samochodowy Polski to było coś! :564:
Tak to były piękne czasy, ja miałem bardzo fajny altas CITIBANKU, gdzie zaznaczone były ciekawostki krajoznawcze, zabytki, miejsca godne zwiedzenia. Oj w niejedno ciekawe miejsce zaprowadził mnie!
:-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Cześć
Po pierwsze bardzo żałuję, że nie trafiłem na to forum wcześniej. Tak bardzo mógłbym wam pomóc przy zlocie w Brześciu(chociażby w sprawie wyspy). Cóż, może nic straconego.
Pisze, ponieważ zauważyłem, pewną nieścisłoś i może wytłumaczę jak przebiegała granica między zaborem rosyjskim i pruskim, na interesującym nas terenie.
Granicą była rzeka Tążyna. Znajdziecie ją bez problemu na współczesnych mapach. Na tej rzece było kilka przejść granicznych. Dworzec w Aleksandrowie, był dworcem granicznym, ale sama granica była na Tążynie. To trochę jak przy obecnym przekraczaniu granicy koleją (dworzec Przemyśl jest graniczny, a do samej granicy jeszcze daleko).
Otłoczyn był po pruskiej stronie granicy. Wielu wsi w okolicy już nie ma. Zostały wysiedlone (to tereny najstarszego poligonu artyleryjskiego w Europie).
Tak sobie myślę, że wiem gdzie znajdują się rozstaje dróg z krzyżem. Ale muszę to sprawdzić.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2014, 19:13 przez Nemsta, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Witaj Rochu.
A czy mógłbyś sprawdzić jeszcze jedną rzecz, na którą nam brakło czasu ? Chodzi i bunkry w Wieńcu. Są wymienione w przewodniku, ale nie jest napisane jakie to bunkry. Będąc na zlocie odnaleźliśmy w Guźlinie, na południe od Brześcia kilka bunkrów, ale to były małe schrony typu Tobruk (zdjęcia są w relacji ze zlotu). Szukaliśmy większych bunkrów, a najbliższe duże są własnie w Otłoczynie. Gdyby w Wieńcu były duże bunkry, mogłoby się okazać, że to one były pierwowzorem bunkrów z "Wyspy Złoczyńców". Tym bardziej, że jak piszesz, w Otłoczynie był poligon wojskowy i Nienacki, mógłby się tam nie dostać.
Bunkry w Wieńcu mają być gdzieś nad rzeką.
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze:Cześć
Po pierwsze bardzo żałuję, że nie trafiłem na to forum wcześniej. Tak bardzo mógłbym wam pomóc przy zlocie w Brześciu(chociażby w sprawie wyspy). Cóż, może nic starannego.
Witaj Rochu,
Te żałuję, że nie udało Ci się dotrzeć do nas na zlot w Brześciu. Ale co się odwlecze to nie uciecze.
Skrobij kilka słów o sobie:
Początek przygody
Roch pisze:Cześć
Pisze, ponieważ zauważyłem, pewną nieścisłoś i może wytłumaczę jak przebiegała granica między zaborem rosyjskim i pruskim, na interesującym nas terenie.
Granicą była rzeka Tążyna. Znajdziecie ją bez problemu na współczesnych mapach. Na tej rzece było kilka przejść granicznych. Dworzec w Aleksandrowie, był dworcem granicznym, ale sama granica była na Tążynie. To trochę jak przy obecnym przekraczaniu granicy koleją (dworzec Przemyśl jest graniczny, a do samej granicy jeszcze daleko).
Otłoczyn był po pruskiej stronie granicy. Wielu wsi w okolicy już nie ma. Zostały wysiedlone (to tereny najstarszego poligonu artyleryjskiego w Europie).
To bardzo cenne wiadomości. Robiąc mapkę miejsc samochodzikowych z "Wyspy złoczyńców" poszukiwałem informacji o linii przebiegu tej granicy.
Roch pisze: Tak sobie myślę, że wiem gdzie znajdują się rozstaje dróg z krzyżem. Ale muszę to sprawdzić.
Oj, gdyby udało Ci się odnaleźć ten rozstaj z krzyżem to byłoby niesamowite. Koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny na wyprawę poszukiwawczą.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wokół Wieńca jest 14 bunkrów. Wszystkie to małe bojowo-obserwacyjne Rsy 58 Tobruk. Cztery znajdują się na północ (Lipiny), pięć na południe (Kąty) i pięć na południowy-wschód (Potok nad Lubieńką).
Te o których wspominasz (w jakim przewodniku?) to zapewne bunkry w Kątach nad Zgłowiączką.
W Otłocznie były dostępne "duże bunkry" czyli dostawione do siebie Rsy 58c Tobruk i schrony bierne Regelbau 668. Tylko część znajdowała się za torami, czyli na terenie wysiedlonego sioła Otłoczynek (poligon).
Muszę zrobić dokładną mapę tego terenu.
Znajdę opis granicy, to także podam. Gdzieś go mam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Rochu, przed nami teraz konkurs z Niewidzialnych więc jest co robić. Ale jak tylko się skończy to postaram się zerknąć na mapki które zrobiłem i gdybyś zechciał pomóc to skonsultowałbym z Tobą granicę między zaborami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Jak widzę Twoja wiedza na temat bunkrów jest jest dużo większa od mojej, więc może wyjaśnię o co chodzi.
Utarło się przekonanie, ze pierwowzorem bunkrów w których ukryto skarby dziedzica Dunina, były bunkry w Otłoczynie. Ale kiedy tam pojechaliśmy, to co prawda bunkry zrobiły na nas wrażenie, ale nawet największy z nich nie był tym co Nienacki opisał w książce. Dlatego szukam innych bunkrów na Kujawach, które autor mógł widzieć i umieścił je w "Wyspie Złoczyńców". Tobruki są zdecydowanie za małe, chyba, żeby gdzieś w szeregu było kilka jeden obok drugiego. Oczywiście liczę się z tym, że Nienacki upiększył i rozwinął w książce opis tego co zobaczył.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Zaczyna robić się ciekawie. Dobrze, że wpadłeś Rochu. Czekam na relacje fotograficzną w połączeniu z mapą Czesia.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wokół Brześcia mamy tylko małe Rs58c Tobruk. Maksymalnie po 5 sztuk w Punkcie Oporu.
W Otłoczynie na Punkt Oporu składało się 14 bunkrów. 12 Rs58c Tobruk i 2 duże R668 połączone z jednym z Rsów58c. Widać chyba różnice w sile linii obrony.Obecnie brakuje 2 Tobruków: 1 uległ zniszczeniu, 2 jest w muzeum fortyfikacji w Toruniu. Wszystko zależy jak interpretujemy słowa autora. Największe "bunkry" to pruskie forty Twierdzy Toruń. Niedostępne w tamtym czasie dla cywili.
Może potężne dla Ciebie to Regelbau 701 na działo? One występują ale w Brzozówce. Tam mamy 23 Rsy58c, 2 R668 i 3 schrony bierne na działo przeciwpancerne, czyli właśnie R701. Czy tam aż dotarł Nienacki? Skłaniam się jednak do hipotezy z Otłoczynem.

Czesio, będę do dyspozycji przy mapie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze: Skłaniam się jednak do hipotezy z Otłoczynem.
Ja też bym był za Otłoczynem. I być może jest tak jak Pisze TomaszK, że Nienacki mógł co nieco ubarwić treść książki.
Roch pisze:
Czesio, będę do dyspozycji przy mapie ;)
Bardzo liczę na Ciebie Rochu :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

W połączeniu ze znajomością tematu, Twoja opinia Rochu jest dla mnie wystarczająca. Czyli jednak Otłoczyn.
A gdzie mógłbym poczytać o tych typach bunkrów ? Mam na myśli internet, w Wikipedii jest tylko o Tobrukach.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Kiedyś była taka świetna belgijska strona. Ale widzę, że nic z niej nie zostało. Jeśli dobrze pamiętam, to na stronie Twierdzy Grudziądz jest sporo. Ja jednak wolę źródła pisane. Niestety nie mam teraz do nich dostępu, gdyż od dłuższego czasu jestem po za domem i jadę na bunkrowej pamięci RAM ;)

Z tym ubarwieniem to nie do końca się zgodzę. O ile pamiętam, to pisze tam o "potężnych" bunkrach.

Jesteśmy trochę wypaczeni przez amerykańskie filmy wojenne i potężne kojarzą nam się zaraz z umocnieniami jak na Wale Atlantyckim :)

Aha, jezioro Cmentowo doczeka się rewitalizacji. Wycięte będą trzciny, odmulone. Będzie widać wyspę wreszcie a nie pamiątkę po socjalistycznej szkole melioracji.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze:Aha, jezioro Cmentowo doczeka się rewitalizacji. Wycięte będą trzciny, odmulone. Będzie widać wyspę wreszcie a nie pamiątkę po socjalistycznej szkole melioracji.
To ciekawa informacja. Wprawdzie burmistrz mówił nam o takim projekcie, ale od czasu do czasu zaglądam na ich stronę i nic takiego nie znalazłem. Może to echa naszej wizyty ?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Rozumiem, że te wszystkie bunkry są niemieckie? Gdzieś mi się obiła o uszy informacja, że w okolicach Otłoczyna znajdowały się polskie schrony z czasów kampanii wrześniowej. Zresztą taka informację przekazywałem TomaszKowi. Mógłbyś to zweryfikować.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Tak, wszystkie bunkry o których pisałem, zarówno te z okolic Brześcia, jak i te z Otłoczyna, to konstrukcje niemieckie. Nic nie wiem na temat polskich umocnień wrześniowych na tym terenie. Z militarnego punktu widzenia, nie miałyby one sensu i wedle mojej wiedzy nic takiego nie powstało. Dopytam pewnego młodego magistra, jak tylko będę miał okazję. Specjalizuje się w temacie wrześniowym.
Jedyne polskie akcenty wojskowe na tym terenie z czasów II RP to budowa drogi umożliwiającej szybki kontakt z Armią Pomorze, domy oficerów Garnizonu Toruń w Otłoczynie (było to piękne miejsce), statki wiślane z 39-tego i roku 20-tego, które miały swoje epizody na interesującym nas odcinku Wisły (są dwa wraki) oraz bitwa z bolszewikami na zachodnim brzegu Wisły, pod Odolionem. Do tego może jeszcze stojące na granicy (Tążyna) polskie oddziały morskie!, które następnie przejmowały Toruń z rąk pruskich.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Pozdrawiam z miasta przemytników, do którego właśnie wjechałem z krótką wizytą.

Czesio, opis granicy mamy także w Wiki, przy haśle Otłoczyn.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Wróciłem z dużą ilością towarów dostarczonych przez przemytników ;) i siedząc wieczorem przy ognisku rozpoczęła się dyskusja historyczna.
Co myślicie o hipotetycznym pierwowzorze Barabasza w postaci żołnierza podziemia Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz"?
Co prawda teren działań nie ten z łam książki, ale to była znana "banda". Tym bardziej, że sam Sołtysiak rozpoczął publikacje w prasie na początku lat 60-tych. W roku 1967 wydał książkę "Chłopcy "Barabasza"".
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Ogniskowa burza mózgów przy winie porzeczkowym, obfituje także w przemyślenia Samochodzikowe.

Padło nazwisko żołnierza podziemia Antoniego Fryszkowskiego ps. "Ryś", który działał zarówno na terenach wokół Brześcia, jak i Ciechocinka. Co interesujące, jego oddział został rozbity w roku 1947. On sam został rozstrzelany na początku 48.
Coś czuje, że czekają mnie odwiedziny w IPN Bydgoszcz, aby poznać wszystkie akcje oddziału Rysia, na interesującym nas terenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Czesio1 »

Roch pisze: Czesio, opis granicy mamy także w Wiki, przy haśle Otłoczyn.
Tak, jeśli pamiętam to z tej strony również korzystałem.
Roch pisze:Wróciłem z dużą ilością towarów dostarczonych przez przemytników ;) i siedząc wieczorem przy ognisku rozpoczęła się dyskusja historyczna.
Co myślicie o hipotetycznym pierwowzorze Barabasza w postaci żołnierza podziemia Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz"?
Co prawda teren działań nie ten z łam książki, ale to była znana "banda". Tym bardziej, że sam Sołtysiak rozpoczął publikacje w prasie na początku lat 60-tych. W roku 1967 wydał książkę "Chłopcy "Barabasza"".
Książka zamówiona.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”