Refleksje brzesko-kujawskie

Dział poświęcony pierwszej przygodzie Pana Samochodzika
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2767
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Post autor: irycki »

Barabasz pisze:
zbychowiec pisze:...wystarczy zjechać na innym węźle autostrady na moment.
Faktycznie to tylko 6 km od węzła Włocławek-Zachód. Ale niektórzy będą musieli sie trochę cofnąć :!: .
A niektórzy pojechać w ogóle w inną stronę... :D zakładając że zlot templariuszowy odbędzie się w miejscach dotychczas kojarzących się z tą książką :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11667
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 207 razy

Post autor: johny »

Wyjedzie człowiek na chwilę a tu takie rewelacje! :-D Myślę, że śledztwo TomaszKa można skwitować dwoma słowami: szach i mat! :564:

P.S.
Jestem za corocznymi zlotami w Brześciu! :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

TomaszK pisze:
Barabasz pisze:Genialne odkrycie, jeżeli to prawda to Brześć Kujawski naprawdę staje się kolebką Samochodzików :-) !
W związku z tym, proponuję organizować tam doroczne zloty ;-)
jestem za i bardzo się cieszę
Dla mnie to zaszczyt i ogromna przyjemność :-)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Nie ustaję poszukiwaniach materiału porównawczego, do identyfikacji Eufrozyny, matki Władysława Łokietka, spoczywającej w kościele podominikańskim w Brześciu. Jej prawnuk, Bolko II Mały, ma wprawdzie swój grób w kościele w Krzeszowie,

Obrazek

ale to tylko swego rodzaju pomnik. Tak naprawdę jego szczątki zostały 200 lat temu złożone we wspólnym mauzoleum z kilkoma innymi osobami i spoczywają w tej tumbie

Obrazek

Co prawda nawet jeżeli ich kości zostały wymieszane i złożone w jednej trumience, to można pobrać materiał genetyczny, tak aby pochodził od każdej z pochowanych tam osób (np. z każdej prawej kości udowej). Zgodność genetyczna którejkolwiek kości z domniemanymi szczątkami Eufrozyny, będzie zarówno potwierdzeniem identyfikacji Eufrozyny, jak i tej kości jako należącej do Bolka. Ale moje koleżanki z pracowni badań DNA, mają wątpliwości, czy tak odległe pokrewieństwo (prawnuk) uda się zweryfikować, bo w każdym kolejnym pokoleniu, DNA Eufrozyny jest coraz mniej. Lepsze byłoby znalezienie jakiegoś potomka, który dziedziczyłby materiał genetyczny wyłącznie w linii żeńskiej. Wtedy bada się DNA mitochondrialne, które córka dziedziczy po matce niemal w całości. I znalazłem kogoś takiego. To Wacław II Legnicki, biskup wrocławski.

Obrazek

To co prawda szóste pokolenie od Eufrozyny, ale po drodze były tylko kobiety. Biskup Wacław odziedziczył mitochondrialne DNA po matce, która niemal bez strat odziedziczyła je po Eufrozynie.
Biskup Wacław jest pochowany w kościele św.Jakuba w Nysie, to jest jego tablica nagrobna.

Obrazek

Szczątki Wacława 300 lat temu zostały tu przeniesione z innego kościoła, a zatem muszą znajdywać się w jakiejś trumience, i to same, co ułatwi identyfikację.

Czuję się jakbym szukał jakiegoś skarbu.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Hanka
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 05 maja 2014, 20:31
Tytuł: Hanka
Miejscowość: Brześć Kujawski
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 107 razy

Post autor: Hanka »

TomaszKu jesteś niesamowity w tych poszukiwaniach.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11667
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 207 razy

Post autor: johny »

TomaszKu, czapki z głów dla Ciebie! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16444
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 423 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Post autor: Czesio1 »

Jak przedmówcy, szacuneczek TomaszKu. Rewelacyjne drążenie tematu. :564:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

TomaszKu,
niezwykle ciekawa teoria (chrzcielnica), podejrzewam jednak, że sprawa Kortumowa i jego części składowych pozostanie jedynie w sferze naszych domysłów. No chyba, że znajdziemy się w posiadaniu jakiegoś tajnego notatnika Nienackiego.
Niemniej jednak, szacunek! Czyta się to z wypiekami na twarzy. Jak zresztą wszystkie Twoje teksty.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 852
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

TomaszK pisze:To co prawda szóste pokolenie od Eufrozyny, ale po drodze były tylko kobiety. Biskup Wacław odziedziczył mitochondrialne DNA po matce, która niemal bez strat odziedziczyła je po Eufrozynie.
Biskup Wacław jest pochowany w kościele św.Jakuba w Nysie, to jest jego tablica nagrobna.

Szczątki Wacława 300 lat temu zostały tu przeniesione z innego kościoła, a zatem muszą znajdywać się w jakiejś trumience, i to same, co ułatwi identyfikację.

Czuję się jakbym szukał jakiegoś skarbu.
To niebywałe jak przerzuciłeś te wszystkie genealogie, TomaszKu, jestem pod wrażeniem. W Nysie byłam kiedyś na fantastycznym objeździe naukowym, pamiętam ten kościół i rozliczne epitafia i nagrobki.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

seth_22 pisze:TomaszKu, niezwykle ciekawa teoria (chrzcielnica), podejrzewam jednak, że sprawa Kortumowa i jego części składowych pozostanie jedynie w sferze naszych domysłów.
No oczywiście, przecież to tylko teoria. Ale fajnie jest tak szukać.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

panna Monika pisze: W Nysie byłam kiedyś na fantastycznym objeździe naukowym, pamiętam ten kościół i rozliczne epitafia i nagrobki.
Mam ochotę się tam wybrać, żeby pogadać z kimś o realiach otwarcia tego grobu.
seth_22
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 476
Rejestracja: 23 maja 2016, 22:15
Miejscowość: Dolny śląsk
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: seth_22 »

TomaszK pisze:
seth_22 pisze:TomaszKu, niezwykle ciekawa teoria (chrzcielnica), podejrzewam jednak, że sprawa Kortumowa i jego części składowych pozostanie jedynie w sferze naszych domysłów.
No oczywiście, przecież to tylko teoria. Ale fajnie jest tak szukać.
Zdecydowanie. Powiedziałbym, że w niektórych przypadkach nawet trzeba!
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Obrazek
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

TomaszK pisze:
panna Monika pisze: W Nysie byłam kiedyś na fantastycznym objeździe naukowym, pamiętam ten kościół i rozliczne epitafia i nagrobki.
Mam ochotę się tam wybrać, żeby pogadać z kimś o realiach otwarcia tego grobu.
Uzyskanie zgodny, chyba graniczy z cudem.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Dla mnie pewnie tak. Ale stroną w tej sprawie jest ksiądz prałat, proboszcz brzeskiej parafii i mam nadzieję władze miasta Brześcia. A to już bardziej realne, zwłaszcza jeżeli parafia w Nysie, chciałaby przy okazji zbadać szczątki biskupa Wacława.
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 852
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

TomaszK pisze:
panna Monika pisze: W Nysie byłam kiedyś na fantastycznym objeździe naukowym, pamiętam ten kościół i rozliczne epitafia i nagrobki.
Mam ochotę się tam wybrać, żeby pogadać z kimś o realiach otwarcia tego grobu.
A jaką ja mam ochotę się tam wybrać...
A poważnie, nawet nie wiem jak to wygląda od strony formalnej. I chyba trzebaby najpierw znaleźć w Brześciu kandydatkę na Eufrozynę, mam na myśli szczątki kobiety.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszKu, szacuneczek!!!
Opisze to tak, gdy czytałem o potomkach w linii męskiej miałem właśnie te same wątpliwości co Twoje koleżanki od genetyki. Trop mitochondrialny jest pewniejszy. Nie chce studzić Twojego zapału ale obecnie uzyskanie zgody na otwarcie grobów imiennych w kościołach jest szalenie trudne. Od razu przypomina mi się niedawna walka o zbadanie genetyczne Piastów pochowanych w Płocku. Tu trzeba wysoko uderzać, do biskupa. Nadzieję mieć warto zawsze. Wiesz, z tym Łokietkiem to też nie powiedziane. Na Wawelu nie takie otwarcia grobowców bywają ;-)
Jadę z głowy, ale trop początkowo niepewny a następnie prawdopodobny mnie kieruje do grodu w Warce ;) Tomasz pewnie wpadnie o jaką linię mi chodzi.

Co do młyna Topielec - ruiny to ja jeszcze pamiętam :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

zbychowiec pisze:
Roch pisze:Co do młyna Topielec - ruiny to ja jeszcze pamiętam :lol:
Coś więcej o tych ruinach? A może jakieś zdjęcie jeszcze masz?
Pamiętam, że były, kupa gruzu. Poszperam w mapach ojca, może coś znajdę, ale to tylko oznaczenie by było zapewne. Mapa melioracyjna i tyle.

Dopiero teraz dorobiłem się ZENITA i robię zdjęcia ;)
Zdjęć to by warto poszukać w samym Brześciu. Ludzie takie skarby na fotografiach maja w domach.
Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11667
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 207 razy

Post autor: johny »

Matko Boska duch!!! tfu Roch! :-D
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

johny pisze:Matko Boska duch!!! tfu Roch! :-D
Cichoj, bo zaraz dzwonie do księdza na pogaduchy ;-)
:564: brachu
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze:Jadę z głowy, ale trop początkowo niepewny a następnie prawdopodobny mnie kieruje do grodu w Warce ;) Tomasz pewnie wpadnie o jaką linię mi chodzi.
W Warce jest pochowany Trojden mazowiecki, który pojawia się w tym w drugim drzewie genealogicznym. Ale on jest dla nas nieprzydatny, bo dopiero jego córka była po matce nosicielem genów Eufrozyny.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2016, 20:00 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszK pisze:
Roch pisze:Jadę z głowy, ale trop początkowo niepewny a następnie prawdopodobny mnie kieruje do grodu w Warce ;) Tomasz pewnie wpadnie o jaką linię mi chodzi.
W Warce jest pochowany Trojden mazowiecki, który pojawia się w tym w drugim drzewie genealogicznym. Ale on jest dla nas nieprzydatny, bo dopiero jego córka była po matce nosicielem genów Eufrozyny.
Tomasz a dlaczego wykluczamy właśnie matkę? Wedle wszystkich znaków na ziemi ona także pochowana została w kościele dominikańskim w Warce i tak jak cała tamtejsza linia Piastów mazowieckich została przeniesiona do kościoła franciszkańskiego. Zmarła raptem 2 miesiące przed swoim mężem Trojdenem.

To jest wszystko obarczone prawdopodobieństwem istnienia Eufemii jako siostry Łokietka.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Ze źródła z którego korzystałem (Kazimierz Jasiński - Rodowód Piastów małopolskich i kujawskich), nie wynika aby było znane miejsce pochówku Marii halickiej. Jest znane tylko miejsce pochowania jej męża, Trojdena.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Tak, nie wiesz tego z dostępnych źródeł. Analizuję, podobnie jak historycy analizują istnienie Eufemii jako siostry Łokietka. Opieram się na trochę nowszym wydawnictwie.

Nie ma jej wymienionej w spisie przeniesionych a było to spore wydarzenie ale spoczywać musiała wraz z mężem, na to wskazuje logika. Skoro przeniesiono męża to i żonę.
Co mówią źródła? Mówią, że przeniesiono:
Trojdena I (zmarł w 1341), jego brata Siemowita II (zmarł w 1345) oraz żonę księcia Janusza I Starszego (wnuk Trojdena) czyli księżną Danutę Annę (zmarła w 1424) - kojarzycie postać z Krzyżaków (ta księżna mazowiecka opiekująca się córką Juranda, czyli Danusią). 80 lat różnicy między pochowkami!!!

To zostało kilka lat temu zakwestionowane i obecnie mamy pogląd, że w Warce Danuty Anny nie pochowano (a zrobiono to w Warszawie). I ja się z tym zgadzam. Jeśli dodamy do tego, że książę Siemowit II nie miał żony, to szczątki jakiej księżnej z Piastów przeniesiono w Warce z dominikanów do franciszkanów? Ja obstawiam Marię halicką, zmarłą dwa miesiące przed swoim mężem Trojdenem I i bez wątpienia pochowanych razem. Możesz o tym przeczytać w publikacji Janusza Grabowskiego Dynastia Piastów mazowieckich, Kraków 2012, s. 449–450
, która jest rozwinięciem i uzupełnieniem publikacji pierwotnej Jasińskiego z 1998 roku.
Jest jeszcze jedna analiza, dotycząca Anny cieszyńskiej dość zgrabnie przedstawiona tutaj: http://www.poczet.com/pochowek2.htm ale tu odnalezienie pochówku ciężkie. Zapewne na to trafiłeś.

Pozdrówki i mam nadzieję, że rzuciłem trochę nowego światła na sprawę.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze: Ja obstawiam Marię halicką, zmarłą dwa miesiące przed swoim mężem Trojdenem I i bez wątpienia pochowanych razem.
Ale taki stopień pewności jest niewystarczający do badań porównawczych. Jeżeli badanie hemogenetyczne wykaże brak pokrewieństwa między kośćmi z Brześcia, a kośćmi z Warki, to dalej nie będzie wiadomo czy to Eufrozyna czy nie. Takich co najwyżej "prawdopodobnych" miejsc pochówków krewnych Eufrozyny znalazłem więcej, ale odrzuciłem je jako nieprzydatne.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2016, 14:07 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszK pisze:
Roch pisze: Ja obstawiam Marię halicką, zmarłą dwa miesiące przed swoim mężem Trojdenem I i bez wątpienia pochowanych razem.
Ale taki stopień pewności jest niewystarczający do badań porównawczych. Jeżeli badanie hemogenetyczne wykaże brak pokrewieństwa między kośćmi z Brześcia, a kośćmi z Warki, to dalej nie będzie wiadomo czy to Eufrozyna czy nie. Takich co najwyżej "prawdopodobnych" miejsc pochówków krewnych Eufrozyny znalazłem więcej, ale odrzuciłem je jako nieprzydatne.
Badając tą linię z założenia opieramy się na pewnym stopniu prawdopodobieństwa. Nie ma pewności co do córki Eufrozyny, siostry Łokietka. To takie samo przypuszczenie jak pochówek Marii z mężem.

Ja mam nadzieję, że sam pochówek jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację bez badan genetycznych. Nawet po zawaleniu się części kościoła coś jednak pozostać powinno.

Przypomniało mi się, że na północ od Brześcia byłem w istniejącym wtedy jeszcze młynie wodnym. To jest to miejsce. Niestety już ruina.

https://www.google.pl/maps/@52.6408272,18.8870227,3a,75y,6.84h,80.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1sa9giz90_TYemwNTT6tYRkQ!2e0!7i13312!8i6656
Ostatnio zmieniony 13 sty 2019, 15:58 przez Nemsta, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Milady
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:49
Miejscowość: Bezludna Wyspa
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: Milady »

Jest to wątek, który wywołuje we mnie chyba największe zaciekawienie ze wszystkich na forum. Przeczytam i czekam - co też będzie dalej? Jakie jeszcze tajemnice zaczną być powoli rozplątywane? I ile z tych rozplątywanych tajemnic ujawni nam nowe niewiadome. TomaszKu, nie zastanawiałeś się może kiedyś nad napisaniem książki, zbioru ciekawych historii i tajemnic?
Z tej nieodbudowanej części kościoła, pozostała ogromna kamienna chrzcielnica, która przez długie lata pełniła funkcję ozdoby skweru między kościołem, a klasztorem Elżbietanek.
Czyli rozumiem te otwory nie powstały dopiero podczas próby ewentualnego przeniesienia chrzcielnicy i nie była ona na pewno poruszana?
Ale udało mi się znaleźć coś ciekawego. W kościele w Krzeszowie na Dolnym śląsku, jest grób innego prawnuka Eufrozyny, księcia świdnickiego, Bolka II Małego. Może uda się w przyszłości dokonać jego otwarcia ?
Tak z czystej ciekawości, w jaki sposób można doprowadzić do otwarcia grobu księcia? Kto jest w tej sytuacji osobą decyzyjną?
Lubimy towarzystwo, ale nie mo?emy znie?? ludzi ca?y czas ko?o siebie. Wi?c gdzie? si? gubimy, potem wracamy i znów znikamy w diab?y.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Niestety to może być duży problem. Zazwyczaj takie grobowce bada się dopiero wtedy kiedy jest przeprowadzany remont świątyni, bo otwieranie takiego grobu wiąże się z dużymi kosztami. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy grób jest przystosowany do otwierania, ma np. płytę z uchwytem. Napisałem w tej sprawie maila do proboszcza bazyliki w Nysie, ale nie dostałem odpowiedzi. Napiszę teraz oficjalne pismo i wyślę pocztą.
Otwory w chrzcielnicy wyglądają jakby były robione w tym czasie co sama chrzcielnica. Prawdę mówiąc, cel ich wykonania jest niejasny, nie wiem w jaki sposób miałyby pomóc przy podnoszeniu czegoś tak ciężkiego.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

Na bloczkach dolnych Tomaszu. Gdzieś to widziałem już. To takie zabezpieczenie dodatkowe-stabilizacja.
Wiadomo kto fizycznie bada w Brześciu? Może być info na priv.
Edit: Materiał z trumien wełna/len. To normalna barwa utlenienia. Pochówki z XVII-XVIII w. Trumny typowe dla tego regionu.
Kości zwierząt - mam sprawdzone teorie.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2016, 22:20 przez Nemsta, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8891
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: TomaszK »

Roch pisze:Wiadomo kto fizycznie bada w Brześciu?
Na razie nikt, ale myślę, że ci archeolodzy, którzy w zeszłym roku badali otoczenie kościoła.
Awatar użytkownika
Nemsta
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 2098
Rejestracja: 13 wrz 2014, 23:23
Tytuł: Łajza archeologiczna
Miejscowość: Wyk
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Nemsta »

TomaszK pisze:
Roch pisze:Wiadomo kto fizycznie bada w Brześciu?
Na razie nikt, ale myślę, że ci archeolodzy, którzy w zeszłym roku badali otoczenie kościoła.
Zatem jak ktoś wie kto, to poproszę info na priv.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyspa złoczyńców”